Slováci sa dožívajú o štyri roky menej ako priemerný občan EÚ: Je potrebné zlepšiť naše stravovacie návyky

strava zdravé jedlo

S týmito tipmi môžete zlepšiť vaše stravovanie (Zdroj: Freepik/jcomp)

Zdravotný profil občanov SR je horší ako priemer Európskej únie. Slováci sa dožívajú o štyri roky menej ako priemerný občan EÚ, a to aj v dôsledku chronických chorôb súvisiacich so stravovacími návykmi, ako cukrovka či srdcovo-cievne choroby. Vo štvrtok to povedala tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Lenka Dunajová Družkovská na konferencii o systéme označovania výživovej hodnoty potravín Nutri-Score, ktorého cieľom je uľahčiť spotrebiteľom urobiť rozhodnutia v súlade so zásadami zdravej výživy a stravovania.

Nástroj na zlepšenie politiky verejného zdravia

Systém Nutri-Score udeľuje potravinám bodové skóre na základe obsahu nutričných zložiek na 100 gramov produktu či 100 mililitrov nápoja. Kombinované skóre umožňuje zaradenie potravín do jednej z piatich hodnotových tried: A, B, C, D a E, pričom A označuje najzdravšie potraviny, teda tie, ktoré dostali najnižšie možné skóre.

Produkty dostávajú body za svoju energetickú hodnotu a obsah nasýtených tukov a soli, zatiaľ čo bielkoviny, vlákniny a ďalšie výživné látky toto kombinované skóre znižujú.

Ako sa zbaviť zlých stravovacích návykov?

Riešenie zlých stravovacích a pohybových návykov si vyžaduje trojaký prístup. Najprv je dôležité si uvedomiť zlé návyky, ktoré chcete opraviť. Potom je nutné zistiť prečo tieto zvyky existujú a prísť na to, ako pomaly zmeníte svoje zlé stravovacie a cvičebné návyky na nové a zdravšie.

Tu je 6 krokov, s ktorými to dosiahnete:

1. Robte malé krôčiky. Malé zmeny vo vašej strave a životnom štýle môžu zlepšiť vaše zdravie a tiež skrátiť váš pás. Niekoľko návrhov od odborníkov:

  • Začnite každý deň výživnými raňajkami.
  • Doprajte si 8 hodín spánku každú noc, pretože únava môže viesť k prejedaniu.
  • Jedzte jedlo pri stole, bez rozptyľovania.
  • Jedzte viac jedál so svojím partnerom alebo rodinou.
  • Naučte sa jesť, keď ste skutočne hladní, a zastavte sa, keď ste pohodlne nasýtení.
  • Znížte veľkosť porcií o 20% alebo sa vzdajte druhej porcie.
  • Vyskúšajte nízkotučné mliečne výrobky.
  • Urobte si chlebíčky s celozrnným chlebom a namažte ich horčicou namiesto majonézy.
  • Prejdite na kávu s vyváženým mliekom – café au lait, použite silnú kávu a horúce odstredené mlieko namiesto smotany.
  • Jedzte výživné jedlo alebo občerstvenie každých pár hodín.
  • Na zníženie tuku v receptoch používajte namiesto oleja nepriľnavé panvice a sprej na varenie.
  • Vyskúšajte rôzne spôsoby varenia, ako je grilovanie, opekanie, pečenie alebo pošírovanie.
  • Pite viac vody a menej sladených nápojov.
  • Jedzte menšie porcie kaloricky bohatých jedál (ako je pizza) a väčšie porcie potravín bohatých na vodu (ako sú polievky na báze vývaru, šaláty a zelenina).
  • Dochuťte si jedlá bylinkami, octom, horčicou alebo citrónom namiesto mastných omáčok.
  • Obmedzte alkohol na 1-2 nápoje denne.

2. Buďte viac všímaví. Jedným z prvých krokov k prekonaniu zlých stravovacích návykov je venovať väčšiu pozornosť tomu, čo jete a pijete. Prečítajte si etikety na potravinách a oboznámte sa so zoznamami ingrediencií. Keď si lepšie uvedomíte, čo jete, začnete si uvedomovať, ako musíte zlepšiť svoj jedálniček. Niektorým ľuďom prospieva vedenie stravovacích denníkov.

3. Vytvorte si plán plán a buďte špecifickí. Ako začnete jesť viac ovocia, raňajkovať každý deň alebo chodiť častejšie do posilňovne? Napríklad: Naplánujte si, že si každý deň vezmete do práce kúsok ovocia na občerstvenie, zásobte sa cereáliami a ovocím na rýchle raňajky a po ceste do práce choďte trikrát týždenne do posilňovne.

4. Každý týždeň si dajte nový mini-cieľ. Tieto mini-kroky nakoniec prinesú veľkú zmenu. Napríklad, ak je vaším cieľom jesť viac zeleniny, povedzte si, že každý týždeň vyskúšate jednu novú zeleninu, kým nenájdete nejakú, ktorá vám bude naozaj chutiť. Alebo hľadajte jednoduché spôsoby, ako každý týždeň pridať jednu porciu zeleniny do svojho jedálnička, kým nedosiahnete svoj cieľ.

5. Buďte realistickí. Neočakávajte od seba veľké výsledky príliš skoro. Trvá asi mesiac, kým sa z každej novej činnosti stane zvyk. Pomaly ďalej zájdete.

6. A napokon – praktizujte zvládanie stresu. Zamerajte sa na zvládanie stresu cvičením, relaxáciou, meditáciou alebo čímkoľvek, čo vám vyhovuje, aby ste sa v období stresu nevrátili k týmto zlým návykom alebo nepoužívali jedlo, ktoré vám pomôže situáciu zvládnuť.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR, webmd.com
Odporúčame