10 zaujímavostí o Viedni: Vznikla tu neoceniteľná kozmetická vychytávka, kde večeral Pavarotti aj Mozart?

Zaujímavosti o Viedni

Rakúske hlavné mesto ponúka návštevníkom kus histórie, romantiku aj gastronomické zážitky (Zdroj: GettyImages)

Viedeň sa v očiach mnohých cestovateľov spája predovšetkým s históriou a tak trochu aj s romantikou. Svojím bohatým kultúrnym dedičstvom, pútavou architektúrou na každom kroku a gastronómiou totiž láka návštevníkov z celého sveta. Mesto, ktoré sa rozkladá pozdĺž Dunaja, v sebe ukrýva množstvo fascinujúcich tajomstiev.

1. Obrovský cintorín

Začneme možno trochu morbídne, ale rozhodne pútavo. Vo Viedni sa totiž nachádza 2. najväčší cintorín v Európe, ktorý zaberá plochu až 240 hektárov. Pochovaní sú tu aj významní hudobní skladatelia ako napríklad Beethoven či Schubert. Mimochodom, iba málokto vie, že prvý z menovaných umelcov bol pochovaný opakovane. Prvýkrát v roku 1827 po tom, čo zomrel vo svojom byte. V roku 1863 však bolo jeho telo exhumované za účelom premerania ostatkov. Následne ho pochovali v roku 1888.

2. Zábava tak trochu inak

Wiener Prater je dobre známy všetkým, ktorí milujú kolotoče a zábavu. Vo Viedni sa preto nachádza aj najstaršie ruské kolo na svete, ktorého história siaha až do roku 1897. Najvyšší bod tejto atrakcie je v úctyhodnej výške 64,75 metra nad zemou.

(Zdroj: unsplash.com/boesijana)

3. Doprava bez áut

Viedeň sa pred Bratislavou drží o krok vpredu najmä v spôsobe, akým sa v nej ľudia prepravujú. Vysoké percento obyvateľov sa totiž presúva po meste verejnou dopravou. Treba však podotknúť, že na rozdiel od nášho hlavného mesta má to rakúske metro, čo domácim výrazne uľahčuje situáciu.

4. Elektromobilita tu má korene

Pri téme dopravy ešte chvíľu zostaneme. Vedeli ste, že prvé elektrické auto na svete bolo vynájdené práve vo Viedni? Bolo vyrobené pre továreň Lohner. Za týmto jedinečným vynálezom stála dvojica Ludwig Lohner a Ferdinand Porsche.

5. Zeleň na prvom mieste

Aj keď sa vo Viedni nachádza množstvo historických budov, mesto nie je betónová džungľa. Práve naopak, rakúske hlavné mesto má z približne polovice územia zelené plochy. Tie sú tvorené najmä početnými parkmi, lesmi či záhradami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o hrade Červený Kameň: Základy vraj premiestnili víly a v studni našli ľudské pozostatky
(Zdroj: unsplash.com/Arno Senoner)

6. Viedenské rožky sú predchodcom croissantov

Viedeň bola v minulosti známa aj pre svoje lahodné pečivo, obzvlášť viedenské rožky. Neskôr sa tento recept rozšíril do zahraničia. Práve vo Francúzsku ho však vylepšili do dnešnej podoby croissantov.

7. Ženy, za toto vďačíme Viedenčanke!

Neodmysliteľná súčasť dňa mnohých žien, vodeodolná maskara, bola taktiež vyrobená vo Viedni. Helene Winterstein Kamberská ju vynašla v 30. rokoch 20. storočia. Aj to viedlo niekdajšiu speváčku k tomu, aby založila rodinnú kozmetickú firmu.

8. Množstvo múzeí

Vo Viedni sa nebudete nudiť ani v prípade nepriaznivého počasia. Okrem toho, že zovšadiaľ dýcha história, sa tu totiž nachádza aj množstvo múzeí. Najočarujúcejším z nich je rozhodne prírodovedné z roku 1889. V meste však nájdete aj múzeum glóbusov alebo múzeum šnapsu.

9. Veľmi stará reštaurácia

Viete si predstaviť jesť v jednej z najstarších reštaurácii na svete? Viedeň jednu takú ponúka. Reštaurácia Griechenbeisl totiž patrí k najstarším a pritom stále funkčným podnikom na svete. Po prvýkrát bol otvorený v 16. storočí. Predpokladáte správne, jedli tu aj velikáni svojej doby – Beethoven, Mozart, Mark Twain, Luciano Pavarotti a ďalší. Pohostením zaujímavých hostí sa však môže pochváliť aj viedenská kaviareň Café Central.

(Zdroj: unsplash.com/Jörg Bauer)

10. Hofburg vyráža dych

Priamo v centre sa nachádza sídlo Hofburg, ktoré patrilo habsburgskej monarchii a je právom označované za skvost. Budovu tvorí neuveriteľných osemnástich krídiel. Sídli tam knižnica, divadlo a jedno z krídel využíva aj rakúsky prezident.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame