Moderní slovenskí autori a ich najznámejšie diela: Ktoré ste už prečítali a na ktoré sa ešte len chystáte?

Moderní slovenskí autori

Ktorí z týchto autorov patria medzi vašich favoritov? (Zdroj: GettyImages)

Slovenská literatúra bola vždy plná skvelých diel. Tentokrát vám predstavíme, ako vyzerala tvorba známych autorov po Nežnej revolúcii, čím sa inšpirovali, ktoré žánre majú Slováci najradšej a aké populárne diela v nedávnej dobe vyšli a vy by ste ich nemali prehliadnuť.

V článku sa dočítate:

Slovenská literatúra po Nežnej revolúcii

Medzi populárnych slovenských prozaikov patria napríklad Rudolf Sloboda, Pavel Hrúz, Dušan Dušek či Alta Vášová. Mnohí publikovali aj počas socializmu, no ich tvorba bola značne limitovaná a kvôli cenzúre sa na ňu dohliadalo. V 90. rokoch mali väčšiu slobodu a mohli písať, o čom chceli.

Niektorí spisovatelia písali o totalite v starom režime ešte v 70. a 80. rokoch, no ich knihy neboli vydané. Práve 90. roky priniesli priestor na to, aby svoje staré diela oprášili a ponúkli ich vydavateľom. Toto obdobie oplývalo najmä iróniou a paródiou, ktorá zachytávala minulé časy. Autori používali aj intertextualitu – odkazovali na iné známe diela.

Po prelome milénia

Značnú zmenu priniesla v roku 2002 autorka so pseudonymom Maxim E. Matkin. Začala rozoberať vzťahy medzi ľuďmi na pozadí aktuálnych udalostí, nie zo života v komunizme. Jej prvá kniha Polnočný denník sa stal prvým internetovým bestsellerom a otvorila tak bránu do sveta publikovania kníh aj pre iných kolegov.

Svoju prvú detektívku vydal autor píšuci pod pseudonymom Dominik Dán v roku 2005 a odvtedy vychádzajú jeho krimiromány v náklade desiatok tisíc kusov. Dodnes sa ich predalo viac ako milión a v roku 2022 vyšla v sérii už 35. kniha. V rovnakom roku začal vydávať aj Jozef Karika. Juraj Červenák so svojím Černokňažníkom vo veľkom nasledoval o štyri roky neskôr.

Obľúbené žánre Slovákov

Máme veľmi podobné chute ako Česi – veď sme celé desaťročia tvorili jeden štát. Slováci najviac obľubujú kriminálnu tvorbu, ktorá je však populárna na celom svete. Okrem nej radi nazrieme do minulosti (nedávnej aj stredovekej), ženy vyhľadávajú romantiku a pamätníci radi siahnu po investigatíve, najmä z mafiánskych kruhov.

Krimi

Nielen Dán, ale aj mnohí iní autori zažiarili na poli kriminálok. Prevažne sa odohrávajú v hlavnom meste, prípadne na východe či dokonca až na slovensko-ukrajinskej hranici, ktorá je spájaná aj s drogovou trestnou činnosťou. Obeťami v slovenských kriminálkach sú často ľudia z menšín a na rozdiel od severských detektívok ich nevyšetrujú jednotlivci na vlastnú päsť, ale policajný zbor na čele s hlavnou postavou – detektívom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hľadáte tip na dobrú detektívku či triler? Siahnite po niektorej z týchto kníh, posadia vás do kresla!

Romantika

Na Slovensku letí aj romantika, tú uprednostňuje najmä nežnejšie pohlavie. Veľmi obľúbené sú romantické príbehy založené na skutočných udalostiach, prípadne písané priamo ako poviedky zo života. Figurujú v nich láska a vášeň, ale aj žiarlivosť, pomstychtivosť či cudzoložstvo.

Najčastejším námetom sú zakázané lásky a tradičný romantický trojuholník, v ktorom (ale netradične) dve ženy súperia o jedného muža. V drvivej väčšine majú šťastný koniec a sú písané s humorom.

Historické

Pokiaľ hovoríme o nedávnej minulosti, máme na mysli práve tvrdý komunizmus a druhú svetovú vojnu, do ktorej bolo Slovensko priamo vtiahnuté. Či už ide o príbehy z koncentračných táborov alebo romány o Slovákoch žijúcich v útlaku vojny, radi po nich siahneme a nazrieme do života našich starých rodičov.

Na druhú stranu, stredoveká história ponúka úplne odlišný pohľad na Slovensku. Odhalíte v nej slovanské legendy a zasadenie je zvyčajne do obdobia Veľkej Moravy alebo už do raného novoveku, teda do bojov proti Turkom.

Mafiánske a politické

Nakoľko je slovenská politika (aj po roku 1989) poznačená zneužívaním moci, korupciou a mafiou, aj tieto príbehy majú v našej literatúre zastúpenie. Prevažne ide o skutočné príbehy, no niektorí spisovatelia uprednostnia fiktívny príbeh, ktorý sa na ten skutočný len podobá. Túto mániu naštartoval práve po prelome storočí Karika a dodnes ho mnohí nasledujú. Mafiánske a politické romány však začína vytláčať literatúra faktu, v tejto oblasti známa ako investigatíva.

Investigatíva

Tento pojem znamená hľadanie faktov v mori lží a spovedanie svedkov v závažných kauzách spojených prevažne s politikou. Vykonávajú ju odborní žurnalisti a nakoľko je výsledok ich práce často dlhší než jeden článok, rozhodnú sa ju vydať ako knižnú publikáciu.

Je čoraz viac žiadaná, pretože doteraz s ňou slovenská literatúra nemala priamo dočinenia. Často sa dotýka vrcholných predstaviteľov politiky (aktívny aj neaktívnych). Čitateľ ju musí čítať s otvorenou mysľou a nie zaujatosťou. Ide o najobjektívnejšiu formu spravodajstva.

Populárni slovenskí autori a ich diela

Ktorého slovenské autora máte najradšej vy? Tu je výber tých najpredávanejších.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kniha je overeným darčekom: Vyberte si zo slovenských autorov, toto je našich 7 tipov

Jozef Karika

Kedysi pracoval ako redaktor investigatívnych reportáží. Vďaka úspešnému debutu v roku 2005 sa však zameral na knižnú tvorbu. Je držiteľom mnohých ocenení, napríklad Zlatej knihy, ktorá sa udeľuje po tom, čo spisovateľ predá viac ako 50-tisíc kusov svojej knihy. Dodnes vydáva romány z mafiánskeho prostredia a hrôzostrašné trilery o záhadách v slovenských pohoriach.

Žánre: krimi, mafiánske, triler

Populárne knihy: dvojkniha Na smrť o kamarátoch z druhej svetovej vojny, triler Trhlina o záhadách v pohorí Tribeč (bola aj úspešne sfilmovaná), mafiánska séria Čierny kruh

Táňa Keleová-Vasilková

Je najpredávanejšou ženskou autorkou a svoj milión prekonala v roku 2012. Na prelome režimov pracovala ako redaktorka, od roku 1991 je však spisovateľkou na plný úväzok. Od 90. rokov vydala desiatky kníh a publikuje dodnes. Vo svojich dielach rozpráva príbehy bežných rodín a je držiteľkou mnohých knižných ocenení.

Žánre: romantika, rodinné, priateľstvo, zo života

Populárne knihy: Klamstvá o vzťahu Violy a Viktora, Srdce v tme o náročných rodinných problémoch, Kvety pre Lauru o vyrovnaní sa so stratou

Dominik Dán

Jeho meno je pseudonymom najznámejšieho slovenského autora, ktorý prekročil hranicu milión výtlačkov v roku 2016, teda po jedenástich rokoch. Každoročne vydá približne dve knihy o kriminálnom oddelení v tzv. Našom meste, v ktorom vyšetruje vraždy. Hlavným hrdinom je sympatický detektív Richard Krauz.

Žánre: krimi, dráma, mafiánske

Populárne knihy: Cela číslo 17 o nespravodlivom rozsudku, Noc temných klamstiev o nezákonnom únose, Červený kapitán o bývalých donášačoch z ŠtB (aj úspešne sfilmované)

Juraj Červenák

Publikuje okrem slovenčiny aj v češtine a poľštine. Aj keď debutoval ešte v 90. rokoch, ovácie zožal najmä sériami s Conanom a Roganom o desať rokov neskôr. Venuje sa historickej literatúre a striedavo píše o mýtických slovenských dejinách a kriminálky z čias Rudolfa II.

Žánre: historické, fantasy, krimi, western

Populárne knihy: tretia kriminálka Ohnivé znamenie o zločinoch v Bratislave, séria Černokňažník o slovanských dejinách, nový western Zakliaty kláštor

Jana Pronská

Nakoľko vyrastala a doteraz žije v okolí Spiša, inšpiráciou pre jej príbehy boli taktiež slovanské dejiny. Nie však plné mýtov, ako v prípade Červenáka, ale plné lásky. Je slovenskou majsterkou historickej romance a vydala už desiatky diel. Väčšina z nich sa odohráva na hradoch, ktoré si môžete dnes na Slovensku aj prezrieť.

Žánre: romantika, historický, intrigy

Populárne knihy: Kumánska princezná o zrade uhorského šľachtica, Rytierova česť o krásnom Filipovi, novinka Rytierov sľub o dôležitej prísahe a pomste

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kupujeme krb alebo kachle na zimu: Ako kúriť tak, aby ste zároveň ušetrili?

Jozef Banáš

Podobne ako Karika či Červenák, aj Banáš je držiteľom mnohých literárnych ocenení a jeho príbeh o Štefánikovi zaradili medzi odporúčanú literatúru. Píše o politickom prostredí, ale aj o historických osobnostiach a dokonca aj o sile konšpiračných teórií.

Žánre: politické, historické, zo života osobností, konšpirácie

Populárne knihy: inšpiratívny príbeh Som Baťa, dokážem to! o úspešnom podnikateľovi, životopisný Prebijem sa! Štefánik, konšpiračný Kód 1 o odkrývaní záhad (nielen) náboženského sveta

Václav Neuer

Tento autor, vlastným menom Václav Kincl pracoval až do roku 2011 na kriminálnej polícii v Bratislave. Rovnako ako Dominik Dán, aj on čerpá nápady na zamotané kriminálky z vlastnej bohatej skúsenosti. Často píše práve o búrlivých 90. rokoch, počas ktorých na polícii sám začínal.

Žánre: krimi, triler

Populárne knihy: Medzi nebom a zemou o dávnom tajomstve, Vražda s pridanou hodnotou o zmiznutej mŕtvole, novinka Uplakaná jeseň hneď o dvojitej vražde

Pavel Hirax Baričák

Hirax je synonymom slovenskej motivačnej literatúry. Okrem písania sa venuje aj hudbe, filozofii, fotografovaniu a rád cestuje. Nepíše však len prózu, je taktiež autorom viacerých úspešných básnických zbierok, ktoré pod stromčekom alebo na narodeniny potešia každého.

Žánre: motivačné, zdravie, zo života

Populárne knihy: motivačný Šlabikár šťastia (vyšiel aj v angličtine), životopis Sekundu pred zbláznením, Vzťahy o riešení partnerských a rodinných problémov

Eva Urbaníková

Debutom slávnej Evity je kniha Všetko alebo nič ešte z roku 2007. Dočkala sa aj filmovej verzie. Vo vydavateľstve Evitapress vydala viac ako 100 príbehov zo života slovenských domácností. Aktuálne pracuje ako šéfredaktorka magazínu Evita a písaniu príbehov sa venuje dodnes.

Žánre: romantika, rodinné, skutočné príbehy

Populárne knihy: Všetko alebo nič, rovnako úspešne sfilmovaná Príliš osobná známosť, skutočný príbeh Nakresli mi vietor o zábranách v láske

Boris Filan

Pracoval po škole ako dramaturg v Československej televízii až do Nežnej revolúcie. Vtedy začal písať aj texty piesní. Dnes je autorom desiatok kníh pre dospelých ako aj textárom známych hitov Ak nie si moja, Nie sme zlí či Dvaja.

Žánre: spoločnosť, zážitky, cestovanie

Populárne knihy: Klimtov bozk o zranenej láske, cestopisná Káva od Felliniho, vtipná úvahová zvierka Cesta okolo sveta

Čítate slovenských autorov?

 

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame