Ako si udržíte zdravé vaginálne prostredie? Zásadne nerobte jednu vec

gynekologička ženské reprodukčné orgány

Vnútorné prostredie vagíny je veľmi citlivé (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste, že aj vagína má svoj vlastný ekosystém, ktorý je domovom miliónov drobných baktérií? Sú veľmi náročné na kvalitu prostredia, v ktorom žijú, preto je dôležité, aby ste nepodceňovali tému vaginálneho pH. Ak je jeho rovnováha z rôznych dôvodov narušená, môže to viesť k viacerým zdravotným problémom.

Aká je norma vaginálneho pH?

Pošva je prirodzene osídlená špeciálnymi kmeňmi laktobacilov, ktoré sú uspôsobené životu vo vagíne. Produkciou kyseliny mliečnej znižujú kyslosť vaginálneho prostredia, čím dávajú stopku nežiaducim baktériám. Nezastupiteľnú funkciu však majú aj pri tvorbe peroxidu vodíka, ktorý navyše chráni prostredie pred rozmnožovaním kvasiniek či tvorbou bakteriocínov, teda látok, ktoré bránia rastu podobného alebo blízko príbuzného bakteriálneho kmeňa.

Hodnota pH sa vo všeobecnosti meria na stupnici od 0 do 14, pričom hodnota 7 sa považuje za neutrálnu. Pod touto hodnotou je prostredie kyslejšie a, naopak, nad ňou zásaditejšie. U ženy v produktívnom veku (po prvej menštruácii) by sa zdravá hladina vaginálneho pH mala pohybovať v rozmedzí 3,8 – 4,5. U žien v menopauze pritom môže byť táto hodnota vyššia.

Čo môže narušiť vaginálnu mikroflóru?

Udržiavanie zdravej rovnováhy vaginálneho pH nie je vždy úplne jednoduché. Je normálne, ak je hladina trochu kyslá, aby sa zabránilo rozmnožovaniu škodlivých baktérií, predovšetkým E.coli, streptokoka či kvasiniek. Čo môže najčastejšie narušiť krehkú rovnováhu vaginálneho pH?

Vaginálne infekcie

Za najbežnejší typ vaginálnej infekcie sa považuje bakteriálna vaginóza, ktorá sa prejavuje „rybím“ zápachom a bielosivým či žltkastým výtokom. Časté sú však aj kvasinkové mykózy, ktoré vás potrápia neznesiteľným svrbením a výtokom tvarohovitej konzistencie. Pri ľahších infekciách vám môžu pomôcť aj voľnopredajné prípravky – výplachy, lokálne antimykotiká či laktobacily. Vo vážnejších prípadoch je však potrebné obrátiť sa na lekára, ktorý pomocou sterov dokáže stanoviť presnejšiu diagnózu.

Užívanie antibiotík či antikoncepcie

Antibiotiká síce pomáhajú zlikvidovať nežiaduce baktérie, ktoré sa v tele premnožili, no popritom môžu aj negatívne ovplyvniť vaginálnu mikroflóru. Často totiž zahubia aj dobré baktérie, napríklad spomínané laktobacily, ktoré sa v tele prirodzene vyskytujú a sú prospešné. Tým sa vytvorí ideálne prostredie pre množenie kvasiniek a vznik vaginálnej infekcie.

Užívanie antibiotík môže negatívne ovplyvniť vaginálnu mikroflóru (Zdroj: Pexels / Karolina Kaboompics)

Nadmerné umývanie

Správna intímna hygiena je tiež kľúčom k zachovaniu zdravej rovnováhy vaginálneho pH. Mnoho žien sa však mylne domnieva, že akýkoľvek vaginálny výtok je spôsobený nedostatočnou hygienou. To ich v nevedomosti často vedie k nadmernému používaniu mydiel či gélov, ktorými však zabíjajú aj dobré baktérie. Vagína má schopnosť samočistenia a číry biely vaginálny výtok je úplne prirodzený.

Hormonálne zmeny

Ženské telo neustále prechádza hormonálnymi zmenami, ktoré môžu narušiť rovnováhu vaginálneho pH. Pošvovú mikroflóru okrem menštruačného cyklu ovplyvňuje aj tehotenstvo či menopauza, keď sa mení hladina estrogénu. V týchto prípadoch sa teda vplyvom hormónov stáva vaginálne prostredie neutrálnym až mierne zásaditým, preto je živnou pôdou pre rozmnožovanie nežiaducich baktérií.

Sexuálna aktivita

Zásaditý ejakulát či rôzne lubrikanty môžu tiež narušiť rovnováhu vaginálneho pH. Ak bojujete s opakujúcimi sa infekciami, uprednostnite lubrikanty na báze vody alebo silikónu, ktorých pH sa blíži k hodnote 4,5. Samozrejme, ak chcete znížiť riziko nepríjemných zdravotných problémov, povinnou výbavou pri vašej sexuálnej aktivite by mali byť kondómy.

Ako si môžete odmerať vaginálne pH?

Ak sa chcete vyhnúť návšteve gynekológa, ale zaujíma vás hodnota vášho vaginálneho pH, môžete vyskúšať domáci indikačný pH papierik. Ten sa vloží do vagíny do hĺbky približne 2,5 cm po dobu jednej minúty a po vybratí výsledok zistíte porovnaním s farebnou škálou. Meranie je najvhodnejšie uskutočniť najmenej 15 minút po močení a najmenej 12 hodín po pohlavnom styku.

Príznaky, na ktoré si dajte pozor

Ako to už býva zvykom, aj v prípade nerovnováhy vaginálneho pH vám telo vyšle určité signály. Pozor si dávajte predovšetkým na zmenu zápachu vášho vaginálneho výtoku, nezvyčajne hustý biely výtok, svrbenie vo vnútri vagíny a jej okolia, či pocity pálenia pri močení. Ak vás trápi niektorý z týchto problémov, určite vyhľadajte odbornú pomoc.

Pri negatívnych signáloch tela navštívte svojho gynekológa (Zdroj: Pexels: Mart Production)

Tipy na udržanie zdravej vaginálnej mikroflóry

Aj v tomto prípade platí, že prevencia je dôležitá. Ak vám záleží na zdraví vášho vaginálneho prostredia, máme pre vás pár jednoduchých tipov, ktoré môžu poslúžiť ako vhodné preventívne prostriedky pri budovaní zdravej vaginálnej mikroflóry.

Pri umývaní vynechajte mydlo – pamätajte, že vaša vagína sa dokáže čistiť sama. Pri sprchovaní preto stačí použiť teplú vodu.

Noste kvalitnú spodnú bielizeň – uprednostnite 100 % bavlnu, ktorá umožní vašim intímnym partiám dýchať a udržať ich v suchu.

Majte poruke náhradné oblečenie – ak ste si boli zaplávať alebo zacvičiť, neostávajte v mokrých plavkách alebo vo vlhkom oblečení. Práve vlhkosť vytvára ideálne prostredie pre šírenie zlých baktérií.

Príliš veľa vône škodí – vyhnite sa používaniu parfumovaných prípravkov v okolí vagíny. Chemické látky, nachádzajúce sa v niektorých pracích prostriedkoch, zmäkčovadlách, mydlách či toaletných papieroch môžu vaše intímne partie zbytočne podráždiť.

Jedzte vyváženú stravu – vhodné stravovanie a dodržiavanie pitného režimu majú blahodarné účinky nielen pre vaše črevá, ale aj pre vagínu. Odporúčame vám najmä potraviny, ktoré sú bohaté na aktívne kultúry (dobré baktérie), predovšetkým grécky jogurt, kefír, vyzreté tvrdé syry (parmezán, čedar), kyslá kapusta, kvasené uhorky, tvaroh, zelené olivy. Nezabúdajte na dostatok ovocia a zeleniny či na zníženie množstva cukru, ktorý môže stimulovať vznik plesňových ochorení.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, bannerhealth.com, gynimun.sk, gynella.com
Odporúčame