Vitamínová bomba a expresne skorá úroda: Zázračný zemolez si zamilujete aj vy!

zemolez kamčatský

thinkstockphotos.com

Zbožňujete čučoriedky, no nechce sa vám kvôli nim šliapať do vyšších horských polôh? Pokiaľ vlastníte aspoň menšiu záhradu, toto mimoriadne chutné a zdravé ovocie viac nemusíte kupovať na trhoch za premrštené ceny. Jeho skvelú náhradu si môžete dopestovať aj sami pri minimálnych nárokoch na pôdu. Ak si rastliny v kontajneroch stihnete zasadiť už teraz na jeseň, tešiť sa môžete na prekvapivý bonus. Prvú úrodu si pozbierate takpovediac za pár mesiacov.

Čo to ten zemolez vlastne je?

Hoci zemolez kamčatský u nás príliš rozšírený zatiaľ nie je, medzi záhradkármi si získava čoraz väčšiu popularitu. Vďačí za to výnimočným vlastnostiam a predovšetkým svojim plodom, ktoré nápadne pripomínajú práve čučoriedky. Majú charakteristický voskový povlak, modrofialové sfarbenie a príjemne sladkú chuť. Na rozdiel od spomínaných čučoriedok sú však plody zemolezu pretiahnuté do valcovitého tvaru, pričom na ne netreba  čakať až do augusta. Vysoko rodivé odrody sa totiž postarajú o to, že zemolez bude vôbec prvým ovocím, na ktorom si v kalendárnom roku pochutnáte – bobule dozrievajú už v máji.


Mohlo by vás zaujímať: Usušiť ovocie plné prospešných látok nie je veda: Stačí len poznať pár trikov


Je plný antioxidantov

Ako väčšina ovocia, aj plody zemeolezu v sebe ukrývajú množstvo zdraviu prospešných látok. Medzi najvýznamnejšie sa radí práve:

  • vitamín C
  • vitamíny zo skupiny B
  • provitamín A
  • menej známy vitamín P (rutín)
  • minerály a makroelementy
  • antioxidanty

Zvýšenú pozornosť si zaslúžia práve antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi a vznikom zákernej rakoviny. Tých zemolez obsahuje až dvakrát viac než čučoriedky. Dalo by sa dokonca povedať, že zemolez v množstve antioxidantov medzi ovocím nemá konkurenciu – obsahuje ich najviac spomedzi všetkých druhov.


Mohlo by vás zaujímať: Bomba pre rednúce kosti: Naservírujte si sušené slivky každý deň


Kde sa zemolezu darí najlepšie?

Ak sa obávate vysokých investícií do rašelinovej pôdy či špeciálnej starostlivosti, zemolez vás aj v tomto smere príjemne prekvapí. Zemolez kamčatský je jednou z najmrazuvzdornejších rastlín tak v dreve (-40°C) ako i počas kvitnutia (kvety znášajú až -7°C). Pre jeho nenáročnosť a včasnosť dozrievania ho možno pestovať vo všetkých oblastiach Slovenska. Najlepšie sa mu darí v stredných až vyšších horských oblastiach s dostatkom vlahy, dokonca aj vo vysokých horských polohách (do 1300 m.n.m.),“ vysvetľuje popredný slovenský ovocinár Ing. Daniel Šimala. „Vyžaduje bežnú záhradnú pôdu s dostatkom humusu, a nevyžaduje kyslé pôdy ako čučoriedka. Je odolný voči chorobám a škodcom, možno ho pestovať ekologickým spôsobom. V teplejších oblastiach a rokoch môže trpieť múčnatkou listov, čo však nemá významný vplyv na úrodnosť,“ dopĺňa odborník na bobuľoviny, ktorý v súčasnosti pôsobí v severoslovenskej obci Hladovka.

Dôležitosť rezu nepodceňujte

Aby sme predišli prirodzenému zahusťovaniu koruny, je potrebné zabezpečiť jej dostatočnú vzdušnosť prostredníctvom rezu. „Rez kríkov zemolezu robíme na jar. Po vysadení skrátime konáre cca 10-15 cm nad zemou, aby sme podporili rozkonárenie. Potom od  4.-5. roku po vysadení odstraňujem len poškodené a jemnejšie konáre pri báze rastliny, ktoré zahusťujú ker. Ponechávame teda len silné kostrové konáre,“ upozorňuje Ing. Šimala.


Mohlo by vás zaujímať: Jednotka medzi liečivými hubami rastie aj na Slovensku: Viete, ktorá to je?


Dostupných je množstvo odrôd, stačí si len vybrať

Hoci zemolez dorastá až do výšky dvoch metrov, väčšina jeho jedlých odrôd sa pohybuje v rozmedzí 120-180 cm. Ich kombinácie sa však rozhodnete nemusíte obávať, práve naopak. „V posledných dvoch rokoch sú k dispozícii novšie odrody zemolezu, hlavne z ruského a kanadského šľachtenia, ktoré sa vyznačujú vyššou úrodnosťou, veľkosťou plodov aj lepšou chuťou bez prítomnosti horkých látok. Nakoľko je to rastlina cudzoopelivá, je potrebné vysadiť na začiatok viac rôznych odrôd, inak sa nedočkáme úrody. Na to musíme pamätať už pri nákupe sadeníc,“ uvádza expert na bobuľoviny. A ktoré odrody vás určite nesklamú? „Z kanadských odrôd možno spomenúť odrody Aurora, Honeybee a Indigo Gem. Z ruských Vostorg, Doč Velikana, Bakčarskij Velikan či Silginka. Kto obľubuje horkejšie plody a veľké plody, výborná je poľská odroda Warszawa,“ uzatvára Ing. Šimala.


Poznáte zemolez, prípadne máte skúsenosti s jeho pestovaním? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame