Zázračné farebné pásiky? Môžu uľaviť od bolesti kĺbov aj chrbta, sem si ich však nelepte!

Čo to je tejpovanie

Tejpovanie je pomerne nová terapeutická metóda (Zdroj: GettyImages)

Má vám pomôcť počas rehabilitácie aj pri aktívnom cvičení. Tejpovanie, technika lepenia pások na pokožku, je novým trendom, ktorý sa vo veľkom rozmohol aj na Slovensku. Do akej mieri sú zvesti o ňom pravdivé a čo si o nich myslí inštruktorka cvičenia, ktorá ich pravidelne používa?

V článku sa dočítate:

Čo je tejpovanie?

Tejpovanie (alebo inak taping či kineziotaping) je technika, ktorá sa používa na podporu pohybového aparátu a na prevenciu zranení. Tejp sa aplikuje na kožu a jeho úlohou je podporovať svaly a kĺby v správnom postavení. Používa sa najmä v športe, ale tiež v rehabilitačnej medicíne.

Existuje niekoľko druhov tejpov, ktoré sa používajú v závislosti od cieľa. Kineziologický tejp sa používa na podporu svalov a kĺbov, zatiaľ čo takzvaný fascia tejp sa používa na ovplyvnenie fascie, teda vrstvy tkaniva, ktorá obklopuje svaly, kĺby a orgány.

Na čo sa používa a kedy je vhodné

Tejpovanie sa používa najmä pri športe na podporu svalov a kĺbov počas tréningu a zápasu. Taktiež môže pomôcť pri prevencii zranení, pretože posilňuje svaly a kĺby a zvyšuje stabilitu. Využitie našlo aj v rehabilitačnej medicíne po operáciách alebo pri liečbe zranení.

Je dôležité si uvedomiť, že tejpovanie nie je náhradou za správny tréning, ale môže byť užitočným doplnkom k prevencii zranení a podpore pohybového aparátu. V posledných rokoch sa tejpovanie stalo veľmi populárnym, a to nielen v športe, ale aj v bežnom živote. Mnoho ľudí používa tejpovanie na liečbu bolesti kĺbov, svalov a chrbtice.

Kam tejpy aplikovať?

Tejpy môžete lepiť teoreticky kdekoľvek. Je však niekoľko oblastí, ktoré vám odporučí aj samotný lekár:

  • Kĺby: najmä kolenné, lakťové, ramenné a krčné – tejpy podporujú stabilitu kĺbu a znižujú riziko zranenia
  • Svaly: tejpy podporujú ich funkciu a znižujú riziko svalových bolestí
  • Achillovka: podporujú stabilitu a znižujú bolesť,
  • Členky
  • Chrbát
  • Nohy

Kam tejpy rozhodne nelepiť?

Existuje však aj niekoľko oblastí tela, kam by sa nemali aplikovať. Môžu vám spôsobiť zranenie alebo inú ujmu na zdraví:

  • Ak máte kožné problémy ako sú ekzémy, vyrážky, alebo iné kožné ochorenia, tejpy by sa nemali aplikovať na tieto oblasti.
  • Otvorené rany: Tejpy by sa nemali lepiť na otvorené rany alebo na oblasti, kde sa koža ešte nezahojila po operácii alebo inom zákroku.
  • Hnisavé infekcie: Nemali by ste ich dávať na oblasti s hnisavými infekciami ani na ich blízke okolie, pretože by mohli zhoršiť samotnú infekciu.
  • Na citlivé oblasti, napríklad na sliznicu, oči alebo uši (jednoducho na oblasti tela, kde je koža tenká).
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký HOROSKOP na celý rok 2023: Bude lepší ako ten minulý?

Ak má pacient akékoľvek pochybnosti o tom, či by sa tejpy mali aplikovať na konkrétnu oblasť tela, mal by sa poradiť s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Ako tejpovanie pomáha telu?

Samotné tejpovanie sa používa na liečbu zranení a bolesti. Tomuto typu sa hovorí funkčné tejpovanie a jeho uplatnenie je napríklad počas liečby bolesti kĺbov, svalov či šliach. Tejp sa aplikuje na postihnutú oblasť tak, aby podporoval správne držanie kĺbu a zmierňoval bolestivosť.

Táto metóda sa využíva aj počas rehabilitácie, a to konkrétne na podporu rekonvalescencie a obnovy pohybu či jeho zlepšenie. Aplikácia tejpov počas tohto procesu by sa mala uskutočňovať odborníkom. Nesprávne aplikovaný tejp by vám mohol viac ublížiť ako pomôcť.

Tejpovanie môže byť veľmi užitočné pri podpore svalov a kĺbov počas cvičenia, liečbe zranení a bolesti, ako aj po zranení na podporu rekonvalescencie a obnovy pohybu. Tejp sa aplikuje na kožu v tenkej vrstve a musí byť dostatočne napnutý, aby podporoval svaly a kĺby v správnom postavení.

Na tele vydrží niekoľko dní

Doba, počas ktorej tejpy vydržia na tele, sa môže líšiť v závislosti od typu tejpu a od toho, ako ich nalepíte. Všeobecne platí, že tejpy sa odporúčajú meniť raz za dva až tri dni, aby sa zabezpečilo, že zostanú účinné a nevyvolajú nežiadúcu alergickú reakciu. Niektoré sa však môžu nechať na mieste až celý týždeň, zatiaľ čo iné sa budú musieť meniť častejšie. Ich priemerná životnosť je tri až päť dní.

Je dôležité si uvedomiť, že tejpy by ste mali meniť, keď sa začnú rozlepovať, teda strácať svoju elasticitu alebo keď sa objavia vyrážky, prípadné až sčervenanie pod samotnou páskou. Ak sa objavia vedľajšie účinky ako svrbenie alebo vyrážka, tejpy by ste mali ihneď odstrániť a dopriať pokožke pokoj.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Opakujúce sa sny: Mávate ich aj vy? Tu je 10 najčastejších, ktoré sa nám snívajú

Rozdelenie podľa farieb

Farby na tejpoch môžu mať rôzne významy v závislosti od kontextu. U nás vo všeobecnosti platí nasledovné:

  • Červená: často sa používa na označenie zranení alebo oblastí s vyšším rizikom zranenia,
  • Modrá: na označenie oblastí, ktoré potrebujú podporu alebo stabilizáciu, ako sú kĺby alebo svaly,
  • Čierna: na označenie oblastí, ktoré potrebujú tlmenie alebo odpruženie, ako sú chodidlá alebo kolená,
  • Zelená: na označenie oblastí, ktoré potrebujú liečbu alebo rehabilitáciu, ako sú zápästia alebo ramená,
  • Žltá: na označenie oblastí, ktoré potrebujú prevenciu, ako sú krčné chrbtice alebo ramená,
  • Biela: na označenie oblastí, ktoré potrebujú ochranu alebo podporu, ako sú kolenné alebo lakťové kĺby.

Nájdete však aj iné farby. Ak chcete využívať pásky len pre vlastnú potrebu, farbami sa zaťažovať príliš nemusíte.

Vhodné aj pre deti?

Tejpovanie môže byť vhodné aj pre deti. Pásky pomáhajú pri liečbe rôznych zranení a bolestí. Ak má dieťa problémy so správnou chôdzou, tejpy pomôžu zvyšovať stabilitu kĺbov. Sú dobrou voľbou aj pre aktívne deti, ktoré denne cvičia a chcete, aby sa počas namáhania ich telo správne vyvíjalo.

Tejpy môžu pomôcť korigovať aj posturálne chyby u detí (súvisiace s držaním tela), napríklad kyfózu alebo lordózu, teda zakrivenú chrbticu smerom do bokov alebo do tela. Je dôležité, aby tejpovanie bolo aplikované správne a aby bolo vybrané tejpy vhodné pre deti. Sú totiž citlivejšie ako dospelí a preto by mali byť tejpy aplikované opatrne a mal by sa zohľadniť ich vek a veľkosť. Ak si nie ste istí, odporúčame zájsť za fyzioterapeutom.

Ploché nohy

Mnohí si tejpovanie ihneď spoja s plochými nohami a to právom. Môže byť prospešné aj pre ľudí s plochými nohami, pretože pomáhajú podporiť a stabilizovať chodidlá a kolená. V tomto prípade sa používa kineziologický tejp. Mal by sa mali aplikovať na spodnú časť chodidla, aby sa podporila správna pozícia oblúka.

Doplnok pri cvičení

Veronika aktívne cvičí s tejpami a pravidelne organizuje v kultúrnom dome vo svojej obci stretnutia, kde tieto dáva rady všetkým, ktorí o ne stoja. „Tejpovanie má preukázané účinky. Štúdie ukazujú, že pomáha pri liečbe bolesti, zlepšuje pohyblivosť kĺbov, podporuje svaly, šľachy a dokonca zlepšuje aj krvný obeh,“ hovorí pre náš web.

Ďalej nám prezradila, že počas športu sa tejpovanie používa najmä na zníženie zrazení. „Pomôže znížiť riziko vzniku bolesti Achillovej šľachy počas behu, ktorou si už jedna z mojich zákazníčok prešla a hovorí, že to nie je nič príjemné. Liečba je pomalá a dlhá.“ Upozornila nás, že tejpovanie by nemalo byť jedinou formou liečby a malo by byť používané iba ako súčasť komplexnej liečby.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Mali by ste po tréningu cítiť svalovicu? Vyvraciame najčastejšie pravdy a mýty o cvičení!

Dokážete si ho aplikovať sami?

Jednou z našich otázok bola aj aplikácia samotného tejpu. Veronika tejpy lepí svojim zákazníčkam vždy pred tréningom, no ona sama si ich vie aplikovať aj bez pomoci. „Napríklad lepenie tejpu na rameno nie je jednoduché. Najprv odporúčam poriadne si vyčistiť danú časť tela a zbaviť ju mastnoty. Na ramená osobne lepím tejpy kineziologické. Pásku odstrihnite dostatočne veľkú na to, aby pokryla celé rameno, odporúčam 20 až 30 centimetrov. Začínajte lepiť odspodu a pokračujte smerom ku krku.“

Nasleduje kontrola. Pásky sa nemôžu rozlepovať a aj keď sa na niektorých miestach prelínajú, musia ako celok držať pevne na koži. „Pásky by sa mali meniť, keď sa začnú rozlepovať, strácať svoju elasticitu alebo keď sa objavia vyrážky alebo sčervenanie. K vedľajším účinkom patrí aj svrbenie alebo vyrážka, vtedy tejpy určite dajte dolu,“ radí Veronika.

Koľko stojí tejpovanie?

V neposlednom rade je dôležité aj cena, ktorú za tejpovanie zaplatíte. Platia sa totiž ako samotné pásky, tak aj odborná asistencia. Veronika ponúka svoje služby v cene tréningov, platíte len pár eur za pásku. Tie sa pohybujú od 2 do 5 eur v závislosti od ich dĺžky, šírky a značky. Tejpy vydržia na tebe podľa toho, ako často hýbete danou oblasťou. Na ramenách, na nohách a na chrbte vydržia zvyčajne najkratšie.

„Samotná cena tejpovania sa líši od odborníka k odborníkovi. Stretla som sa už s ponukami za 30 eur, ale videla som aj ponuka za raz toľko. Ide pritom o zhruba polhodinové sedenie.“ S lepením pomôže aj masér či fyzioterapeut – masér je zvyčajne lacnejší. „Cena sa líši aj podľa oblasti, ktorú chce zákazník oblepiť.“

Jedno tejpovanie však nič nezmôže. Ak uvažujete nad tým, že začnete s touto metódou, pripravte si poriadny balík peňazí v prípade, že si tejpy nebude lepiť sami.

Používate tejpy?

 

Zdroj: plnielanu.sk, vysetrenie.sk, unizdrav.sk
Odporúčame