Slovensko bude mať nový vtáčí druh: Neuveríte, o aký exotický druh ide!

Plameniak v prírode

Na Slovensku pribudne nový vtáčí druh (Zdroj: Freepik/user14247621)

Do fauny Slovenska sa zaradí nový vtáčí druh. Pôjde o plameniaka ružového, ktorý bol viackrát spozorovaný v okolí Trnavy. TASR o tom informovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).

„Ide o jedného mladého lietajúceho a samostatne fungujúceho jedinca. Podľa jeho správania a absencie označenia usudzujeme, že sa nejedná o jedinca uniknutého zo zajatia,“ priblížila Zuzana Lackovičová z trnavskej pobočky SOS/BirdLife Slovensko.

Hoci bol plameniak ružový spozorovaný na Slovensku už v druhej polovici 20. storočia, nebol zaradený do našej vtáčej fauny. Jeho výskyt sa v tom čase vyhodnotil ako pravdepodobný únik zo zajatia. Vtedy totiž ešte nebol dostatok dokladov o výskyte a vzdialenosti, v ktorej sa plameniaky v Európe vyskytovali. „Teraz je situácia iná. Z pozorovaní existuje viacero fotografií a videozáznamov a plameniaky k nám najbližšie hniezdia v severnom Taliansku, odkiaľ je zaletenie tohto jedinca pravdepodobné,“ podotkol Jozef Ridzoň z organizácie.

Uviedol tiež, že najnovší záznam plameniaka musí ešte prejsť schválením Faunistickou komisiou SOS/BirdLife Slovensko. Potom bude zaradený na zoznam vtákov, ktoré boli na Slovensku pozorované vo voľnej prírode.

Plameniaky ružové patria podľa SOS/BirdLife k najväčším plameniakom na svete a dosahujú výšku do 145 centimetrov. Vyskytujú sa hlavne v Stredomorí. Hniezdia a žijú v pobrežných lagúnach so zmiešanou sladkou a morskou vodou alebo v plytkých vnútrozemských jazerách. Ich potravu tvoria drobné vodné kôrovce, ktoré filtrujú z vody svojim zahnutým zobákom, približuje organizácia.

Dopĺňa, že ružová farba dospelých jedincov je spôsobená pigmentmi v ich potrave. Plameniaky hniezdia v mnohočlenných kolóniách a hniezda si tvoria ako kopčeky z blata alebo kamenia s kotlinkou pre vajíčka.

Zdroj: plnielanu.sk,TASR
Odporúčame