Je váš vzťah ešte normálny, alebo už smeruje ku koncu? Spoznajte 10 kľúčových štádií

Hádka medzi partnermi

Časté hádky medzi partnermi signalizujú blížiaci sa rozchod (Zdroj: GettyImages)

Mnohí z nás hľadajú zmysel života v uspokojivom partnerskom vzťahu. Spoločnú symbiózu a bezproblémové obdobia môžu vystriedať hádky a odcudzenie. Vzťah dvoch ľudí totiž prechádza niekoľkými štádiami – od prvotnej zaľúbenosti, až po očakávané “a žili spolu šťastne, až kým nepomreli”.

Čo ak sa nachádzate v štádiu, ktoré ma od rozprávky ďaleko? Doktor Mark Knapp, uznávaný výskumník z Univerzity v Texase sa venuje verbálnej aj neverbálnej komunikácii v ľudských vzťahoch. Vytvoril zaujímavý vzťahový model rozdelený do 10 stupňov, ktorý popisuje ako vzťahy rastú, koľko vydržia a aj ako skončia. Kým prvých 5 stupňov je pozitívnych, zvyšná polovica nesie jasné znaky blížiaceho sa rozchodu. V ktorej fáze sa nachádza váš vzťah?


Mohlo by vás zaujať: Skoncujte s rozchodmi a nájdite konečne pravú lásku: Stačí dodržať 3 veci


Fázy približovania sa k sebe

1. Začatie, inicializácia

Ide o fázu, ktorá je spomedzi všetkých najkratšia. Môže trvať iba 15 sekúnd. Všimnete si atraktívnu ženu alebo pohľadného muža a prehodíte s ním prvé slová. V tejto fáze zohráva najdôležitejšiu úlohu prvý dojem a spolu s ním aj vzájomné sympatie.

2. Skúmanie, vzájomné spoznávanie

Ak ste si padli do oka, vymenili kontakty, alebo sa dohodli na ďalšej káve, nastáva fáza, počas ktorej sa budete vzájomne spoznávať. V preklade – absolvujete niekoľko rande a zistíte, aké má váš nový objav záujmy, aké sú jeho názory. Podľa toho sa rozhodnete, či vám to spolu ladí, alebo nie. V tejto etape končí väčšina potenciálnych vzťahov. Tie, ktoré vydržia, čaká postupné zintenzívnenie.

3. Zintenzívnenie

O druhú osobu prejavujete hlbší záujem a postupne sa zbližujete na psychickej aj fyzickej úrovni. Hľadáte spôsoby, ako spolu tráviť čoraz viac času. Na priateľa/priateľku sa každým dňom tešíte čoraz viac.

4. Integrácia

Vo fáze integrácie vás už aj okolie vníma ako pár. Z “ja a ty” sa stáva “my”. Ľúbite sa a pri plánovaní budúcnosti rátate s prítomnosťou toho druhého. Dokážete robiť rozumné kompromisy. Sršíte šťastím, pretože ste našli človeka, s ktorým si rozumiete.

5. Prepojenie

Fáza, ktorá z dvoch jednotlivcov vytvorí ucelenú jednotku. V ideálnom prípade môže mať neobmedzené trvanie. Obaja ste si istí svojimi citmi, puto môžete spečatiť manželstvom alebo inou formálnou zmenou, vďaka ktorej vás okolie vníma ako pár – spoločné bývanie, deti, majetok.


Mohlo by vás zaujať: Vzťah môže zachrániť aj krátka pauza: Prečítajte si pravidlá, ktoré sa oplatí dodržať


Fázy oddiaľovania od seba

6. Objavovanie rozdielnosti

Predchádzajúca fáza nemusí trvať večne. A ako to už býva, aj to pekné sa raz môže vplyvom rôznych okolností skončiť. V 6. fáze si začínate čoraz viac všímať na partnerovi vlastnosti, ktoré vám prekážajú. Nie, že by neexistovali aj dovtedy, ale teraz vám vadia aj koníčky, či spôsob, ako rozpráva alebo stoluje. Vo vzájomnej kompatibilite sa objavujú prvé praskliny.

7. Opätovné vytváranie hraníc

Z “my” sa postupne stáva “ja a ty”. Opäť začínate myslieť a konať ako jednotlivci. Prejavuje sa to najmä v odlišných názoroch na trávenie času – každý sa vo svojom voľne venuje odlišným aktivitám. Namiesto peknej spoločnej prechádzky uprednostní muž bicykel a žena kávu s kamarátkou. Vytvárate si okolo seba pomyselné hranice.

8. Stagnácia

Vo fáze stagnácie sa k predchádzajúcim problémom pridáva nedostatočná komunikácia. Možno takéto vzťahy poznáte aj zo svojho okolia. Sú spolu dlhé roky, no spája ich spoločný dom, zväzok či neplnoleté deti. Síce po sebe “neštekajú ako psy”, no nedokážu spolu ani komunikovať a vo vzťahu napredovať.

9. Vyhýbanie sa

V predposlednej fáze sa svojmu partnerovi vyhýbate vo všetkých sférach vrátane intímností. Jeden člen páru môže dokonca opustiť spoločné bývanie. Ak aj spolu zostanete, fungujete skôr ako spolubývajúci, ktorí sa potichu obchádzajú. Viete totiž, že akýkoľvek pokus o debatu by mohol skončiť nepríjemnou hádkou.

10. Ukončenie vzťahu

Vzťah sa úplne skončí. Partneri sa vydajú rôznymi cestami a budú pokračovať vo svojom živote, každý zvlášť. Predtým sa však ešte riešia formálne záležitosti – rozvod, delenie majetku, starostlivosť o deti.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame