Susedné Česko sa môže pochváliť rôznymi krásnymi mestami, ktoré sú bohaté na kultúrne pamiatky. Absolútne prvenstvo však vždy bude patriť Prahe. Vďačí za to najmä romantickej atmosfére v samotnom centre. Zároveň však pôsobí ako rušná a moderná metropola, v ktorej žijú ľudia rôzneho pôvodu a vierovyznania.
V multikultúrnej Prahe jednoducho cítiť vplyv vyspelých krajín západnej Európy na každom kroku. Nechýba však ani poriadny kus histórie. Pražský orloj, ktorý zdobí vežu Staromestskej radnice, je najstarší zachovaný stredoveký orloj vôbec. Praha má však aj veľa ďalších „naj“. Ktoré to sú?
1. Praha je kráľovnou gotiky
Iba málokto zrejme vie, že Praha sa považuje za hlavné mesto gotickej architektúry. Veľkú zásluhu na tom dodnes majú tamojšie úrady a architekti. Tí totiž prísne dbajú na každú rekonštrukciu a aj na to, čo sa v Prahe vybuduje.
2. Plastové okná sú tabu
Domáci sa musia prispôsobovať prísnym požiadavkám na bývanie. Napríklad v centre Prahy je zakázané montovať hliníkové či plastové okná namiesto klasických drevených. Dôvod je jednoduchý. Výdobytky modernej doby by kazili vzhľad mesta. Platí to aj o strechách starých domov, kde nie je možné inštalovať satelitné antény. Vymenili by ste svoje pohodlie za krásu centra mesta?
3. Zmluva s diablom
Za jedno z najtemnejších miest sa v Prahe považuje Mladotovský palác, známy aj ako Faustův dům. Spájajú sa s ním viaceré legendy, z ktorých behá mráz po chrbte. Jedna z nich hovorí o tom, že nehnuteľnosť kedysi patrila istému lekárovi Faustovi. Ten svoju dušu upísal diablovi výmenou za cenné poznatky nielen z oblasti medicíny. Faust ale zmluvu nedodržal, kvôli čomu si ho samotný Mefistofeles odniesol do pekla.
4. Pekelník neobišiel ani most
Iná legenda sa zase spája s Karlovým mostom. Ide o jednu z najobľúbenejších, najfotografovanejších a najznámejších pamiatok v Prahe vôbec. Hovorí sa, že na to, aby taká nádhera mohla uzrieť svetlo sveta, musel architekt podpísať dohodu s diablom. Kedysi bol most drevený, neskôr prestavaný na kamenný, avšak strhla ho povodeň. Nový sa začal budovať okolo roku 1357. Most dnes lemuje 30 sôch.
5. Zápis v Guinessovej knihe rekordov
Pražský hrad sa nachádza v Guinessovej knihe rekordov. Zapísal sa do nej ako najväčší historický hrad na svete. Jeho vznik sa datuje až do 9. storočia . Obrovský je aj svojou rozlohou – zaberá úctyhodných 18 árov. Mimochodom, za osvetlenie vďačí aj kapele The Rolling Stones. Jej predstaviteľov hrad počas koncertu tak nadchol, že sa rozhodli prispieť na jeho nočné osvetlenie.
6. Turisti Prahu priam milujú
Hlavné mesto Českej republiky každoročne láka tisíce návštevníkov z celého sveta, ktorí tu strávia viac ako len jednu noc. V rebríčku návštevnosti si Praha drží štvrtú priečku spomedzi európskych miest. Predbehol ju Rím, Barcelona a Paríž.
7. Raj pre gurmánov a milovníkov špičkových reštaurácií
Keď sa povie česká kuchyňa, zrejme vám ako prvá napadne hovädzia sviečková či bravčové s kapustou a knedľou. Gastronómia v Prahe sa však už dávno posunula míľovými krokmi dopredu a dosahuje svetovú úroveň. Tamojšia reštaurácia Allegro, ktorá sa nachádza v hoteli Four Seasons, sa totiž môže pýšiť skutočne zaujímavým prvenstvom. V roku 2008 získala Michelinskú hviezdu.
8. Tom a Jerry ožili aj v Prahe
Pamätáte si obľúbenú kreslenú rozprávku, postavenú na príbehoch, kde sa naháňa kocúr s myšiakom? Iba málokto by nemal rád legendárneho Toma a Jerryho. Niektoré série boli nakreslené v štúdiu s názvom Bratia v pančucháčoch, ktoré sídli v Prahe.
9. Keď budova dokáže tancovať
Jednou z najvýraznejších pražských stavieb je rozhodne Tancujúci dom, postavený v netradičnom štýle dekonštruktivizmu. Ide o komerčnú budovu z dielne amerického architekta Franka Gehryho. Veže majú symbolizovať tancujúci pár.
10. Pocta hudobnej legende
V Prahe sa dá nájsť aj stena Johna Lennona. Vynímajú sa na nej maľby, grafity či texty skupiny Beatles. O to prekvapivejšie vyznieva fakt, že tento svetoznámy hudobník Prahu nikdy nenavštívil.
Zdieľať na