Demencia môže číhať aj na vás: Ktoré potraviny vás môžu pred ňou ochrániť?

Senior

thinkstockphotos.com

Starecká demencia je ochorenie, ktoré síce nie je smrteľné, ale je nevyliečiteľné a do veľkej miery strpčuje život nielen samotnému pacientovi, ale aj blízkym, ktorí s ním žijú, alebo sú s ním v pravidelnom kontakte. Z dospelých ľudí sa tak postupne stávajú deti, na ktoré treba dávať pozor. Ak nechcete takto na starosť dopadnúť aj vy, mali by ste vedieť, že správnym zložením stravy sa môžete znížiť pravdepodobnosť tohto problému.

Čo vlastne znamená starecká demencia?

Pojem starecká demencia poznáme všetci. Avšak veľa z nás nevie, čo od nej môže očakávať a k akým zmenám v mozgu človeka pri nej dochádza. Starecká demencia je popri Alzheimerovej chorobe jedným z najobávanejších ochorení ľudí v seniorskom veku. Presné príčiny ochorenia dodnes nie sú známe. Vieme len to, že pri nej dochádza k úbytku niektorých chemických látok v mozgu, ako aj ku odumieraniu mozgových buniek, s čím súvisia prejavy choroby.

Zabúdanie názvov vecí a náladovosť

To sú prvé príznaky, ktoré netreba podceňovať.Samotná postihnutá osoba si toto „tabu“ ochorenie málokedy pripustí a preto je na blízkych seniora, aby boli obozretní a pri zhoršujúcom sa stave čím skôr vyhľadali lekára. Pre stareckú demenciu sú okrem už spomenutých príznakov typické aj problémy s logickým myslením, stratou súdnosti, problémy pri vyjadrovaní, medzery v pamäti, nedokončenie viet, dezorientácia, vymýšľanie si, nespoznávanie príbuzných, nereagovanie na svoje meno, potreba hádať sa, obviňovať ostatných okolo seba. Seniori často premiestňujú nábytok a svoje oblečenie, či topánky umiestňujú na miesta, kde by ich nikto za normálnych okolností nedal, napr. pod vankúš. Postupne nespoznávajú ani sami seba v zrkadle a prestávajú zvládať starostlivosť o seba, vrátane osobnej hygieny.


Mohlo by vás zaujať: Oddiaľte Alzheimera najďalej, ako sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Nevyliečiteľné, ale liečiteľné

Aj keď doposiaľ nie je možné toto ochorenie vyliečiť, dá sa pred ním chrániť preventívne. Rovnako je možné pri prvých príznakoch čiastočne oddialiť nástup ochorenia pomocou vhodnej liečby. Využíva sa na to najmä vitamín B, ale aj psychoterapia. K zmierneniu priebehu ochorenia môže dopomôcť aj zvýšenie fyzickej  a psychickej aktivity, napríklad lúštením krížoviek, či iných aktivít, vyžadujúcich zvýšenú činnosť mozgu.

Správna strava je dôležitá

Jedlo, ktoré jete,hrá významnú úlohu vo výžive vášho tela. A nielen tela, ale aj mozgu, ktorý sa vám za dostatočný prísun kvalitných živín môže v starobe veľkoryso poďakovať. Nezabúdajte na to, že vitamíny by ste mali prijímať v prírodnej forme, pretože sú súčasťou celého komplexu nutrientov, ktoré vzájomne spolupracujú a omnoho lepšie tak potom v tele fungujú. Nemyslite si preto, že vám budú stačiť vitamíny v pilulkách. Ak chcete chrániť svoj mozog a vyhnúť sa tak v starobe ponižujúcej demencii, mali by ste zvážiť zvýšenú konzumáciu týchto látok.


Zakúpte si na fitlekaren.sk výživový doplnok BRAHMI Brainway na zlepšenie poruchy pamäte


Vitamíny B, C, E a D

Dostatočný prísun vitamínov týchto skupín hrá významnú rolu pri prevencii pred stareckou demenciou a udržiavaní zdravého nervového systému.Zo skupiny vitamínov B je dôležitý vitamín B9 – kyselina listová (nachádza sa najmä v listovej zelenine a fazuli) a vitamín B1 – tiamín, ktorý nájdete napríklad v celozrnných výrobkoch, chudom mäse, cestovinách, rybách, fazuliach, hrachu. Vitamín C je nesmierne dôležitým pre celkový chod organizmu a dokáže rovnako aj chrániť pred demenciou. Štúdie tiež preukázali, že ľudia s dostatočnou hladinou vitamínu E majú znížené riziko vzniku Alzheimerovej choroby, ako aj demencie. Do jedálnička si preto pridajte potraviny, ktoré obsahujú tieto vitamíny, napr. citróny, pomaranče, paradajky, papriku, brokolicu, ale aj orechy a avokádo.Podstatný význam má pri prevencii vzniku demencie aj vitamín D.

Čo ešte pomáha?

  • ryby – omega 3 mastné kyseliny, ktoré sa v rybách nachádzajú, dodávajú významné živiny práve vášmu mozgu. Vedci dokázali, že ľudia, ktorí jedli viac omega 3 mastných kyselín dosahovali omnoho lepšie výsledky v pamäťových testoch. Dajte si najmä lososa, tuniaka, slede či makrelu a to minimálne 1 – 2 krát do týždňa
  • špenát – obsahuje15 druhov flavonoidov, ktoré spomaľujú starnutie mozgu. Okrem toho obsahuje aj vitamín A a K, železo a kyselinu listovú
  • káva –tri šálky kávy denne môžu pomôcť chrániť váš mozog. Tvrdia to americkí vedci na základe štúdie Univerzity of South Florida z roku 2012

Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti so stareckou demenciou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame