Dodržte konečne svoje predsavzatia po celý rok: Toto sú najčastejšie chyby, prečo to nevyjde!

Novoročné predsavzatia

Skúste namiesto novoročných predsavzatí malé čiastkové ciele (Zdroj: GettyImages)

Nový rok pre mnohých znamená nový začiatok. Symbol niečoho uzavretého a niečoho, čo sa práve otvára. Každý chce, aby to nové bolo lepšie než to predchádzajúce. Aby sme boli zdravší, štíhlejší, bohatší, milší… A tak prichádzajú na rad novoročné predsavzatia.

Dať si nejaký pozitívny cieľ, ktorý nás posunie dopredu, je absolútne v poriadku. Všetko, čo z nás robí lepších a spokojnejších ľudí, má totiž zmysel. Problémom však je, že nič, čo sme si vysnívali, nám samé z neba nespadne. Musíme sa o to sami pričiniť. A tu je skrytý kameň úrazu.

Vzdávame sa už po pár dňoch

Viac ako polovica Čechov si niekedy v živote dala novoročné predsavzatie. Agentúra Rondo Data realizovala v roku 2020 prieskum, z ktorého vyplynulo, že s nejakým tým predsavzatím rok začalo 42 percent respondentov. K najčastejším záväzkom patrilo schudnutie, zdravšie stravovanie a skoncovanie s fajčením. Väčšina ľudí však svoju motiváciu stratila už po pár dňoch.

Slováci sa od Čechov veľmi nelíšia. Obdobnú anketu v roku 2018 realizovala sieť výživových poradní Naturhouse prostredníctvom agentúry Stem/Mark. A ukázalo sa, že na rok 2019 si na Slovensku plánovalo dať novoročné predsavzatie 43 opýtaných. Podobné s našimi susedmi boli aj ukazovatele zlyhania: kým v Česku to v krátkej dobe vzdalo 34 percent ľudí, na Slovensku si s plnením novoročných predsavzatí po krátkej dobe ťažkú hlavu prestalo robiť 26 percent opýtaných.

V úspech ani neveríme

Ešte o čosi pesimistickejšie sú dáta z anglickej University Bristol. Tamojší profesor Richard Wiseman v roku 2007 zrealizoval výskum, do ktorého sa zapojilo 3 000 ľudí. Ukázalo sa, že až 88 percent ľudí, ktorí si dajú novoročné predsavzatie, neuspejú. 52 percent respondentov bolo na začiatku experimentu presvedčených, že to zvládnu. To znamená, že až 48 percent si ani nemyslelo, že by mohlo uspieť. Otázkou teda je, prečo si teda vôbec nejaké predsavzatie dávali…

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako ušetriť na vianočnom osvetlení? Vymeňte klasické žiarovky za túto náhradu

Priveľké nároky a neviditeľné výsledky

Vedci sa, samozrejme, snažili prísť na to, ako je možné, že nám predsavzatia vydržia tak krátko. Môže za to snáď naša slabá vôľa? Odpoveď nie je vôbec zložitá: ľudia na seba odrazu kladú privysoké nároky a potom sú frustrovaní z toho, že zmenu nezvládajú. Predsavzatie nie je pre nich cesta za vysneným cieľom, ale stresovou záťažou a akýmsi trestom voči sebe. Druhý problém spočíva v tom, že výsledky svojho snaženia nevidíme hneď, a tak máme pocit, že to vlastne ani nemá zmysel.

Dá sa to, treba len naozaj chcieť

Z výskumu Richarda Wisemana vyplynulo, že muži boli v plnení predsavzatí o 22 % úspešnejší, ak si namiesto neurčitého cieľa „chcem schudnúť“ stanovili konkrétnu čiastkovú úlohu v štýle „schudnem za týždeň jeden kilogram“.

Ženy boli zasa o 10 % úspešnejšie, keď svoje ciele zverejnili a získali podporu najbližšieho okolia.
V každom prípade platí, že predsavzatie musí vychádzať z nášho vnútra. Niečo naozaj chcem, a aby som to dosiahol, rátam s tým, že to bude vyžadovať sebazaprenie a ochotu vystúpiť z komfortnej zóny. Zároveň je to výzva, ktorú ak zdolám, pocítim na seba oprávnenú hrdosť.

Tieto tipy vám zaručene pomôžu v tom, aby sa z novoročných predsavzatí nestali opäť len prázdne sľuby:

Začnite postupne

Ak je oblastí, ktoré chcete meniť viac, vyberte si len jednu. Nemá zmysel obrátiť svoj život o 180 stupňov, pretože z toho môže vzniknúť len chaos. Najlepšie je sústrediť sa na to predsavzatie, ktoré bude znamenať najväčší prínos pre vaše zdravie, pohodu a pocit naplnenia.

Cieľ musí byť realistický

Nesnažte sa hrať na supermana a dosiahnuť maximum v čo najkratšom čase. Cieľ musí byť jasný, konkrétny a hlavne reálny. Nestačí povedať si, že chcete schudnúť. Treba si stanoviť, koľko kilogramov dáte dolu a za aký čas. Výsledky si starostlivo zapisujte, aby ste mohli sledovať svoj progres.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Objavili sa vám na tele strie? Toto pomôže, aby zmizli!

Ak si jeden väčší cieľ rozmeníte na viac drobných kúskov, budete lepšie vidieť výsledky a ľahšie sa vám bude napredovať. Napríklad, ak chcete na konci roka zabehnúť maratón, stanovte si, že každý deň zabehnete určitý počet kilometrov a mesiac po mesiaci ich budete zvyšovať.

Vytvorte si plán

Plán je presne to, čo vám pomôže v predsavzatí zotrvať. Pokojne si urobte tabuľku a odškrtávajte splnené čiastkové ciele. Vďaka plánu budete presne vedieť, kde sa práve nachádzate, čo už máte za sebou a na čo sa ešte máte zamerať.

Pestujte si nový návyk

Odborníci tvrdia, že novoročné predsavzatia sú vlastne o vytváraní nových návykov. A to si vyžaduje nový, resp. iný spôsob myslenia a správania. Zmeniť starý návyk sa môže zdať ťažké, no nie je to nemožné. Dôležité je, aby sme nový návyk premenili na rutinu.

Boli ste zvyknutí po príchode domov sadnúť na gauč a pustiť si televízor? Ak ste sa rozhodli behať, môžete začať tým, že si už do predsiene každý deň nachystáte športové oblečenie na beh. A po príchode domov sa doň prezlečiete. Ak ste už investovali energiu do obliekania, budete len krôčik od toho vyjsť skutočne z domu a ísť behať.

Nevzdávajte sa

Áno, hovorí sa to jednoducho, ale skúste to takto: ak máte nutkanie s predsavzatím skoncovať, povedzte si, že to vydržíte ešte do konca tohto mesiaca. Ak ste to zvládli, potiahnete ešte ďalší mesiac. A ďalší. Niektorí psychológovia hovoria, že na vytvorenie nového návyku treba 18 dní, podľa iných je to 21 dní.

Verte, že už po jednom či dvoch mesiacoch to bude ľahšie, ako na začiatku, pretože nový bude reagovať vaše telo aj vaša hlava. Uvedomte si, že prekážky sú na to, aby sa zdolávali, a snažte sa myslieť pozitívne. Kto iný to dokáže, ak nie práve vy?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pomoc na druhej strane telefónu: Linky detskej istoty a podpory duševného zdravia fungujú aj počas sviatkov

Hľadajte podporu, odstráňte zlý vplyv

Snažíte sa schudnúť? Pridajte sa do skupiny ľudí, ktorí sa usilujú o to isté. Nájdete tam podporu a budete sa navzájom motivovať. Podobne je to aj v prípade, ak ste začali cvičiť alebo chcete skoncovať s fajčením. Vždy je skvelé mať nablízku ľudí, ktorí vedia, čím si prechádzate, a podržia vás, keď príde kríza.

Tým, ktorí vás od vášho cieľa odhovárajú alebo sa z vás vysmievajú, dajte jasne najavo svoj zámer a svoju pozíciu. Požiadajte ich, aby s vami na danú tému nehovorili, a ak je to možné, akékoľvek zlé vplyvy sa snažte eliminovať.

Odmeňte sa

Za každý, aj ten najmenší úspech sa pochváľte. Pokojne doma pred zrkadlom, ale aj v skupine, ktorá vás podporuje. Ak je úspech väčší, odmeňte sa drobnosťou. Z odmeny však nerobte rutinu, mala by to byť výnimočná, a nie každodenná záležitosť.

Zahoďte výčitky

Myslite na to, že nie je každý deň nedeľa, a občas plány nevychádzajú tak, ako by sme chceli. Môže prísť choroba, väčšia pracovná vyťaženosť, a držať sa striktne plánu bude veľmi náročné. Ak sa vám pár dní nepodarí vybehnúť, alebo si na oslave doprajete viac dobrôt, než by bolo vhodné, netrápte sa výčitkami. Jednoducho na ďalší deň začnite odznova. Napokon, s predsavzatiami sa dá začať kedykoľvek, pokojne aj uprostred roka…

Odporúčame