Nižšie riziko srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky či rakoviny? Staňte sa flexitariánom, má to jednoduché pravidlá!

Flexitariánstvo je viac spôsob života ako diéta (Zdroj: Unsplash/Spencer Davis)

V poslednej dobe sa často stretávame s tým, že veľa ľudí prechádza na alternatívne typy stravovania. Vegetariánstvo, vegánstvo, frutariánstvo, vitariánstvo či paleo stravu. Spôsobov stravovania je naozaj mnoho a čoraz častejšie sa hovorí aj o flexitariánstve.

Flexitariánstvo nie je žiadna novinka

V podstate ide o miernejšiu formu vegetariánstva, ktoré však nepozná prísne obmedzenia. Základom je rastlinná strava, ale v zásade sa nevylučuje ani konzumácia mäsa a rýb. Všeobecne toto stravovanie vedie k zníženiu celkovej spotreby živočíšnych produktov, a to najmä mäsa. Už naši predkovia, najmä tí, ktorí žili v chudobných pomeroch, sa kedysi riadili týmto spôsobom stravovania. Len vtedy ešte netušili, že dostane moderný termín „flexitariánstvo“.

Dodržiavanie by mala byť hračka

Mnoho moderných spôsobov stravovania je založených na celkovom vylúčení určitých typov potravín a rôznych obmedzeniach. Pre bežného človeka býva neraz zložité vytvoriť si ideálny jedálniček, ktorý obsahuje všetko, čo by mal obsahovať. Či už kvôli finančne náročnému nákupu vhodných potravín, nedostatku času alebo pevnej vôle sústavne sa riadiť prísnym režimom v stravovaní majú z dlhodobého hľadiska ľudia ťažkosti s dodržiavaním stravovacích pravidiel.

Flexitariánstvo má v tomto ohľade navrch. Pre niekoho môže predstavovať jeden mäsový deň v týždni, pre iného zas menší podiel živočíšnej stravy počas dňa. Niektorí z nás sa tým riadia bez toho, aby si to vôbec uvedomovali a hlásili sa k „flexitariánom“. Flexitariánska strava je pestrá, chutná a prináša viacero zdravotných benefitov. Mnohým ľuďom preto môže vyhovovať a nemali byť mať problémy s jej dodržiavaním.

Prospešné pre zdravie i planétu

V súčasnosti žije na svete približne takmer 8 miliárd obyvateľov. Ich počet stúpa a potravinové zásoby nie sú nevyčerpateľné. Komisia EAT-Lancet pre potraviny, planétu a zdravie spojila 37 popredných svetových vedcov, ktorí sa snažili nájsť riešenie, ako zabezpečiť dostatok potravinových zdrojov do budúcna. Pritom by to malo byť rovnako prospešné pre zdravie človeka, ako aj pre našu Zem.

Dospeli k záveru, že tento cieľ nemožno dosiahnuť bez zlepšenia výroby potravín, zníženia plytvania potravinami a bez transformácie stravovacích návykov. Za jedno z riešení považujú práve flexitariánstvo. Obmedzenie mäsitej stravy má pozitívny dopad na životné prostredie.


Mohlo by vás zaujať: Žite zdravšie vďaka flexitariánstvu: Ulahodíte postave aj svedomiu!


Zdravotné benefity

  • vybudovanie návyku k zdravšiemu spôsobu stravovania
  • väčší príjem vitamínov, minerálov a vlákniny
  • obmedzenie príjmu priemyselne spracovaných potravín
  • zníženie rizika srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky, ba dokonca i rakoviny
  • nižšia hmotnosť
  • lepšia kvalita života

Kľúčová je rastlinná strava

Najmenej polovicu potravy flexitariánov tvorí zelenina a ovocie. Tento typ stravovania zahŕňa menší podiel mäsa a ostatných živočíšnych výrobkov. Väčšinou sa nahrádzajú strukovinami či orechami. Konzumácia živočíšnych produktov sa odporúča len občas, prípadne jesť častejšie menšie porcie.

Ak si ich človek dopraje, mal by dbať na ich pôvod a kvalitu. Napríklad vajíčka a hydina by mali byť z voľného chovu, mäso a mlieko zo zvierat kŕmených trávou. Okrem toho flexitariánsky jedálniček obsahuje celozrnné potraviny a len malé množstvo cukru, pričom sa používajú jeho alternatívy.

Všetkého veľa škodí

Podobne ako pri vegetariánstve či vegánstve dbajte na to, aby bola strava vyvážená a pestrá. V opačnom prípade riskujete nedostatok niektorých dôležitých živín, ako je vitamín B12, železo, zinok, vápnik alebo omega-3 mastné kyseliny. Obzvlášť vtedy, ak konzumujete veľmi málo mäsa.

Jedzte tak, aby si váš organizmus zvykol na disciplínu, no na druhej strane sa striktne neobmedzujte. Niekedy si treba dopriať aj niečo, čo vám chutí bez toho, aby ste sa pozerali na obsah kalórií alebo zdravotný prínos.

Ak sa rozhodnete pre tento alternatívny spôsob stravovania, pozor na svoje zdravotné limity! Jedálniček by sa mal prispôsobiť aktivitám počas dňa, alergiám či intoleranciám. Všetko je potrebné konzultovať s odborníkmi. Správne zostavený jedálniček musí obsahovať všetky podstatné živiny a rešpektovať vaše individuálne potreby.

Ako často máte v jedálničku mäso?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame