Vianoce bez zbytočného odpadu a plastov? Odporučíme stromček, ozdoby či darčeky, ktoré potešia aj prírodu

EKOLOGICKé VIANOCE

Vianoce môžu byť tento rok ekologickejšie aj u vás (Zdroj: GettyImages)

Z každej strany počúvame, že príroda potrebuje našu pomoc. Zoberte si tento fakt k srdcu o niečo viac práve počas blížiacich sa sviatkov. Nezabúdajte, že máme iba jednu jedinú planétu, na ktorej môžeme žiť. Ak si ju úplne zničíme, nebude už cesty späť. V článku vám ponúkame pár tipov na to, ako môžete mať Vianoce ekologickejšie.

Stromček živý vs. umelý

Mnoho ľudí rieši dilemu, ktorá verzia stromčeka je ekologickejšia. Odpoveď nie je jednoznačná. Ako uvádza známy web, „Aby bol umelý vianočný stromček ekologický, musí sa opätovne použiť. Materiály, z ktorých sú umelé stromčeky vyrobené (zväčša kov a plast), ich robí nerecyklovateľnými a biologicky nerozložiteľnými. V skratke, väčšina umelých stromčekov končí na skládke, kde aj navždy zostávajú.“  Ak teda plánujete jednorázovú kúpu, zvoľte určite stromček živý. Ak viete, že s vami zostane celé roky, umelý môže byť spoľahlivou voľnou.

Balenie darčekov

Darčekový baliaci papier je krásny, ale absolútne neekologický a najmä zbytočný. Ak chcete zabaliť darčeky, dajte ich radšej do recyklovateľnej papierovej tašky alebo využite trebárs aj staré noviny. Darček tak bude vyzerať mimoriadne štýlovo.

Dobrým nápadom je aj krabica od topánok. Stačí ju iba pomaľovať, vložiť do nej darček a hotovo! Ak si ju navyše odložíte, budete ju môcť využiť aj ďalšie a ďalšie Vianoce. Vyhnúť by ste sa mali lepiacej páske, rôznym glitrom alebo stuhám.

Dá sa to aj s jedlom

Skúste obmedziť kúpu mäsa. Ak to nejde, pripravte si pred veľkým vianočným nákupom aspoň presný zoznam toho, čo chcete kúpiť. Ak sa ho budete držať, nenakúpite tak potraviny nazvyš, ktoré by ste možno tak či tak vyhodili. Z prezretého ovocia urobte ovocný šalát, zo zvyškov zeleniny vývar a ak vám ostala ryba, skúste urobiť rybaciu nátierku.

Skúste klasické mlieko, smotanu či šľahačku vymeniť za rastlinnú verziu. Samozrejmosťou by malo byť minimalizovanie použitia jednorazových mikroténových vrecúšok a naopak, použitie vlastných tašiek. Rovnako nezabudnite, že časy, kedy sa vypekalo množstvo cukroviniek, ktoré aj tak nemal kto pojesť sú už dávno fuč. Nielen, že ste to vyhadzovali, ešte ste z toho aj priberali. To naozaj nie je už nutné, však? Obľúbené recepty mnohokrát šikovné kuchárky a pekárky prispôsobili vegetáriánom a vegánom, stačí len hľadať.

Výzdoba z prírody

Obchody nám každoročne ponúkajú množstvo nových ozdôb. Nové farby, vzory, tvary, to všetko z plastu. Najkrajšiu výzdobu tak či onak nájdeme v prírode. Dajte si do vázy vetvičky, na ktoré môžete zavesiť svoje ozdoby. Adventný veniec si taktiež viete vyrobiť doma.

Stačí vám k tomu čečina, šišky, suchá tráva a čokoľvek, čo ponúka príroda. Doplňte ho o sviečky z včelieho vosku a hotovo. Budete tak mať nielen ekologický, ale aj jedinečný adventný veniec. Argument, že sa to deje len raz v roku neobstojí. Zmena musí prísť od vás takmer okamžite.

Zelené darčeky

Správať sa ekologickejšie ide aj pri výbere vhodných darčekov. Podporiť môžete slovenských výrobcov, zaujímajte sa o použité materiály a obnoviteľné zdroje. Skvelým tipom na ekologický darček je napríklad sklenený obedár, vlastný pohár na kávu so sebou, obaly z vosku na pečivo aj ovocie a zeleninu, oblečenie z druhej ruky, a podobne.Zdroj: plnielanu.sk, hydroflora.sk
Odporúčame