10 zaujímavostí o Ríme: Neplodnosť liečili krvou padlých gladiátorov!

Zaujímavosti o Ríme

S hlavným mestom Talianska sa spája množstvo zaujímavostí (Zroj: GettyImages)

Jar je ako stvorená na krátke výlety po Európe. Jedným z najčastejšie navštevovaných a rozhodne aj najokúzľujúcejších miest na svete je Rím. Toto starobylé mesto je priam zosobnením všetkého, s čím sa nám spája Taliansko – úzke uličky, romantika, pamiatky, dobré jedlo a mnoho ďalšieho. Aké zaujímavosti sa viažu k Rímu?

1. Je rajom pre veriacich aj bežných turistov

Najmenší štát Vatikán umiestnený v srdci talianskej metropoly celkom jasne udáva atmosféru v celom Ríme. Koniec koncov, práve v tomto meste sa nachádza najviac kresťanských kostolov na svete. Ich počet je úctyhodný – až okolo 900. Zrejme tak nikoho neprekvapí, že 98 % Rimanov je katolíckeho vierovyznania.

2. Fontány sú symbolom aj dobrým zárobkom

Najznámejšia fontána nesie prívlastok „di Trevi“. Patrí k najnavštevovanejším miestam v celom Taliansku a každú noc z nej vyberajú peniaze, ktoré sem hádžu turisti v domnienke, že sa im tak splnia želania. Dennodenne tak z Fontány di Trevi vylovia približne 3000 eur. Okrem nej sú však v meste ďalšie fontány. Spolu ich je až neuveriteľných 280. Okrem fontán je však v celom meste aj dostatok studní, z ktorých tečie pitná voda.

3. Vzdelanie tu má dlhú tradíciu

Ak by ste mali záujem vidieť najväčšiu univerzitu v Európe, našli by ste ju práve v Ríme. La Sapienza bola založená v roku 1303. Zároveň to bola prvá univerzita postavená v Ríme. Pýši sa tým, že má až 21 fakúlt a študuje tu dokopy zhruba 140-tisíc študentov.

4. Krvavá minulosť Kolosea

Koloseum, ďalší z veľkých symbolov Ríma, je opradený mnohými legendami. Isté však je, že počas zápasov, ktoré sa tu konali, prišlo o život množstvo ľudí. Ich počet sa odhaduje až na pol milióna. Zvierat tu dokonca zomrelo raz toľko. Posledný súboj sa tu odohral v roku 435. Vybudovanie Kolosea trvalo približne 12 rokov.

5. Do Ríma aj za jedným z divov sveta

Pri Koloseu ešte chvíľu zostaneme. Koniec koncov, ide o tú najdominantnejšiu pamiatku Ríma. A to i napriek tomu, že v 14. storočí zasiahlo krajinu silné zemetrasenie, ktoré pamiatku veľmi poškodilo. Samotní Rimania dokonca využívali kamene z Kolosea na výstavbu iných budov.

Od približne 90. rokov sa však postupne pracuje na obnove tohto veľkého amfiteátra, ktorý sa v roku 2007 dočkal obrovskej pocty. Koloseum totiž bolo zaradené medzi jeden z divov sveta. Každoročne ho navštívi zhruba 5 miliónov turistov.

6. Oblečenie starých Rimanov sa farebne odlišovalo

Azda každý pozná tradičný rímsky odev, ktorý sa volá tóga. Z pohľadu módy je však zaujímavé, že pokiaľ bolo vaše oblečenie zelené, fialové alebo zlaté, znamenalo to, že patríte do vyššej vrstvy. Chudobnejší obyvatelia nosili oblečenie v odtieňoch hnedej, šedej a žltej.

7. Netradičná ozdoba budov

Ako sme už spomínali vyššie, v Ríme sa nachádza množstvo kostolov a samotní Rimania patria k veriacim. Svoju náklonnosť k Bohu dokazujú aj tým, že na mnohých rohoch budov je vyobrazená podobizeň Panny Márie. Skúsite ich pri návšteve Ríma spočítať?

8. Zvláštne lekárske odporúčania

V minulosti neboli lekárske poznatky také ako dnes. Na liečbu neplodnosti odporúčali miestni lekári piť krv z padlých gladiátorov. Napriek tomu však boli v mnohých oblastiach vyspelí. Napríklad antikoncepcia aj potraty patrili medzi úplne bežné súčasti lekárskych zákrokov. Ak pacient zomrel počas akéhokoľvek zákroku, lekár bol potrestaný odrezaním rúk.

9. Zvyky, ktoré pochádzajú z Ríma

Množstvo zvykov a vynálezov pochádza práve z Ríma. Patrí medzi ne vynájdenie betónu alebo novomanželský bozk. Rovnako tak aj toalety majú svoj pôvod v Ríme. A aby toho nebolo málo, používanie frázy „Nevoňajú mu peniaze“ by sme takisto našli vo večnom meste. Našťastie sa však nezachovali iné zvyky. Ak sa narodil chlapec s kučeravými vlasmi, slúžil bohatším pánom ako utierka. Rozumiete tomu správne, cisári si mohli utierať ruky do kučier mladých chlapcov.

10. Ženy ukryté pred svetom

Aj keď sú Taliani známi ako milovníci krásy a žien, tie to nemali vždy jednoduché. V minulosti totiž nemohli odísť z domu bez zakrytej hlavy. Dievčatá sa mohli na rozdiel od chlapcov učiť iba doma. Ak sa chceli skrášľovať, mohli na to využiť mlieko, čo bola hlavná prísada kozmetiky.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame