Desí vás predstava povedať nie? Stačia 3 kroky a naučíte sa druhých slušne odmietnuť

Foto: Gettyimages

Mnohí z nás majú problém hovoriť nie. Každému chcete dobre, máte strach z odmietnutia alebo sa len bojíte, ako bude vaša protistrana reagovať. Je vám to povedomé?

Snaha zavďačiť sa každému môže mať korene už v detstve. Práve rodičia sa snažia z detí vychovať slušné a dobré dievčatá a chlapcov. Alebo opačný prípad je ten, že sa im nedostatočne venujú. Preto sa často snažíme vynútiť si pozornosť snahou robiť radosť iným – aj na vlastný úkor.

Prečo nevieme povedať nie?

Keď sa niekoho spýtate ako sa má, v 95 % prípadov odpovie nejakú z možností: „nestíham“, „dobre ale hekticky“, alebo dokonca „som šialene zaneprázdnený“. Byť v jednom zhone, na roztrhanie, zahltený či preťažený, sa stalo čestným odznakom. Je to takisto známkou úspechu, ale aj skromným chvastaním, ktoré naznačuje, ako veľmi sme dôležití a žiadaní. Ale ak naozaj „šialene nestíhame“, potom je aj možné, že dosť často nevieme hovoriť „nie“.

Môžeme byť natoľko zvyknutí hovoriť áno a snažiť sa robiť radosť iným, že ani nevieme, čo vlastne sami chceme alebo potrebujeme. Ale ak je náš život natoľko nabitý žiadosťami iných ľudí, že nemáme čas na to, čo je naozaj dôležité pre nás, v tom prípade je dokonca ohrozené naše psychické zdravie. Potom je čas na zmenu. Skúste nasledovať tieto kroky a uvidíte, či sa vám nakoniec podarí povedať vytúžené nie.

1. Rozčúľte sa nad strateným časom

Prvým krokom, ako sa naučiť používať slovo nie, je tak trochu sa rozčúliť za všetok ten čas, energiu a peniaze, čo vás stojí každé áno na veci, čo ste mali odmietnuť. Koľkokrát ste išli na kávu s ľuďmi, s ktorými ste vlastne na žiadnu ísť nechceli? Na koľkých ste boli svadbách, ktoré by ste radšej vynechali? Koľko hodín ste strávili na nudných stretnutiach, na ktorých ste nemali žiadny dôvod byť?

2. Opýtajte sa svojho ja a buďte k sebe úprimní

Aby ste znova získali kontrolu nad svojím časom a psychickú pohodou tým, že začnete viac hovoriť nie, musíte sa naladiť na to, čo naozaj chcete. Namiesto aby ste impulzívne odpovedali áno, sa  sami seba opýtajte: „Súhlasíte s tým kvôli sebe?“ Začnite od maličkostí, od menej významných vecí. Naučte sa vnímať, ako sa cítite po odmietnutia toho, čo v skutočnosti nechcete urobiť.

3. Neodpovedajte hneď, dajte si čas na premyslenie

Ak vás niekto požiada o niečo, čo nechcete urobiť alebo na to nemáte kapacitu, získajte pre seba trochu času. Požiadajte ľudí, aby vám poslali e-mail alebo textovú správu s tým, čo od vás žiadajú, aby ste sa im mohli ozvať. Rozumným zdôvodnením je, že sa najprv musíte pozrieť na program svojich ďalších dní, než odpoviete. Vďaka tomu si budete môcť ujasniť, čo naozaj chcete a nájsť správne slová alebo odvahu pre prípadné odmietnutie.

A ak pre vás je stále ťažké odmietnuť, zapamätajte si citát známeho podnikateľa a miliardára Warrena Buffetta: „Úspešní ľudia hovoria nie skoro na všetko.“ 

Zdroj: ČTK
Odporúčame