Chystáte sa darovať krv? Toto sú obmedzenia, ktoré sa vás týkajú, ak ste boli nedávno mimo Slovenska

darovanie krvi

Pre darcov krvi platia v súvislosti so západonílskou horúčkou či inými ochoreniami isté obmedzenia (Zdroj: Freepik/annastills)

Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus z čeľade Flaviviridae. Najčastejšie sa prenáša komármi, prenos z človeka na človeka nie je podľa ÚVZ reálny.

Pre darcov krvi platia v súvislosti so západonílskou horúčkou obmedzenia. Týkajú sa ľudí po návrate z rizikových oblastí, po novom sem zaradili aj Bratislavský kraj. Upozorňuje na ne Národná transfúzna služba (NTS) SR.

Toto sú rizikové oblasti

Rizikovými oblasťami v súvislosti so západonílskou horúčkou sú okrem Bratislavského kraja tiež Solún v Grécku, Rábsko-mošonsko-šopronská župa v Maďarsku či Juhobanátsky okres a Belehrad v Srbsku. Radia sa medzi ne aj viaceré talianske oblasti, napríklad Verona, Modena, Padova, Benátky či Ravenna.

O aké obmedzenia ide?

Darcovia, ktorí sa v nich vyskytli, nemôžu podľa nej darovať krv počas 28 dní od opustenia príslušných oblastí. Platí to aj pre tých, ktorí v nich strávili minimálne noc alebo v nich pracujú. Na darcov, ktorí oblasťami prechádzali autom, respektíve cez letisko, sa obmedzenia nevzťahujú.

Ako je to s krajinami mimo Európy

V prípade návštevy krajiny mimo Európy je situácia podľa NTS komplikovanejšia. „Zákaz darovania krvi môže súvisieť aj s výskytom infekcií spôsobených iným vírusom, ako je vírus západonílskej horúčky alebo naraz viacerými pôvodcami infekcií,“ ozrejmila. Odporučila preto, aby sa darcovia informovali priamo na pracovisku, kde chcú ísť darovať krv.

Na koho sa zákaz nevzťahuje?

Neplatí to pre ľudí, ktorí krv darujú na odberných pracoviskách, kde sa prítomnosť vírusu západonílskej horúčky testuje. Nachádzajú sa na bratislavských Kramároch a v Ružinove, Nových Zámkoch, Nitre, Trnave a na výjazdových odberoch krvi, ktoré tieto pracoviská vykonávajú.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame