Unikátny trojdňový expres: V tomto kraji ním ukončili vlakovú turistickú sezónu

Výlety vlakom boli túto sezónu obľúbené (Zdroj: Unsplash/Lukáš Kulla)

Jedinečný trojdňový expres dostal názov Za horami, za dolami a jeho jazdou sa ukončila tohtoročná vlaková turistická sezóna v Banskobystrickom kraji. Putovanie po známych aj menej lokalitách kraja si počas cesty vlakom vychutnalo 47 záujemcov. Informovala o tom Zuzana Jóbová z Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Dobrý kraj.

„Expres Za horami, za dolami nadviazal na úspech historických zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji. Tentoraz však neponúkol pasažierom jednodňový tematický zážitkový výlet do vybraných turistických destinácií, ale putoval po koľajniciach tri dni a najazdil viac ako 600 kilometrov. Išlo o unikátny pilotný projekt, ktorého cieľom bolo poskytnúť návštevníkom opäť niečo nové a originálne,“ uviedla Jóbová.

Pasažieri vlaku mali možnosť navštíviť postupne Slovenskú Ľupču, Šumiac, Zádielsku tiesňavu, obec Háj, kúpele Číž a Fiľakovo. „Posledný deň jeho cesta smerovala do Kremnice,“ dodala.

Okrem toho, že bol tento vlakový špeciál bohatý na zážitky a technické skvosty tratí, po ktorých vlak išiel, v ňom podľa nej skvelú atmosféru udržiavali aj samotní pasažieri. Vznikli dokonca nové priateľstvá.

Eva Macuľová, ktorá je manažérkou zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji, tvrdí, že tieto obľúbené historické vláčiky previezli za celú sezónu 2120 pasažierov a po koľajniciach najazdili spolu 3257 kilometrov.

„Horehronský expres vyrazil na trať trikrát plus raz sme vypravili tzv. Horehronský expres špeciál. Zbojnícky expres a Expres 34 tunelov mali každý po štyri jazdy, Banícky expres spojil jednou jazdou Kremnicu a Banskú Štiavnicu. Novinkou tejto sezóny bola jedna jazda Sklárskeho expresu, jeden Novohradský expres a na záver sezóny Expres Za horami, za dolami. Enormný záujem o tento trojdňový vlak nás veľmi potešil,“ zhodnotila sezónu.

Na tvorbe tohto originálneho projektu sa spoločne podieľala Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko a Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. BBSK podporuje historické zážitkové vlaky už štyri roky a jej cieľom je rozvoj cestovného ruchu aj v menej známych regiónoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovensko bude mať nový vtáčí druh: Neuveríte, o aký exotický druh ide!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame