Dilema menom strečing: Pomáha náš výkon zlepšovať alebo skôr naopak?

strečing

sita

Niektorí ho považujú za nevyhnutnosť, iní, naopak, za stratu času. Ďalší dokonca tvrdia, že je pred cvičením skôr nevhodný. Ako to s ním teda vlastne je?

Už dlhší čas sa o nutnosti tohto typu „rozcvičky“ vedú rôzne polemiky. Kedysi sa tvrdilo, že bez poriadneho strečingu by sa cvičiť ani nemalo, dnes sú názory trochu iné.

Statický strečing pred posilňovaním vynechajte

Podľa štúdie v časopise The Journal of Strength and Conditioning Research je strečing pred posilňovacími cvičeniami skôr nevhodný, pretože sa človek po ňom cíti slabší. Tieto predpoklady potvrdil aj výskum univerzity v Záhrebe – ľudia, ktorí sa pred cvičením venovali statickému strečingu znížili svoj výkon o 5,5 percenta. Podobné výsledky mala aj porovnávajúca štúdia dvoch skupín – jedena strečing aplikovala, druhá nie – a výsledok? Tí, ktorí si na rozcvičke dali záležať zdvihli priemerne o 8,3 percenta nižšiu váhu ako ich kolegovia z druhej skupiny. ,,Intenzívny strečing sa pred cvičením neodporúča už dlhšiu dobu, pretože sa vie, že najlepšie je aplikovať ho až po cvičení, nie pred,“ vysvetľuje americký odborník na túto problematiku Richard Cotton.


Mohlo by vás zaujať:  Lepšie výsledky v kratšom čase: Moderný tréning pomôže k lepšej postave aj vám


Zraneniu vraj nepredchádza

Argument, ktorý počas uplynulých desaťročí presviedčal ľudí, aby sa takejto forme rozcvičky venovali spočíval najmä v prevencii úrazov počas cvičenia. ,,Strečing považujem za dôležitú časť cvičebného režimu, ale panujú o ňom určité mylné predstavy. Ľudia si myslia, že rozťahovanie pred cvičením je prevenciou zranení, ale neexistujú štúdie, ktoré by niečo také potvrdzovali,“ tvrdí Lynn Millar, profesorka z Winston-Salem State University v Severnej Karolíne.

Venovať by sa mu mali aj starší ľudia

Jeho výhodou však je, že dokáže ľuďom zabezpečiť širší rozsah pohybu a prospieva tak k správnemu držaniu tela aj počas bežných činností. Plusom je tiež kladný vplyv na udržiavanie rovnováhy a teda prevenciu proti pádu a ďalším zraneniam, ktoré neraz súvisia aj so starnutím a stratou obratnosti. Tieto pozitíva však ešte neznamenajú, že ho treba praktizovať tesne pred cvičením, naopak.


Mohlo by vás zaujať:  Chráňte si kĺby a svaly nielen pri športe: Pomôcť vám môže terapia páskami


Kedy áno a kedy nie?

Ak sa pripravujete na intenzívne cvičenie, je ideálne sa zamerať na zahriatie svalstva, nielen na jeho preťahovanie. Vhodné je napríklad k niekoľkým rozťahovacím cvikom pridať aj pár cvikov ako napríklad „jumping jack“ čiže skákanie, pri ktorom prinožujeme a roznožujeme a popri tom sa naše ruky hýbu nad hlavu a späť k telu. ,,Ak sa niekto chystá behať alebo chodiť, odporúčam jemné zahriatie, ktoré trvá menej ako minútu a je zamerané na pretiahnutie kvadricepsu, achiloviek a lýtok,“ odporúča Cotton, hoci priznáva, že ani takýto krátky strečing nie je povinný, ak sa mu niekto nechce venovať.


Aký je váš názor na strečing? Považujete ho za zbytočnosť alebo za nevyhnutnosť? Napíšte aj ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sita, SITA, Maroš
Odporúčame