Dávajte komplimenty na úrovni: Skrášlite život svojim blízkym aj sebe

Podanie ruky

thinkstockphotos.com

Každý z nás rád počuje úprimnú chválu. A hoci je veľmi potešujúce, keď nám niekto chváli oblečenie, takýto kompliment sa nikomu nezapíše do srdca. Ak chcete niekoho naozaj pochváliť a potešiť, povedzte mu kompliment, ktorý má váhu. Nielenže mu tak zlepšíte deň, ale vaša dobrosrdečnosť vás poteší tiež.

„Si skvelý poslucháč“

V dnešnom uponáhľanom svete, kedy nemáme na nič čas, sa schopnosť niekoho skutočne počúvať vníma ako niečo vzácne. Keď niekomu poviete, že je dobrý poslucháč, dávate mu najavo, že si vážite jeho prítomnosť a pozornosť, ktorú vám venoval v rozhovoroch. Často počúvame, čo nám hovoria druhí, ale v skutočnosti ich nevnímame. Aktívne počúvanie pritom dokáže zlepšiť vzťahy. Keď niekomu poďakujete za to, že si našiel čas a energiu vypočuť si vás, zároveň upevňujete vzájomné priateľstvo.

„Si veľmi silný človek“

Citová odolnosť je mimoriadne dôležitá pre udržanie dlhodobých vzťahov. Keď poukážete na niečiu silu, dávate im najavo, že si o nich myslíte, že sú emocionálne vyzretí. Takíto ľudia sa ani pod citovou záťažou či stresom nezrútia a vydržia stáť pri svojich priateľoch a blízkych. Preto je dobré im dať najavo, čo všetko pre vás ich podpora znamená.

„Odviedol si vynikajúcu prácu“

Nie je nič uspokojujúcejšie ako počuť, že vaša práca – najmä taká, do ktorej ste vložili množstvo energie a kus vlastnej duše – je oceňovaná. Výskumy dokazujú, že produktivita práce je vyššia u ľudí, ktorí sa v práci cítia byť šťastní a doceňovaní. Dosiahnuť takéto pracovné prostredie je najjednoduchšie tým, že úprimne pochválite prácu niektorého z kolegov.


Mohlo by vás zaujať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


„Si pre mňa inšpiráciou“

Keď vám niekto povie, že ste preňho vzorom, okamžite vám to zlepší náladu. Navyše, takíto ľudia sú výborní v pracovnom kolektíve, pretože dávajú pozitívny príklad ostatným. Aj slušne a eticky sa správajúcich šéfov majú zamestnanci radšej.

„Si úžasná matka“

Alebo brat, sestra, otec alebo babička. Koľkokrát ste už svojim blízkym príbuzným povedali niečo podobné? Rodičia sa vždy snažia robiť pre svoje deti to najlepšie a často majú pocit, že to stále nie je dosť a že sú nedocenení. Povedať svojim mamám a otcom, že sú dobrí rodičia, je pravdepodobne ten najkrajší kompliment, aký môže človek vysloviť.


Mohlo by vás zaujať: Flirtujte aj vo vyššom veku: Zvýšite si sebavedomie a pomôžete zdraviu!


„Si výborný priateľ“

Hoci svojich priateľov máme radi, neraz im to nedávame dostatočne najavo. Priateľstvá na celý život treba neustále upevňovať a pracovať na nich, rovnako ako na iných vzťahoch. Keď niekomu poviete, že je vám dobrým priateľom, prejavíte mu tak svoje uznanie. Každý potrebuje cítiť, že ho vlastní priatelia akceptujú a podporujú a týmito slovami to dáte najavo.

„Máš veľké srdce“

Pochváliť niekomu peknú sukňu alebo kabát je jednoduché, no dôležité je to, čo je očiam neviditeľné. Ak chcete niekomu povedať skutočný, úprimný kompliment, pochváľte ich osobnosť, zmysel pre humor, dobrosrdečnosť alebo iné dobré vlastnosti. Nielenže ich tak potešíte, ale dáte najavo, že si uvedomujete ich pozitívne stránky a ste im za ne vďační.


Mohlo by vás zaujať: Vyššie sebavedomie: Chceli by ste ho mať aj vy?


„Veľmi si vážim, čo pre mňa robíš“

V akomkoľvek vzťahu, či už v partnerstve, priateľstve, alebo pracovnom vzťahu, sú okamihy, keď potrebujeme niekoho, o koho sa oprieť. Prejav vďaky za pomoc v náročných životných situáciách je úprimnou chválou, ktorú si naši blízki zaslúžia počuť.

„Teším sa spolu s tebou“

Niet väčšej radosti, ako dosiahnuť v živote úspech alebo vytúžený cieľ. Väčšou radosťou však môže byť, keď sa niečo podobné stane vášmu priateľovi alebo niekomu v rodine. Dajte im najavo, že pri nich stojíte nielen v starostiach, ale zdieľate s nimi aj ich pocit šťastia a že im úspech úprimne želáte. Takýto kompliment môže mať len pozitívnu odozvu. 


Ako často dávate ľudom okolo seba komplimenty vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame