Kupujeme krb alebo kachle na zimu: Ako kúriť tak, aby ste zároveň ušetrili?

Kozub ako vybrať

V niektorých domácnostiach má krb stále svoje pevné miesto (Zdroj: GettyImages)

Vyzerá to tak, že za kúrenie počas chladných mesiacov si tento rok priplatíme. Ak chcete ušetriť nejaké to euro a máte tú možnosť, môže vám pomôcť alternatíva kúrenia tuhým palivom. Ak ním chcete kúriť, máte na výber tri možnosti, pričom ku každej z nich treba postupom trošku inak. Viete, aký je rozdiel medzi krbom, kachľami a krbovými vložkami?

Krby  /  Kachle  /  Krbové vložky

Krby

Krby a kachle majú svoj výkon ktorý určuje každému výrobku certifikačný úrad. Do bytu, kde je problémom zaviesť odvod na zvyšky tuhého paliva, sa hodia tie zariadenia, ktoré sú poháňané elektrinou alebo bioliehom. Takéto krby však nedokážu  vykúriť dom na vami požadovanú teplotu a využívajú sa vo väčšine prípadov ako dekorácia či doplnkové vykurovanie.

Elektrina či biolieh?

Najpoužívanejšie sú elektrické krby, ktoré stačí zapojiť do elektrickej prípojky. Niektoré z nich dokonca disponujú aj diaľkovým ovládačom, podľa ktorého si viete nastaviť intenzitu. Oheň v nich však nie je skutočný, len napodobňovaný. Elektrické krby sú vybavené elektrickými ohrievacími telesami, ktoré vyžarujú neškodné infračervené žiarenie. To neohrieva samotný vzduch, ale je absorbované ľuďmi, zvieratami a okolitými predmetmi. Sú tiché a nevíria prach.

Krby na biolieh sú šetrné k životnému prostrediu. Toto palivo nesmrdí a netvorí sploodiny, a preto si môžete užiť pocit domáceho tepla bez zápachu a popola. Majú ešte menší tepelný výkon ako elektrické krby a skôr ich považujte za dizajnovú dekoráciu. Výhodou však je okamžité rozhorenie, zhasenie ohňa a minimálna údržba – stačí pravidelne dolievať palivo. Ponúkajú síce skutočný oheň, ale môže vám chýbať napríklad tradičný pukot dreva.

Priestor

Elektrickému krbu ani krbu na bioetanol netreba zabezpečiť vývod spalín, a preto je možné umiestniť ich kamkoľvek. Nie len do hocijakej izby, ale doslova na každú stenu do ľubovoľnej výšky. Niektoré dokonca nemusíte ani upevnovať na stenu, stačí ich mať voľne položené na zemi a v prípade potreby premiestňovať. Tu vás bude limitovať jedine jeho váha, ktorá sa odvíja od použitých materiálov (kov, nerez, prípadne kameň a iné). Modely na zavesenie sa umiestňujú na bežné držiaky na stenu.

Frekvencia používania

To, ako často budete krb používať, bude mať výrazný vplyv aj na palivo. Čím viac budete kúriť bioliehom, tým vyššie budú obstarávacie náklady, pretože je do nich nutné započítať aj cenu za nákup kuriva. Pri elektrických platíte len za elektrinu. Ak plánujete krb premiestňovať, nájdite kompaktný kus – tie najľahšie vážia do 10 kilogramov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na máj by ste si mali prečítať: Budete vyvedení z rovnováhy!

Podľa frekvencie používania budete vynášať aj zásobník na bioodpad (v prípade spaľovania bioliehu). Podľa veľkosti zistíte, ako dlho môže krb neprestajne horieť. Zvyčajne je jeho kapacita jeden liter, čo vystačí asi na 10 hodín nepretržitého výhrevu.


Mohlo by vás zaujímať: Zima je pre oči zložité obdobie: Problémy spôsobuje vietor, kúrenie i sneh


Kachle

Spaľujú tuhé palivo a preto je pred ich kúpou nutné vyriešiť odvod spalín. Krbové kachle však nemajú taký vysoký nárok na ťah komína ako krby, stačí ich pripojiť k dymovodu a začať kúriť. Priestor vyhrievajú rovnomerne a jednými kachľami viete vykúriť aj celú menšiu chatku.

Palivo a odvod spalín

Najlepším palivom pre kachle je drevo. Musí byť dobre vyschnuté a pripravené aspoň pár mesiacov vopred. Mokré alebo vlhké drevo nebude správne horieť. Na rozdiel od iných tuhých palív je drevo stále dostupné. Zvoliť môžete aj pelety alebo brikety. Väčšina však uprednostňuje pukanie skutočného dreva.

Najčastejšie sa stretnete so zásobníkom na odpad, ktorý má jeden až dva litre. Hromadí sa v ňom popol. Musí sa pravidelne vyprázdňovať, pričom však treba mať na pamäti dve veci –popol nechajte vychladnúť a za žiadnych okolností ho nevyhadzujte do koša. Ideálne mu nájdite miesto v záhrade, pôsobí ako hnojivo, alebo ho umiestnite rovno do kompostu.

Ako sa zásobiť drevom?

Z vlastnej skúsenosti odporúčame byť vždy zásobený na jednu zimu vopred. Drevo majte umiestnené na suchom mieste, ktoré nie je od domácnosti príliš vzdialené, inak sa nachodíte. Správne vysušené drevo obsahuje do 15 až 20 % vlhkosti, môžete si to overiť aj špeciálnym vlhkomerom.

Objednávku dreva určite neodkladajte. Už na jar si zabezpečte dodávateľa, ktorý vám počas leta dodá drevo. Budete tak mať čas na jeho spracovanie. Do jesene musí byť všetko pripravené na zimu. Každý deň si prineste do domácnosti zopár polien, ktoré vám počas celého večera vydržia. Popol vynášajte pravidelne, najlepšie vždy ráno.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Záhradný nábytok zničený už po jedinej sezóne? Tento vám vydrží roky!

Materiál a váha

Pri výbere kachlí zaváži aj materiál, z akého sú vyrobené.

Oceľové: Síce sa veľmi rýchlo nahrejú, no aj rýchlo vychladnú. Treba sa zmieriť s tým, že ak cez noc neprihodíte jedno-dve polená, miestnosť vám vyhrievať nebudú. Sú však lacnejšie a dostupnejšie v rôznych dizajnoch. Využijete ich ako doplnok vykurovania k podlahovému alebo radiátorovému kúreniu, ktoré nemusíte nastavovať na vysoké teploty.

Keramické: Majú zvyčajne retro prevedenie a nakoľko sa počas vyhrievania sami nahrejú, teplo sálajú ešte hodiny po vyhasnutí. Ich lesklý povrch sa veľmi ľahko čistí, no sú oproti iným materiálom drahšie.

Liatinové: Počas noci nevychladnú. Taktiež veľmi dobre akumulujú teplo. Z pohľadu životnosti sú na tom štatisticky najlepšie. Ide o top prevedenie, za ktoré si ale poriadne priplatíte.

Kombinované: Ak chcete mať teplo počas celej noci a nezaplatiť veľa peňazí, zvoľte kombinované kachle. Sú zložené z plechu a kameňa, prípadne keramiky. Nevýhodou je ich vysoká hmotnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Kúrenie v krbe nie je veda: Ako na romantiku bez prachu, dymu a čierneho skla?


Krbové vložky

Krbová vložka, čiže vstavaný krb, na rozdiel od predchádzajúcich dvoch typov potrebuje na svoje fungovanie predpripravený priestor. Je to síce elegantnejšie riešenie, no aj najdrahšie. V menších priestoroch poteší schopnosť vykúrenia, ale aj fakt, že vďaka rozvodom prekúrite každý kút. Pri vstavanom krbe nie ste obmedzení parametrami a môžete si navoliť jeho dizajn, funkcie aj výkon.

Predpríprava

Nad týmto variantom je najlepšie zvažovať ešte pred položením základov alebo pred rekonštrukciou domu. Ide totiž skutočne o vložku, ktorú zapracujete do steny a zamurujete. Takýto krb je náročný na parametre komína, ktorý musí mať primeranú výšku, správny tvar a dostatočne veľký prieduch.

Ak staviate dom alebo plánujete jeho obnovu, rozmyslite si, či chcete kúriť tuhým palivom. V prípade, že áno, zvoľte si miesto na krbovú vložku a urobte do stien otvory. Rovnomerne sa rozdelí teplý vzuch do okolitých izieb. Nakoľko však ide o komplikovaný systém, odporúčame zavolať kominára na posúdenie a prípadné inštalovanie. Stavba vstavaného krbu podlieha stavebnému povoleniu, respektíve ohláseniu drobnej stavby.

Typy paliva

Výhodou krbových vložiek je možnosť viacerých typov paliva. Kúriť sa dá drevom, peletami aj briketami. „Počas kúrenia drevom sa odporúča maximálne 20 % vlhkosť paliva,“ prezradil nám rodinný kominár.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Toto sú top triky na organizáciu kúpeľne: Získajte razom viac priestoru

„V praxi sú to asi 2 roky vysychania. Správny ťah komína zabezpečí len dlhý komín – aj preto z menších domov trčia často do výšky. Tiež netreba zabúdať, že komíny na tuhé palivo sa musia čistiť každý rok, nakoľko poisťovňa bude v prípade požiaru žiadať revíziu o kontrole komína nie staršiu ako 12 mesiacov,“ doplnil.

V posledných rokoch sú obľúbené aj brikety vyrobené z drevnej biomasy, teda z pilín, hoblín a kúskov dreva. Svojimi vlastnosťami sa najviac podobajú drevu, ich vlhkosť je nízka, len do 10 %. Sú vhodné do všetkých typov kotlov, krbov a pecí na spaľovanie tuhých palív.

Na trhu nájdete dokonca také brikety, ktoré nepotrebujú žiadne umelé pojivo. Vďaka výrobnej technológii je drevná hmota stlačená tak efektívne, až uvoľní „prírodné lepidlo“, ktoré je ukryté v každom strome – lignín. Takéto brikety môžeme pokojne zaradiť medzi ekologické palivá.

Podobne sú na tom aj pelety, ktoré produkujú málo popola. Krbové vložky na pelety se používají v prípade, že sa rozhodnete pro murovaný krb a budete využívat teplovodné rozvody do radiátorov alebo do akumulačnej nádrže.

Podobný pôžitok z ohňa ako klasické krby na drevo prinesú plynové kozuby. Zaberajú menej miesta, majú nižšiu hmotnosť, produkujú menej dymu, majú ekologickejšie horenie a čo je najdôležitejšie, poskytujú pohodlné kúrenie. Takéto ohnisko môžete dekorovať ozdobnými kamienkami alebo keramickými polienkami, ktoré sú na nerozoznanie od horacieho dreva. K plynovému krbu takisto potrebujete komínovú zostavu na odvod spalín.

Materiál a príslušenstvo

Krbová vložka býva najčastejšie vyrobená z ocele alebo z liatiny. Liatina sa síce pomalšie nahreje, no dlhšia ostane aj teplá a nehrozí, že by sa prepálila. Považuje sa preto za kvalitnejší materiál. Zakúpiť si môžete aj špeciálne sklo, ktoré vie rovnako držať teplotu a preto priestor vyhrieva o niečo dlhšie.

Ku krbovej vložke sa dnes dá zohnať rozličné príslušenstvo. Na trhu nájdete vysávače na popol, koše na drevo (aby ste nemuseli neustále chodiť po polená) alebo zábrany, ktoré zabezpečia, že deti a domáce zvieratká, nebudú mať prístup k ohnisku.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame