Počet ľudí, ktorí trpia alergiami narastá. Ktoré alergény patria medzi najčastejšie?

Žena, ktorá si smrká nos

Alergiami trpí čoraz viac ľudí (Zdroj: Freepik.com)

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP upozorňujú, že počet pacientov s alergiami vzrástol. V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), naopak, počet alergikov mierne klesol, no spôsobené to môže byť zmenami v počte a zložení poistencov. Tieto údaje vyplývajú z údajov, ktoré boli poskytnuté zdravotnými poisťovňami.

„Podľa údajov, ktoré nám posielajú lekári, sa približne 12 percent našich poistencov lieči na nejakú formu alergie,“ ozrejmil PR špecialista Dôvery Matej Štepianský s tým, že poisťovňa zaregistrovala za posledných päť rokov nárast poistencov s alergiami. Napríklad pri inhalačných alergiách, čiže pri alergii na peľ, alergény zvierat, roztoče či plesne, eviduje Dôvera nárast pacientov zhruba o 12 percent, zo 166 000 pacientov v roku 2017 na 186 000 pacientov v roku 2021.

Pribúdajúci počet alergikov si všimli tiež v poisťovni Union. „V roku 2021 sme zaregistrovali nárast alergických pacientov o 5,5 percenta oproti roku 2020, pri respiračných alergiách bol nárast za rovnaké jednoročné obdobie až o 6,5 percenta,“ priblížila hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Podľa nej pribudlo najviac alergikov vo vekovej skupine 20 až 29 rokov (8,6 percenta) a 30 až 39 rokov (7,7 percenta). „V období pred rokom 2020 sme evidovali medziročne skôr pokles alergických pacientov,“ dodala hovorkyňa.

Vo VšZP sa počet poistencov s alergiami medziročne znížil z 634 582 na 486 930. Viac ako polovica (55 percent) alergikov trpí alergiou na peľ. „Peľovými alergiami trpí viac žien ako mužov. Dlhodobo ich je najviac vo vekovej skupine 19 až 61 rokov – tvoria viac ako 50 percent celkového počtu ľudí s peľovými alergiami,“ uviedla manažérka oddelenia komunikácie poisťovne Eva Peterová.


Zdroj: plnielanu.sk,TASR
Odporúčame