Za lámavé nechty môžu rôzne choroby aj zlá výživa: Zistite, ako sa o ne starať aj kedy treba vyhľadať lekára

žena si prezerá nechty lupou

Aké sú príčiny lámavých nechtov? (Zdroj: Freepik/Fantastic Studio)

Nechty sa môžu začať lámať z mnohých príčin. Každému sa raz za čas stane, že ich má krehkejšie ako obyčajne. Pokiaľ by však išlo o dlhodobý problém, sprevádzaný aj inými príznakmi, musíte sa obrátiť na odborníka. Pripravili sme si pre vás súhrn najčastejších príčin vzniku lámavosti nechtov a tiež spôsoby ich liečby.

Pohľad na nechty vie prezradiť stav vášho zdravia. Prejavia sa na nich aj tie najmenšie zmeny životosprávy a zdravotného stavu. Nechty tvoria vrstvy proteínu, nazývaného keratín. Zdravé nechty by mali byť hladké, pevné a s rovnomerným zafarbením bez škvŕn.

Naopak lámavé, krehké nechty bývajú oslabené a preto sa štiepia alebo odlupujú. Najčastejšie si lámavosť nechtov všimneme na rukách, no k poškodeniu dochádza aj na nechtoch chodidiel.

Chýbajúce vitamíny

Nedostatok minerálov, ako napríklad horčíka, kremíka, zinku, vitamínov A, B, C alebo D, je jedným z dôvodov štiepenia nechtov. V tomto prípade môžu nechty dokonca zmeniť sfarbenie, napríklad do žlta. Časté lámanie nechtov môže spôsobiť nedostatok železa.

Štiepenie nechtov sa môže objaviť po liečbe niektorými druhmi antibiotík, no býva aj vedľajším účinkom liečby rakoviny, hlavne chemoterapie či iných cielených terapií.

Celiakia aj ochorenia štítnej žľazy

Kvalitu nechtov zhoršujú ochorenia obličiek, pečene či tráviaceho systému. Taktiež to môžu byť poruchy, ktoré ovplyvňujú množstvo kyslíka v krvi, čiže problémy so srdcom a ochorenia pľúc, vrátane rakoviny alebo infekcie.

Poruchy štítnej žľazy sa často prejavujú lámavosťou nechtov a ich pomalším rastom. Sprievodným príznakom môže byť aj vypadávanie vlasov. Lámavé nechty na nohách zapríčiňuje napríklad ischemická choroba dolných končatín. Tá spôsobuje zužovanie tepien a príznaky zahŕňajú aj suchosť kože, celkové ochabnutie svalstva a stratu ochlpenia.

Staršia žena na vyšetrení
Nechty sa vám môžu lámať aj kvôli ochoreniu štítnej žľazy (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Medzi symptómy celiakie, autoimunitného ochorenia, ktoré postihuje tenké črevo, patrí okrem tráviacich a kožných problémov aj lámavosť nechtov. Pri anémii, ochorení červených krviniek, sa môžu nechty nielen lámať, ale aj zmeniť tvar. Pridružiť sa tiež môže vypadávanie vlasov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ak máte alergiu na hmyzie bodnutie, buďte v lete opatrní. Na toto pri pobyte v prírode nezabúdajte

Kožné choroby a rakovina

Choroby kože sa bežne odzrkadľujú aj na vzhľade nechtov. Najčastejšie ide o mykózu, plesňové ochorenie vyvolané mikroorganizmami. Pod nechtami sa vtedy môžu vytvoriť ryhy.

Stmavnutie kože okolo nechtu spolu s tmavým pruhom po dĺžke nechta môžu signalizovať agresívny melanóm. Rakovina kože v okolí nechtov a prsta sa taktiež prejavuje zhoršenou kvalitou nechtov.

Infekcie a zápalové ochorenia často sprevádza vyššia lámavosť nechtov. Pri kvasinkových infekciách sa sfarbia do žlta alebo majú matné, belavé sfarbenie.

Čo ešte vplýva na stav nechtov?

Okrem iného pôsobia na kvalitu nechtov tieto faktory:

  • osteoporóza
  • cukrovka
  • dedičnosť
  • časté máčanie rúk vo vode
  • používanie čistiacich prostriedkov, ale aj agresívnych odlakovačov či nevhodného mydla
  • gravidita
  • vyšší vek, najmä u žien
  • dôsledky poranenia
  • úpal, dlhodobé suché a chladné počasie

Kedy navštíviť odborníka?

  • Ak sa zmení farba nechtov – buď celého nechtu, alebo keď sa pod ním vytvorí tmavý pásik.
  • Pri zmene tvaru nechtov (neprirodzené zakrivenie).
  • Keď sa vaše nechty nadmerne stenčia alebo zhrubnú.
  • Ak pociťujete bolesť alebo opuch v okolí nechtov.
  • Ak sa vaše nechty oddeľujú od okolitej pokožky.
  • Pri krvácaní v okolí nechtov.
Muž sa radí s doktorom
V prípade akýchkoľvek pochybností navštívte vášho lekára (Zdroj: Freepik/freepik)

Tip od profesionálov

Podľa tohto jednoduchého triku, ktorý zverejnila American Osteopathic College of Dermatology, zistíte, či je slabosť nechtov daná zvnútra alebo zvonku. Pokiaľ sa vám zdajú nechty slabé, no na špičke sú celkom zdravé a pevné, je vysoko pravdepodobné, že stav spôsobilo vonkajšie pôsobenie, napríklad prehnané máčanie sa vo vode, použitie chemikálií, alebo slabší pitný režim.

Liečba a starostlivosť

Najbežnejšou príčinou lámavosti nechtov je nedostatok živín, preto by ste sa mali pestro stravovať. Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu a potraviny bohaté na vitamíny B, C, D, H, železo, pyridoxín, vápnik a aminokyseliny. Do jedálnička zaraďte strukoviny, rybie a červené mäso, celozrnné výrobky, mlieko, maslo, syry, orechy, sezam, kvasnice a rybí tuk.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počet ľudí, ktorí trpia alergiami narastá. Ktoré alergény patria medzi najčastejšie?

Ak si zvyknete nechty pilníkovať, používajte namiesto železných pilníkov sklenené. Pilníkujte ich len jedným smerom a to od vonkajšieho okraja po stred.

Pomôcť môžu tiež výživné krémy a gély, ktoré vmasírujete do okolia každého nechta zvlášť. Vyberte si tie, ktoré obsahujú množstvo prospešných látok, napríklad sírne aminokyseliny, vitamíny ako biotín a kyselinu pantoténovú, a bylinkové extrakty.

Zdroj: plnielanu.sk, slovenskypacient.sk, zdravoteka.sk
Odporúčame