10 zaujímavostí o Turecku: Prečo tu nejedia bravčové a čo majú s Noemovou archou?

Turecko je krajina plná histórie, dobrého jedla, bazárov a neopakovateľnej atmosféry (Zdroj: unsplash.com/Wei Pan)

Hlavná dovolenková sezóna už netrpezlivo čaká na svoje veľké odštartovanie. Slováci od čias pandémie opätovne cestujú do všetkých kútov sveta, predovšetkým v lete do vychytených prímorských destinácií. A jednou z nich, ktorú si zamilovali, je práve Turecko. Čo všetko sa oplatí vedieť o krajine polmesiaca?

1. Turecko je rozľahlou krajinou

Rozloha krajiny je úctyhodných 783 356 km². Pre lepšiu predstavu by sa dalo povedať, že Turecko je takmer 16-krát také veľké ako Slovensko. Prekvapí však aj počtom obyvateľov, ktorí sa najviac koncentrujú v husto osídlených štvrtiach veľkých miest. Podľa sčítania z roku 2018 žije v krajine cez 82-miliónov ľudí.

2. Časť Turecka patrí do Európy

Pri geografii ešte chvíľu zostaneme. Zaujímavo totiž vyznieva aj fakt, že krajina sa rozprestiera cez dva kontinenty. Hranicu, ktorá oddeľuje Európu od Ázie, tvorí prieliv Bospor.

Turecko sa rozprestiera na dvoch kontinentoch (Zdroj: unsplash.com/Michael Jerrard)

3. História úzko spätá s Bibliou?

Vrcholky v tureckých pohoriach dosahujú dych vyrážajúce nadmorské výšky, aké sa u nás nevyskytujú. Najvyšší z nich dosahuje 5 137 metrov nad morom. Štít pomenovaný Ararat sa dokonca objavuje aj v Biblii. Traduje sa, že práve na tomto vrchu zastala podľa biblického príbehu Noemova archa po tom, čo opadla voda po prírodnej katastrofe v podobe záplav. Vedci však tieto hypotézy vylučujú.

4. Národný nápoj vás vzpruží

Nedať si kávu v Turecku by bola veľká chyba. Tento čierny mok má totiž v krajine dlhú históriu, ktorá siaha približne do 16. storočia. Tradičná turecká káva je mimoriadne silná a podáva sa s malými sladkosťami. Stala sa dokonca národným nápojom. Turci však milujú aj čaje a ak vás ním ponúknu, ide o ich prejav pohostinnosti.

5. Gastronómia je prekvapivo zdravá

Základom tureckej kuchyne je zelenina, ovocie, ryža, pšenica a strukoviny. Bravčové mäso by sme v jedálničkoch hľadali len márne. Naopak, vo veľkom sa tu konzumuje baranina a v prímorských častiach aj ryby.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Festival Nahé vína: Spoznajte nové autentické chute v historických častiach Banskej Štiavnice
Pohľad na turecké mešity a ďalšie úchvatné stavby vyráža dych (Zdroj: unsplash.com/Engin Yapici)

6. Legenda o bravčovine

V Turecku je väčšina ľudí moslimského vierovyznania. S tým sa spája fakt, že spomínaní veriaci nekonzumujú bravčové mäso. Viete však, prečo je to tak? Mnohí Turci totiž veria legende, ktorá hovorí, že v minulosti prasa pomohlo prorokovi Mohamedovi. Z úcty a vďaky preto odmietajú jesť bravčovinu.

7. Kúpele preslávené po celom svete

Ak sa vyberiete do Turecka, pravdepodobne sa stretnete so slovom hamamy. Ide o tradičné turecké kúpele. Najpodobnejšie k nim sú naše parné kúpele.

8. Raj pre nákupných maniakov

Zjednávanie ako na trhu možno poznáme práve vďaka Turecku. Ak máte radi nakupovanie, rozhodne by ste nemali vynechať istanbulský Grand Bazaar. Na tomto mieste nájdete viac ako 4 tisícky obchodov.

Turecko je preslávené aj svojimi obrovskými trhoviskami a množstvom cenovo dostupného tovaru (Zdroj: unsplash.com/David Monje)

9. Kolíska obľúbených tulipánov

Ak si predstavíte záhony či polia plné tulipánov, zrejme vám ako prvé napadne Holandsko. Pravda je však taká, že tento kvet do Európy doniesli práve Turci. Ich obrovským milovníkom bol Sultán Selim II. Pestoval ich vo svojej záhrade na desaťtisíce kusov.

10. Tradičné záchody turisti nemusia

Ak navštívite rozvinutejšej časti krajiny, do ktorých bežne cestujú aj mnohí Slováci, pravdepodobne natrafíte na bežné toalety. Vďačíme za to tomu, že domáci sa rokmi prispôsobili turistom. Pre Turecko sú však typické takzvané squat toalety, zvané aj alaturka. V zásade ide o jamu v zemi, do ktorej ľudia vykonávajú potrebu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame