Opakujúce sa sny: Mávate ich aj vy? Tu je 10 najčastejších, ktoré sa nám snívajú

Snívanie

Viete, aké sú najčastejšie sa opakujúce sny? (Zdroj: GettyImages)

Význam snov trápil ľudí odnepamäti. Snívajú ľudia aj niektoré zvieratá, no napriek tomu, že sú tu s nami už celé veky, stále presne nevieme, čo sú zač. Tušili ste však, že opakujúce sa sny má údajne väčšina populácie, a to prevažne ženy. Čo tieto opakujúce sny znamenajú a ako sa ich zbaviť?

V článku sa dočítate:

Čo sú sny?

Aby sme vedeli vysvetliť princíp opakujúcich sa snov, musíme si najprv niečo povedať o samotných snoch. Ide o vizuálny, teda obrazový zážitok, ktorý prežíva človek (a niektoré zvieratá) počas spánku. Telo je síce neaktívne, no mozog pracuje naplno. Sny sa v skutočnosti nedejú, sú len nervovým tokom vo vašom mozgu.

Spánok sa delí na dva väčšie celky – REM fázu (rapid eye movement, rýchle hýbanie očami) a NREM fázu (non rapid eye movement, žiadne rýchle hýbanie očami). Sny sa vám snívajú v REM fáze, v ktorej spíte menej ako v NREM fáze. Striedajú sa každú hodinku a pol, pričom čím dlhšie spíte, tým dlhšia je REM fáza. Aj preto sa často zobudíte kvôli čudnému snu.

Ľudia odjakživa verili, a dodnes to tak platí, že sny sa spájajú s realitou, častou s minulosťou, či dokonca s budúcnosťou. Aj preto nájdete mnohé snáre, ktoré sa snažia vykladať významy jednotlivých snov na základe ich vizuálnych podôb – napríklad špinavá voda má znamenať chorobu alebo ružová ruža rodinnú oslavu.

Za noc ich máte hneď niekoľko, väčšinu si nepamätáte

Sigmund Freud, slávny rakúsky psychológ, tvrdil, že sny majú iracionálnu povahu. Napriek tomu sa ich snažia mnohí vysvetľovať a to aj bez podložených dôkazov. Podľa vedcov sa človeku za noc nesníva len jeden sen, ale v priemere tri až sedem. V REM fáze snívate počas bežného osemhodinového spánku dve až tri hodiny. Väčšinu snov si však nepamätáte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Moderní slovenskí autori a ich najznámejšie diela: Ktoré ste už prečítali a na ktoré sa ešte len chystáte?

Ľudia majú nedostatočne vyvinuté kódovanie nových spomienok počas spánku, čo môže byť dôvodom, prečo si nevedia zapamätať všetky sny, ale často len ten, kvôli ktorému sa zobudia. Aj toto môže byť dôvod často sa opakujúcich snov. Ak si neviete zapamätať nové sny, môže sa stať, že práve „ten jeden“ sa opakuje pravidelne a vy si spomeniete len naň.

Prečo sa sny opakujú?

Na tému opakujúcich sa snov začínajú reagovať aj vedci. „Opakujúce sa sny sú často spôsobené nevyriešenou úzkosťou alebo traumou, ktorú mozog ešte úplne nespracoval. Existujú typické témy, ktoré sa v týchto snoch často objavujú. Ide najmä o pocity bezmocnosti, nedostatok bezpečia, zlej dôvery v iných či v sebe alebo hanbu,“ hovorí licencovaná psychoterapeutka z Washingtonu Annie Millerová.

Vedci zdôrazňujú, že zaznamenávajú aj pozitívne opakovanie snov, no negatívne vyhrávajú v pomere 4:1. Samotné opakovanie snov a fakt, že si pamätáte ten jeden sen každú noc, spôsobuje samotný vizuálny obsah. Ten je priamo spájaný s pocitmi, ktoré ľudia prežívajú, keď bdejú. Ide o:

  • Stres, ktorý spôsobuje chaotický záchvaty vedúce k rovnakým snom.
  • Úzkosť, ktorá prispieva k opakovaniu snov počas celého života.
  • Depresia
  • Konflikty a nevyriešené problémy z minulosti aj prítomnosti.

Opakujú sa skôr tie negatívne

Ak nemáte usporiadaný život, nebudete mať ani usporiadané sny. „Ľudia, ktorí nemajú dobrý emocionálny stav počas bdenia, budú pravdepodobne častejšie zažívať skôr negatívne sny. Tie vedú k opakovaniu pokojne aj každú noc,“ informuje psychologička Julia Koganová.

Hovorí sa, že každú tvár, ktorú v sne uvidíte, ste už niekedy museli vidieť v skutočnosti. Podľa vedcov je to pravda a zároveň dodávajú, že až 65 % snov sa spája so zážitkami, ktoré ľudia počas života videli. Sny sú teda priamo spojené s pocitmi a náladami, ktoré zažívate počas bdenia. Medzi najčastejšie opakujúce sa sny podľa Sleep Foundation patria nasledovné:

  • Padanie z veľkej výšky (pád často prebudí človeka),
  • Lietanie (prípadné zarazenie do prekážky prebudí človeka),
  • Autonehoda (zvyčajne o nej snívajú tí, ktorí ju zažili a náraz ich preberie zo sna),
  • Hľadanie toalety,
  • Neschopnosť rozprávať (zažívajú ju ľudia všetkých vekových kategórií),
  • Vypadávanie zubov (najmä ľudia, ktorí o svoje zuby už prišli),
  • Napadnutie (snívajúci je v tomto prípade sám obeťou),
  • Nahota medzi ľuďmi (spája sa s hanbou),
  • Návrat do školských čias/do školy (najmä rodičia školopovinných detí),
  • Byť objektom sledovania (spojené s trendom stalkovania a to v skutočnom živote aj na internete),
  • Nepripravenosť do práce (v detskej forme nepripravenosť do školy).
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako spoznať dobrý med už na pohľad? Pozor na obchodné triky, takto kúpite vždy kvalitný!

Prvý z nich, teda padanie, má údajne až 53 % ľudí, ktorí zažívajú opakujúce sa sny. Stratu zubov napríklad zaznamenali vedci v 15 % prípadov. Práve deti zažívajú opakujúce sa sny častejšie ako dospelí, aj keď o tom často nehovoria. Bežné je, keď sa tínedžerovi sníva sen, ktorý sa mu sníval aj v detstve. Môže ísť o nedoriešené problémy, prípadne nie dobrý emocionálny stav dieťaťa.

Slučka – jeden sen viackrát za noc

Aj vedci upozorňujú, že opakujúce sa sny neznamenajú len jeden sen opakujúci sa každú noc. Niektorí jedinci môžu zažívať jeden a ten istý sen dokola počas jednej noci a dokonca o tom ani nevedieť. Ich prežívanie sa prirovnáva k spánkovej paralýze – teda keď neviete zobudiť človeka, ktorý sníva.

Paralýza nastane vtedy, keď mozog zablokuje svaly na nohách a na rukách aj počas REM fázy. Bežne sú vtedy nervy už pripravené reagovať aj na nebezpečenstvo v sne. Napríklad spomínaný pád či autohavária vami trhne a prebudí vás. Opakujúci sa sen však nervy zablokuje a preto sa môžu tieto udalosti opakovať aj viackrát za jednu noc.

Za tieto udalosti môže najmä post-traumatická porucha. Tá ťaží ľudí, ktorí počas svojho života zažili nepríjemnú udalosť a mozog im ju v snoch neustále pripomína. Odhaduje sa, že to môže súvisieť so zapamätávaním – napríklad ak ste havarovali a často snívate o autonehode, mozog vám údajne pripomína tieto udalosti, aby sa už viac nestali.

Ako sa zbaviť opakujúcich sa snov?

Dôvodov, prečo máte opakujúce sa sny, je veľa. Ak chcete pochopiť, ako sa ich zbaviť, musíte z rovnice vylúčiť zdravotné ťažkosti, ktoré na ne môžu mať aktívny vplyv. Napríklad vysoká hypertenzia je liečiteľná len z dlhodobého hľadiska a spánkové apnoe (porucha spánku, pri ktorej človek na chvíľu prestane dýchať) sa liečiť aktuálne nedá.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dodržte konečne svoje predsavzatia po celý rok: Toto sú najčastejšie chyby, prečo to nevyjde!

Zmeniť môžete len svoje návyky, ktoré však môžu výrazne prispieť k vyriešeniu alebo minimálne utlmeniu problému. Pomôže napríklad nasledovné:

  • Dostatočná doba spánku (najlepšie 7 a pol až 9 hodín každú noc),
  • Pravidelný nočný režim (choďte spať počas rovnakej hodiny každú noc a taktiež sa rovnako zobúdzajte),
  • Pred spánkom sa vyhýbajte kofeínu, alkoholu a veľkému príjmu cukru,
  • Vytvorte si rutinu, ktorú budete pred spánkom opakovať, vášmu telu tak časom vsugerujete, že po tejto činnosti prichádza čas na spánok.

Ak aj po týchto radách trpíte nepokojným spánkom, opakujúcimi sa snami či dokonca spánkovou paralýzou, je načase kontaktovať lekára. Ten vám pravdepodobne odporučí psychológa. Všeobecný recept na zdravý spánok neexistuje (aspoň nie pre každého človeka) a odborník vám vie pripraviť program, prípadne predpísať lieky presne pre vás. Za tieto sedenia si však poriadne zaplatíte.

Mávate aj vy opakujúce sa sny?

 

Zdroj: plnielanu.sk, goodhousekeeping.com, sleepfoundation.com
Odporúčame