Dlhovekosť na dosah: Siahnite po týchto jednoduchých potravinách a venujte si pár rokov navyše!

dlhovekosť

Dlhovekosť si podľa najnovšej štúdie viete zabezpečiť ľahko - najviac pomôže zmena stravy (Zdroj: Freepik/stockgeek)

Recept na dlhovekosť by chcel poznať každý z nás. Podľa nedávno zverejnenej štúdie by však zmena jedálnička mohla predĺžiť život až o 13 rokov, najmä ak s tým začnete v skoršom veku. Vedci vytvorili model toho, čo by sa mohlo stať, ak by ľudia nahradili stravu zameranú na červené mäso a spracované potraviny za stravu bohatú a viac druhov ovocia a zeleniny, strukovín, celozrnných výrobkov a orechov.

Zmena stravy by mohla pomôcť nielen mladším, ale aj starším dospelým – napríklad ak žena začne so zmenou stravy vo veku 60 rokov, môže si predĺžiť život o osem rokov a muži, ktorí začínajú so zdravšou stravou vo veku 60 rokov, si môžu predĺžiť život o takmer deväť rokov. Rastlinný spôsob stravovania by mohol byť prínosom aj pre oveľa starších dôchodcov; 80-roční by zmenami stravovania získali približne 3,5 roka života navyše.

Dlhovekosť sa skrýva v jednoduchých potravinách

„Názor, že zlepšenie kvality stravy by znížilo riziko chronických ochorení a predčasnej smrti, je už dávno zaužívaný,“ povedal doktor David Katz, špecialista na prevenciu, medicínu životného štýlu a výživy, „a je logické, že menej chronických chorôb a menšie riziko predčasného úmrtia znamená očakávanie dlhšej dĺžky života.“ 

Najlepšie výsledky dosiahnete pri konzumácii väčšieho množstva strukovín. Patrí sem fazuľa, hrach a šošovica, celozrnné výrobky, no aj samotné celé semená a orechy – vlašské, mandle, pekanové a pistácie. Orechy, semená, strukoviny a celozrnné výrobky obsahujú viac živín, ako len bielkoviny. Zahŕňajú zdravé tuky, vitamíny, minerály a antioxidačné fytochemikálie, ktoré sú spájané s nižším rizikom vzniku chronických ochorení.

Čím nahradiť červené mäso a spracované mäsiarske výrobky?

Menej červeného a spracovaného mäsa v strave, napríklad ako je slanina, klobása a konzervované lahôdky, sú tiež spojené s dlhším a zdravším životom. Červené a spracované mäso sú spojené napríklad s ischemickou chorobou srdca či rakovinou čriev. „Existujú podstatné dôkazy, že spracované mäso môže spôsobiť rakovinu čriev – natoľko, že ho Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) od roku 2015 klasifikuje ako karcinogénne,“ uviedol epidemiológ Tim Key z Oxfordskej univerzity.

Nahradenie červeného a spracovaného mäsa chudou hydinou, morskými plodmi a rybami či celkovo rastlinnými bielkovinami je jedným zo spôsobov, ako podľa odborníkov rýchlo zlepšiť vaše stravovacie návyky. Rastlinné bielkoviny nájdete v potravinách akými sú sójové bôby (edamame), cícer, šošovica a iné strukoviny, tofu, tempeh, orechy, semená či quinoa. Niektoré druhy zeleniny, napríklad brokolica, tiež obsahujú aj vyššie hladiny bielkovín.

S výmenou potravín v jedálničku začnite pomaly

Štúdia z roku 2020, ktorá sledovala viac ako 37 tisíc Američanov v strednom veku, zistila, že tí, ktorí jedli najviac rastlinných bielkovín, mali o 27 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny a o 29 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia na ischemickú chorobu srdca ako ľudia, ktorí jedli menej rastlinných bielkovín.

Jednoduchý spôsob, ako začať so zavádzaním rastlinných bielkovín do každodennej stravy, je uvariť si každý týždeň jedno jedlo na báze fazule či iných výživných strukovín. Do pokrmu skúste pridať aj veľa zeleniny. Keď si vytvoríte takýto návyk na jeden deň v týždni, časom môžete postupne pridávať viac dní a po niekoľkých týždňoch vám mäso nemusí vôbec v jedálničku chýbať.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame