Ak máte alergiu na hmyzie bodnutie, buďte v lete opatrní. Na toto pri pobyte v prírode nezabúdajte

Osa sedí na dreve

Osie bodnutie je bolestivé a nebezpečné (Zdroj:Freepik/Wirestock)

V lete sme v prírode viac ako inokedy a prichádzame tak častejšie do styku s hmyzom. Pozor by si na uštipnutie mali dávať najmä alergici. Prečítajte si, ako sa správať v prírode a ako reagovať v prípade bodnutia, či alergickej reakcie.

Tento rok záchranári pomohli 350 pacientom, ktorí mali zdravotné komplikácie po uštipnutí osami, sršňami alebo včelami. Najmladším pacientom bolo ročné dieťa, najstarším 86-ročný muž. Zdravotný stav 152 pacientov bol taký vážny, že bol potrebný prevoz do nemocnice. V súvislosti s uštipnutím hmyzom zatiaľ nie je evidované žiadne úmrtie. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej služby (OS ZSZS) SR Alena Krčová.

Podľa zozbieraných dát malo 116 ošetrených pacientov ťažkosti po uštipnutí osou. V tejto súvislosti OS ZZS pripomenulo základné prevenčné pravidlá pri strete s osou. Pokiaľ sa ocitnete na mieste s ich nadpriemerne veľkým výskytom alebo v blízkosti osieho hniezda, priestor musíte čo najpokojnejšie opustiť. Osy útočia hlavne vtedy, keď sa cítia v ohrození. V prípade útoku musíte utiecť aj niekoľko desiatok metrov. Tieto opatrenia platia aj v prípade výskytu včiel alebo sršňov.

„Na rozdiel od včely osa žihadlo vytiahne a nezanecháva ho vpichnuté. Ideálne je preto bodnuté miesto umyť mydlom a vodou. V opačnom prípade sa môže do miesta vpichu dostať infekcia,“ ozrejmila Krčová.

Uviedla tiež, že ak osa alebo včela uštipne v ústnej dutine alebo v oblasti hrdla, je nutné bezodkladne zavolať na tiesňovú linku 155. Uštipnuté miesto sa musí do príchodu ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) ochladzovať, napríklad cmúľaním ľadu v ústach alebo obkladmi.

Okrem toho prízvukuje, že na tiesňovú linku treba zavolať aj v prípade, že pacient v minulosti prekonal anafylaktický šok, alebo sa k opuchu u dovtedy zdravého človeka pridružia ťažkosti s dýchaním. Vtedy je potrebná aj okamžitá prvá pomoc. Ak je pacient pri vedomí, je nutné sledovať dýchanie, no keď stratí vedomie a dýcha, je potrebné dať ho do stabilizovanej polohy. Pokiaľ pacient prestane dýchať, musíte bezodkladne začať s oživovaním.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako efektívne vyčistiť gril? S týmito tipmi budete pripravení na letnú grilovaciu sezónu!

Pacienti, ktorí sú alergickí na osie alebo včelie bodnutie, nesmú zabúdať so sebou adrenalínové pero, ktoré je na lekársky predpis.


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame