Aktívny život s astmou: S týmito tipmi na cvičenie sa dokonale rozhýbete a zlepšíte si zdravotný stav

cvičenie s astmou

Cvičenie s astmou je možné, dokonca ho odborníci odporúčajú vykonávať pravidelne (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Cvičenie pre astmatikov môže predstavovať občas problém. Pri astme sa pohybu nemusíte obávať, pretože existujú spôsoby a druhy aktivít, ktoré pre vás budú veľmi prospešné. V článku preto prinášame zopár nenáročných tipov na cvičenie, ktoré sú pri ťažkostiach s astmou vhodné. Nezabudnite sa však vždy pred tým poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom.

„Je pochopiteľné, že strach zo spúšťania príznakov astmy často vedie k vyhýbaniu sa cvičeniu. Niektorí ľudia sa mu vyhýbajú práve kvôli tomu, že im samotné cvičenie astmu vyvoláva,“ hovorí doktorka Sarah Valkenborghsová z University of Newcastle.

„S vyhýbaním sa športu a cvičeniu prichádza zníženie kondície,“ hovorí fyziologička Bridget Nash z Body Smart Health, „nedostatok pohybu môže tiež zhoršiť príznaky astmy. Pre každého, kto má astmu, sa dôrazne odporúča pokračovať v pravidelnom cvičení, aby sa zabránilo poklesu kondície.“

Bráničné dýchanie je dôležitým prvým krokom

Väčšina výskumov o cvičení sa pri astme zamerala na aeróbne aktivity. Štúdie zistili, že bráničné dýchanie je na zlepšenie funkcie pľúc ideálne. Takéto cviky zahŕňajú napríklad kladenie si závaží na brucho a hlboké dýchanie takým spôsobom, aby ste na ňom dané závažie dvíhali. Posilňujte preto hornú časť tela, aby sa posilnila aj bránica. Na to je dobré napríklad aj veslovanie.

Joga pomôže uvedomene a sústredene dýchať

Joga alebo pilates sú podľa odborníčky tiež dobrou voľbou. „Sústredenie sa počas jogy vám pomôže trochu spomaliť a uvedomovať si spôsob, akým dýchate. Keď sa začnete cítiť sebavedomejšie, môžete do svojho cvičebného plánu začať začleňovať aj silový tréning strednej intenzity,“ dodáva.

Zlepší sa vám kvalita života, astmu budete mať pod kontrolou, budete vedieť správne dýchať a tým sa zlepší funkcia pľúc. Keď ste pripravení prejsť na energickejšie aktivity, skúste napríklad vodný aerobik. Pri akomkoľvek cvičení vám stačí 10 – 15 minút na zahriate, aby ste zabránili náhlemu podráždeniu pľúc.

Chôdza vám naštartuje dobrú kondičku

Rezká chôdza je ďalšie cvičenie pre astmatikov, ktoré môže byť veľmi prospešné a navyše vás nič nestojí. „Chôdza je veľmi nápomocná najmä pre tých, ktorí majú ťažšie astmatické stavy. Existuje pri nej nízke riziko vyvolania záchvatu. Navyše môže postupne pripraviť svaly a kosti na cvičenie s vyššou intenzitou,“ dodáva fyziologička.

Keď sa vaša kondícia zlepší, môžete do svojho cvičebného plánu zaradiť intervalový tréning s prerušovanou chôdzou a behom, postupne môžete prejsť aj na nepretržitý beh či bicyklovanie. Ideálne je aj plávanie, nie však v prípade, že vám astmatické stavy spúšťa chlór.



Zdroj: guardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame