Vianočné obdobie so sebou prináša nielen dávku radosti, ale aj obrovského stresu. Ak sa cítite pod tlakom a neviete, či dať prednosť nákupu darčekov, pečeniu cukroviniek, alebo upratovaniu, spomaľte. Šťastie praje pripraveným, preto si svoje sviatočné povinnosti dobre rozplánujte.
Zachovajte chladnú hlavu
Generálne upratovanie je občas veľký boj, no vy z neho vďaka nasledujúcim tipom vyjdete ako víťaz. Pamätajte si, že stres neprospieva nikomu – nielenže negatívne ovplyvňuje vaše zdravie, ale zároveň aj znižuje vašu produktivitu. Ak plánujete veľké vianočné upratovanie, základom je zostať v pohode, s chladnou hlavou sa predsa ľahšie plánuje.
Mrknite sa na tipy, ktoré vám pomôžu s plánovaním upratovania bez stresu a nervozity. Naladení na vianočnú pohodu si lepšie užijete adventné aktivity, ktoré vám prinesú radosť a pozitívnu energiu.
Vsaďte na „to do list“
Najjednoduchšie, čo pre seba môžete urobiť je, že svoje plány zhmotníte. Ak ich budete mať pred očami na papieri, bude sa vám ľahšie plánovať. Spravte si harmonogram na celé adventné obdobie, aby ste nemali pocit, že musíte všetko stihnúť za jeden víkend. Za prvé je to nemožné a zbytočne budete mať pocit, že ste nič nestihli a za druhé sa môže stať, že na niečo ľahko zabudnete. Efektivitu tohto postupu zvýšte tým, že hotové úlohy zo zoznamu vyškrtávajte, čo bude na vás pôsobiť upokojujúco.
Neľútostne preč!
Ak ste už v bode upratovania, nevynechajte ani triedenie zbytočností, ktoré odkladáte počas celého roka. Konzumná doba v čase Vianoc naberá na sile a po sviatkoch bude váš príbytok ešte viac zaprataný ako teraz. Zbavte sa starého nepotrebného – poškodené veci patri do smetiakov, použiteľné ponúknite blízkym alebo na charitu.
Efektívne bude, ak sa týmto štýlom „prehryziete“ každou miestnosťou, ktorá to potrebuje. Hoci to zaberie poriadnu chvíľu času, získate prehľad o tom, čo vo svojej domácnosti skladujete, prípadne o tom, čo vám chýba.
Organizovaný poriadok
Máme vytriedené, ide sa upratovať. Každá vec v domácnosti by mala mať svoje vlastné miesto, len tak si zaručíte trvalý poriadok. Vhodné organizéry dnes kúpite na každom rohu za pár eur, preto sa do nich oplatí investovať. Boxy či priečinky na kozmetiku, čistiace prostriedky či drobnú spodnú bielizeň vám ušetria čas pri opätovných upratovaniach.
V prípade, že nechcete investovať do nových kúskov, poobzerajte sa doma po tom, čo sa dá využiť. Zrecyklujte týmto spôsobom staré krabice, nádoby či obaly, ktoré by inak skončili v koši.
Čistota nadovšetko
Sme presvedčení o tom, že ani ten najväčší milovník poriadku nemá doma 100 percentne čisto. Každá domácnosť ukrýva zákutia, ktoré si zaslúžia špeciálnu pozornosť aspoň pri generálnom upratovaní. Vezmite si na paškál chladničku, ktorú aj napriek pravidelnej údržbe poriadne „preklepnite“ – nezabudnite na interiér, ale ani vonkajšiu časť.
K spokojnosti s čistotou príbytku vám pomôže aj pravidelné udržiavanie prázdneho drez – naše odporúčanie je, aby ste si urobili akúsi večernú rutinu na umytie špinavých riadov. Ráno vstanete do uprataného a vaša nálada bude podstatne lepšia. To isté platí aj v prípade kúpeľne.
Denná údržba bytu
Hoci to môže byť náročné, snažte sa upratovať pribežne každý deň. Základné vysávanie alebo zametanie spoločných priestorov má zmysel. Nazbierané nečistoty zo zeme tak nebudete nosiť z izby do izby. Ak je vaše pracovné vyťaženie priveľké, skúste popremýšľať o investícii do výkonného robotického vysávača, ktorý urobí veľkú časť práce za vás.
Okrem toho nezabúdajte na zaužívanú rutinu v podobe ustlania postele či upratovania oblečenia. Špinavé skladujte v koši a to, čo si ešte plánujete obliecť na druhý deň, odložte do skrine alebo na vešiak, rozhodne nie na rotoped. Rozhodené kúsky po byte pôsobia mätúco a neesteticky.
Zdieľať na