Naučte sa skladovať cibuľu, aby vydržala celú zimu: Ako rozpoznať čas zberu a od ktorých plodov ju držať ďalej?

skladovanie cibule

Uskladnite cibuľu na celú zimu (Zdroj: GettyImages)

Koľko znamenitých receptov by sa nezaobišlo bez na pohľad všednej cibule? Dodáva tú správnu chuť mäsovým jedlám, polievkam, šalátom, nesmie chýbať dokonca ani v hamburgeroch. Pestovanie cibule má v slovenských záhradách dlhú tradíciu. Je považovaná za prírodný liek proti zdravotným neduhom a poskytuje ochranu pred škodlivými patogénmi. Cibuľu však málokto z nás pestuje iba na priame konzumovanie. Okrem jej benefitov si preto povieme viac o tom, ako cibuľu skladovať, aby ste ju mali v zásobe po celý rok.

Superpotravina s blahodarnými účinkami

Ak by ste sa spýtali hoci aj malých detí, vedeli by, že z cibule sa plače, štípe a zaberá proti kašľu. Najsilnejšiu koncentráciu živín nájdeme v čerstvej, surovej cibuli. Obsahuje silné antioxidanty kvercetín a alicín, ktoré účinne bojujú proti voľným radikálom aj zápalom v tele. Cibuľa je bohatá na kľúčové minerály – železo, horčík, zinok, meď, draslík, síru aj vápnik. Nechýba ani vyššie zastúpenie vitamínov C, A, E a vitamínov skupiny B.

Na čo je dobrá?

  • Pripisujú sa jej protirakovinové účinky. Vedci zistili, že riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka bolo o 79 % nižšie u tých, ktorí pravidelne konzumovali cibuľu a cesnak.
  • Podporuje zdravie pokožky a vlasov. Vyšší obsah vitamínu totiž C podporuje tvorbu kolagénu.
  • Poskytuje ochranu a prevenciu pred chrípkou a nachladnutím. Mierni kašeľ, uľahčuje vykašliavanie hlienov, upokojuje podráždené hrdlo.
  • Pôsobí ako prirodzená dezinfekcia, chráni pred plesňami a baktériami.
  • Zmierňuje opuch a bolesť po uštipnutí, chráni pokožku dokonca aj pri odreninách. Pôsobí antisepticky.

Cibuľa v obľúbených receptoch

Cibuľu vnímame ako jednu zo základných ingrediencií pri príprave jedál. Dodáva pokrmom komplexnú chuť a určite nám dáte za pravdu, že vynechať cibuľu, znamená obrať sa minimálne o jeden rozmer zážitku. Táto všestranná zelenina však môže zastúpiť aj hlavnú úlohu.

Medzi obľúbené recepty patria vyprážané cibuľové krúžky (napríklad v pivnom cestíčku), cibuľová polievka, sladký cibuľový džem, francúzska cibuľačka, či rozkvitnutá vysmážaná cibuľa. Pozrite si naše recepty, v ktorých sa cibuľa stala kráľovnou kuchyne!


Mohlo by vás zaujať: Jablká, cibuľa, mrkva či zemiaky: Skladujte ich správne a tešte sa z nich celú zimu


Kedy ju vybrať zo zeme?

Poďme teraz k praktickej stránke, ktorá je odmenou za niekoľkomesačnú starostlivosť a polievanie. Zber cibule. Ak vystihneme správny moment, odmenou bude dlhšia trvanlivosť. V tomto prípade rastlina nič neponecháva na náhodu a dáva nám jasné znamenie. Akonáhle začne vňať po okrajoch vysychať, hnednúť a v kŕčiku sa ohýba smerom k pôde, je ten správny čas na jej vybratie. Tento stav neprehliadajte. Vňať, ktorá totiž dlhšie leží na zemi, zvyšuje riziko, že do nej preniknú škodcovia.

Cibule ručne, potiahnutím za vňať vyberieme zo zeme a na vzdušnom mieste necháme 5 – 7 dní presušiť, napríklad na site/ mriežke pod stromom. Ak je nečakane daždivo, naložíme cibuľu do vzdušných dební a odložíme dočasne na suché, dobre vetrané miesto. Počas týchto dní by sa mal kŕčik na cibuliach zatiahnuť a obmedziť tak vstup chorobám. Následne cibuľu vytriedime. Slabšie, mäkké, menej ucelené alebo poškodené kusy odložíme bokom – poputujú rovno do kuchyne. Celý čas s cibuľou narábame opatrne, neskôr by sa totiž na udretých miestach objavili fľaky.

Ako ju uskladniť, aby vydržala zimu

Ak sa nám podarí vňať dobre presušiť, nemusíme ju odstraňovať. Po vzore starých mám z nej môžeme upliesť vrkoče – zväzky, ktoré sa pekne vynímajú na hákoch alebo drevených trámoch. Ideálny počet je 10 – 15 kusov v jednom zväzku. Základom je, aby boli zavesené na mieste, kde neprší, bez priameho slnka, no pritom s dostatočným prúdením vzduchu.

Ďalšou možnosťou je odrezanie zasušenej vňate (ponechajte z nej aspoň 5 cm) a skrátenie koreňov. Voľné šupky odstránime a cibule odložíme na suché, vetrané miesto s nižšou teplotou, kde však ani počas zimy neklesne teplota pod 0 °C, cibuľa totiž už pri teplote -1 °C mrzne. Z času na čas ju kontrolujeme, či niektoré kusy nenapadla pleseň alebo nezačali zahnívať. Nikdy ju neukladáme do sáčkov, ani do jej blízkosti nedávame zemiaky. Plyny, ktoré zemiaky produkujú, urýchľujú kazenie cibule aj cesnaku.

 


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame