Keď ide o život, oplatí sa ho mať nablízku: Nájdete defibrilátor aj vo svojej obci či meste?

Defibrilátor záchrana života

Defibrilátor sám vyhodnotí, či je potrebné podať výboj (Freepik/akiromaru)

Defibrilátor je prístroj, ktorý pomocou elektrického výboja obnovuje správnu srdcovú činnosť pri poruche rytmu, ktorá môže človeka ohroziť na živote. S jeho použitím sa šanca na prežitie zvyšuje až na 90 percent v závislosti od rýchlosti jeho použitia.

Automatický externý defibrilátor sám vyhodnotí, či je potrebné pri jeho použití podať výboj. Prístroj dokáže zhodnotiť srdcový rytmus človeka a odporučiť podanie výboja, avšak iba v tom prípade, ak ide o život ohrozujúcu poruchu rytmu. Pokiaľ prístroj takúto situáciu nevyhodnotí, nemali by ste výboj podávať. V každej situácii je ideálne komunikovať so zdravotnou službou.

Ako prístroj ovládať?

Samotný výboj sa podáva manuálnym stlačením tlačidla na prednej strane prístroja. Pre viacerých ľudí predstavuje najťažšiu úlohu práve stlačenie tlačidla. Avšak šanca nesprávneho zhodnotenia rytmu prístrojom a následné podanie výboja je z praxe takmer nulová. Rovnako minimálna je aj šanca poranenia záchrancu pri obsluhe defibrilátora, a to aj vtedy, ak je v bezprostrednom fyzickom kontakte s pacientom.

V minulosti sa používal aj na obnovenie srdcovej činnosti pri úplnom zastavení srdca. Vo viacerých krajinách Európy, ale aj sveta, je školenie prvej pomoci a tiež použitie defibrilátora povinné. Poskytuje sa nielen pre absolventov kurzov v autoškole, ale aj pre stredoškolákov a vysokoškolákov.

Počet defibrilátorov na Slovensku pribúda

Množstvo defibrilátorov sa na Slovensku každoročne rozrastá o desiatky prístrojov, v Európe ich počet dosahuje niekoľko desiatok tisíc kusov. Nájdete ich na tejto interaktívnej mape.

Zelené nálepky s nápisom AED a symbolom srdca s bleskom sa čoraz častejšie vyskytujú aj v našom okolí. Nájdete ich v nákupných centrách, športových areáloch, na železničných staniciach, letiskách, benzínových pumpách, v horských chatách alebo hoteloch. Verejne prístupné prístroje na záchranu života sú umiestnené aj v niektorých obciach na Slovensku, obvykle v blízkosti námestí a na frekventovaných uliciach.

Prítomnosť zelenej nálepky označuje miesto, v ktorom je automatický defibrilátor umiestnený. V jeho blízkosti by sa mali nachádzať aj ľudia, ktorí vedia tento prístroj použiť a poskytnúť prvú pomoc pred príchodom záchrannej zdravotnej služby. Na manipuláciu s nimi bývajú zaškolení príslušníci Policajného zboru a mestskej polície či hasiči. V núdzovej situácii však defibrilátory môže použiť aj nezaškolený človek, a to s pomocou hlasového navádzania alebo s navigovaním dispečera tiesňovej linky. 



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame