Pozor na deti a priame slnko: Od akého veku je vhodné vystavovať ich slnečnému žiareniu?

mamička tlačí kočík

Od akého veku by sme mali deti vystavovať priamamu slnku (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu. Pobyt vonku je potrebné obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na to upozornil na sociálnej sieti v súvislosti s narastajúcimi teplotami.

„Chráňte deti slnečníkom alebo clonou, nie dekou či plienkou prehodenou cez striešku kočíka, pretože hrozí prehriatie,“ odporúča ÚVZ s tým, že nepriedušný materiál bráni prirodzenej cirkulácii vzduchu a teplota v kočíku môže nebezpečne stúpať.

Pozor aj na deti v aute

Pripomenul, že podobne je to aj v zaparkovanom vozidle, kde k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo a môže byť smrteľné. „Nikdy nenechávajte deti a zvieratá čakať v zaparkovanom vozidle – ani ak ste presvedčení, že sa vzdialite iba na chvíľu,“ doplnil ÚVZ. Netreba sa podľa neho spoliehať ani na pootvorené okná.

Deti do šesť mesiacov tiež radí nenatierať krémami s ochranným faktorom, keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Staršie deti sa majú opakovane natierať vhodnými krémami a primerane obliecť. Počas leta je tiež potrebné sa chrániť vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti ultrafialovému žiareniu. „Neodporúčame opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré negatívne vplýva na kožu,“ uzavrel ÚVZ.Zdroj: plnielanun.sk, TASR
Odporúčame