10 zaujímavostí o hrade Červený Kameň: Základy vraj premiestnili víly a v studni našli ľudské pozostatky

10 zaujímavostí o Červenom Kameni

So zachovalým hradom Červený Kameň sa spája množstvo zaujímavých povier (Zdroj: Facebook/Červený Kameň Hrad)

Príjemné jarné počasie priam láka k tomu, aby sme sa vybrali na objavovanie nových miest. Ak vás túlavé topánky ťahajú spoznávať hrady, nenechajte si ujsť obľúbený Červený Kameň. Nájdete ho v Malých Karpatoch, neďaleko Modry, nad obcou Častá. Patrí dokonca k hŕstke slovenských pamiatok, ktoré sú zrekonštruované a v dobrom udržiavanom stave.

Pochopiteľne, aj s týmto hradom sa spájajú mnohé zaujímavosti, povery či bájky. V jeho pivničných priestoroch sa nachádza až 120 metrov hlboká studňa. Vedeli ste, že v nej boli objavené ľudské pozostatky? Našli sa v 70. rokoch minulého storočia, kedy bola studňa čistená kvôli pripravovanej rekonštrukcii. Nikdy sa síce nezistilo, komu kosti patrili, no vie sa, že to bola žena. A hovorí sa, že duch tejto neznámej sa po hrade prechádza dodnes. Aké ďalšie fakty a zaujímavosti sa skrývajú za múrmi tejto stavby, ktorá dýcha históriou?

1. Nejasná minulosť

Na mieste, kde v súčasnosti stojí Červený Kameň, sa v minulosti týčil úplne iný hrad. Išlo o stredovekú stavbu, ktorá bola v 16. storočí kompletne zbúraná. Iné pramene zase hovoria, že pôvodný hrad len kompletne prestavali. Aj táto záhada však ukazuje, že úcta k pamiatkam nebola samozrejmosťou ani v dobách dávno minulých.

(Zdroj: pixabay.com/PaulCosmin)

2. Pôvodne sa začal stavať na inom mieste

S umiestnením hradu sa spája aj známa povesť. Údajne sa až 12 mudrcov radilo, kam by bolo najlepšie hrad umiestniť. Zatiaľ čo 11 z nich preferovalo vrch Kukla, ktorý sa nachádza oproti dnešnej stavbe, jeden mudrc, a to najmladší z nich, hlasoval za terajšie miesto. Argumentoval tým, že na vrchu Kukla sa stretávajú strašidlá a duchovia. Starejších to však nepresvedčilo.

Keď odštartovala stavba hradu na vrchu Kukla, údajne sa začali diať nevídané veci. Po tom, čo stavbári postavili základy, sa odobrali domov. Na druhý deň však výsledok svojho dovtedajšieho snaženia nenašli. Cez noc ho dobré víly premiestnili na miesto, kde stojí dodnes. To presvedčilo starších mudrcov, aby sa hrad postavil tam, kde ho môžeme obdivovať aj v súčasnosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o Poľsku: Majú nádherné hory, hrady a nezaprú ani lásku k alkoholu!

3. Nevyzeral vždy rovnako

Pochopiteľne, tak ako väčšina hradov a zámkov, aj dnešná podoba Červeného Kameňa sa postupne vyvíjala. Najvýraznejšie do nej zasiahla baroková prestavba, ktorá určila vzhľad hradných budov. Tie sa sústreďujú okolo veľkého námestia a návštevníkov zaujmú aj štyri vežičky.

Ako jeden z mála hradov sa Červený Kameň dočkal aj výraznej investície zo strany štátu. Komplexná obnova so zachovaním pamiatok začala ešte v roku 1976. Práce sa skončili až o viac než dve desaťoriča neskôr, presnejšie v roku 1998.

4. Ukrýva inovatívne riešenie

História už neraz preukázala, že sa netreba báť modernizácie, nástupu nových technológií a inovatívnych riešení. Vidieť to môžeme aj pri tomto hrade. V suteréne sa totiž nachádzajú úložné a pivničné priestory, ktoré však boli postavené s netradičným a dômyselným vetracím systémom. Dnes sú pivnice plne prístupné verejnosti.

5. Bol obľúbeným sídlom šľachticov

S Červeným Kameňom sa spája najmä rodina Pálffyovcov. Tá mala hrad vo vlastníctve od roku 1583. Tento významný uhorský rod si hrad skutočne zamiloval. Karol Pálffy ho obýval spolu so svojou matkou až do roku 1945, kedy sa na územie dostávala postupujúca Červená armáda. O štyri roky neskôr bol hrad vyhlásený za štátny kultúrny majetok.

6. Dejisko filmových scén

O tom, že ide o jeden z najzachovalejších a možno aj najkrajších slovenských hradov, niet pochýb. Potvrdzuje to aj fakt, že si ho za miesto svojho natáčania vybrali viaceré filmové štáby. Nakrúcala sa tu napríklad obľúbená rozprávka Fantaghiró, takisto Dračie Srdce aj Cinka Panna.

7. Svadba na hrade? Žiaden problém

Nejedna žena aspoň na pár minút zrejme zatúžila po tom, že raz zažije svadbu ako z rozprávky. A k tomuto snu jednoznačne patrí aj lukratívny priestor v podobe hradu. Na Červenom Kameni sa podobné predstavy môžu stať realitou. Napríklad, na cirkevný sobáš sa dá prenajať hradná kaplnka, a to za približne 400 eur na hodinu.

8. Nudiť sa tu nebudete

Hrad láka turistov nielen na svoju bohatú históriu a možnosť prehliadok so sprievodcom. Na svoje si tu prídu aj milovníci gastronómie a kulinárskeho umenia. V areáli sa totiž nachádza celoročne otvorená kaviareň, reštaurácia či dokonca sokoliarsky dvor.

9. Ako sa hrad dostal k bohatstvu?

Dnes je Červený Kameň známy pre množstvo mobiliáru. Ten ukazuje postupný vývoj v bývaní a interiérovom dizajne. Väčšina kúskov zo zbierky však s hradom vôbec nesúvisí.

Nábytok sa sem dostal v roku 1946 po tom, čo vtedajšia vláda začala zhromažďovať skonfiškované zariadenia z iných bývalých šľachtických sídiel západoslovenského kraja. Prikláňate sa aj vy k názoru, že išlo o barbarský počin? Nuž, práve vďaka nemu môžeme dnes na Červenom Kameni obdivovať historické bývanie a život šľachty.

10. Syn alebo dcéra?

Na hrade sa nachádza aj zaujímavý dvojportrét Márie Terézie, o ktorej je známe, že s manželom Františkom Lotrinským mala až 16 detí. Pod obrazom sa nachádza pohovka. Hovorí sa, že ak si pod obraz niekdajšej panovníčky sadne žena, bude neskôr čakať dievča. Ak si pod obraz Františka sadne muž, splodí syna.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame