VIDEOTIP Idete prvýkrát do fitness centra? Poradíme vám, čo si vziať

Fitness centrum

Prvá návšteva fitness centra by vás nemala stresovať (Zdroj: GettyImages)

Mnoho ľudí chce v novom roku začať pravidelne cvičiť, no z návštevy fitness centra má obavy. Najčastejšie sa spájajú so strachom, že sa pred druhými strápnime. Niektorí sú dokonca presvedčení, že sa najskôr musia dostať do formy, aby mohli začať chodiť do posilňovne. Všetky tieto obavy sú však zbytočné.

Každý nejako začínal, a to platí aj o pravidelných návštevníkoch fitka. Ak sa obávate, ako budete vyzerať pred ostatnými, stačí si uvedomiť, že vôbec o nič nejde. Vo fitness centre nestretnete len vyšportovaných ľudí, ale aj ďalších začiatočníkov, ktorí sa s cvičením len zoznamujú. Preto vôbec nevadí, ak nemáte ideálnu postavu či značkové športové oblečenie.

Dnes existujú fitness centrá s uvoľnenou atmosférou a priateľským prístupom ku každému, kto si chce zacvičiť. Dokonca sú aj posilňovne špeciálne určené len pre ženy či len pre mužov, takže sa tam nebudete musieť obávať prípadných pohľadov opačného pohlavia.

Pred prvou návštevou      

Ak ste sa už rozhodli, že začnete, je dobré popýtať sa známych, kde chodia oni a ako sú spokojní. V prípade, že máte obavy z neznámeho, ideálne je ísť vo dvojici s priateľom či priateľkou. Ak nikoho takého nemáte, prejdite si na internete ponuky posilňovní v okolí, pozrite si fotografie, a vyberte si tú, ktorá vás najviac osloví.

Niekto dáva prednosť väčšej anonymnej posilňovni, inému viac vyhovuje komorné prostredie. Prvú návštevu berte ako nezáväznú, permanentku si nekupujte. Dôležité je najskôr zistiť, ako to tam chodí, a či sa tam cítite uvoľnene.

Využite služby trénera

Nikto od vás neočakáva, že budete hneď všetko vedieť sami. Aspoň na prvých pár návštev je však vhodné využiť služby osobného trénera. Ten vám všetko vysvetlí, naučí vás základy cvičenia a zoznámi vás s jednotlivými prístrojmi a ich používaním. Pod vedením trénera sa vyhnete zbytočným začiatočníckym chybám a budete cvičiť oveľa efektívnejšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bojíte sa vystupovať pred ľuďmi? Pravdepodobne trpíte glosofóbiou, takto nad ňou zvíťazíte

Vhodne sa oblečte

Aby ste sa počas cvičenia cítili pohodlne, je potrebný správny výber oblečenia a obuvi. Zvoľte si športové oblečenie z funkčného materiálu, ktorý je ľahký, priedušný, a rýchlo schne. Dôležitý je aj výber tenisiek, s ktorým vám v športovej predajni určite poradia. Okrem športového oblečenia si so sebou do športovej tašky nezabudnite zobrať aj uterák a fľašu s vodou.

Ideme na to!

Pred cvičením nie je vhodné jesť, malú desiatu či olovrant si doprajte aspoň hodinu a pol pred športovou aktivitou. Cvičiť začnite pozvoľna a ešte predtým sa dôkladne rozcvičte, rozohrejte a pretiahnite. Začínajte s jednoduchými vecami a malou záťažou, postupne ju budete zvyšovať.

Na záver cvičenia sa opäť ponaťahujte. Už pred návštevou posilňovne je vhodné mať nejakú predstavu, ktoré časti tela chcete v daný deň precvičovať. Ak však máte dohodnutého trénera, tieto starosti vám odpadnú. Počas tréningu a po ňom nezabúdajte na pitný režim, vhodné je doplniť i minerály. Viac o tom, ako začať vo fitku, sa dozviete aj z videa osobného trénera Michaela Achbergera:

Boli ste už niekedy cvičiť vo fitness centre?

Zdroj: plnielanu.sk, youtube.com/vogue5555
Odporúčame