Dobrý sluha alebo zlý pán? Dr. Igor Bukovský o ketogénnej diéte!

Vajcia so slaninkou? Znie to skvelo! A ešte, ako to chutí! Ketogénna diéta sa stala stredobodom pozornosti médií i tých, ktorí sa chcú zbaviť prebytočných kilogramov. Je jednou z najrozšírenejších diét na svete a mnohí ju ospevujú do nebies. To však nevedia o určitých faktoch, ktoré ich hneď postavia do reality.

V ketogénnej diéte sa zamieňajú sacharidy za vyšší obsah tukov a bielkovín. „Cieľom je, aby ste sa o nejaký čas ocitli v metabolickom stave, v akom sa nachádza neliečený cukrovkár,“ dodal Dr. Igor Bukovský. Hlavný princíp tejto diéty spočíva v tom, že po jej absolvovaní sa v tele vyskytne stav, ktorý sa volá ketóza. Ide o metabolický proces, pri ktorom telo spaľuje tuky namiesto sacharidov

Pri dodržiavaní ketogénnej diéty môže človek rýchlo schudnúť. Takže to vyzerá tak, že naozaj funguje. Ale za akú cenu? Telo veľmi rýchlo stratí glykogén a vodu. Potrebnú glukózu si začne vyrábať zo svalových bielkovín. Výsledok? Za týždeň môžete mať aj o 4 kilá menej. Vraj by ste potom mali spaľovať tuk ako na bežiacom páse. Nič sa nedeje? Propagátori tejto diéty by vám povedali, že určite robíte niečo zle. Môžete sa snažiť akokoľvek chcete, vždy vás budú viniť, že diétu nedodržiavate tak, ako by ste mali. Nakoniec stratia trpezlivosť a tiež pôdu pod nohami.. .

Čo sa deje v našom organizme pri tráviacich problémoch?  Pozrite si najnovší pohľad na príčiny porúch trávenia a stavov, ktoré môžu mať trvalé následky! Video vám môže priniesť aj možné riešenie:

Chýba seriózny výskum

Existuje množstvo výskumov, ktoré prisahajú na pozitívne účinky ketogénnej diéty. Jej zástancovia však majú k dispozícii len výsledky krátkodobých sledovaní. „Ak sú ľudia sledovaní v ketóze napríklad 24 týždňov, rozhodne to nie sú údaje, na ktorých je možné založiť trvalú, celoživotnú úpravu stravy,“ upozorňuje Dr. Bukovský.

Mnohí vychvaľujú ketózu, ktorá má pri chudnutí vraj pozitívny efekt. Sú tu však pochybnosti. Ako potvrdil Dr. Attia, spolupracovník Garyho Taubesa (novinár a najpopulárnejší americký bojovník proti všetkých sacharidom v strave), nebolo to doteraz spoľahlivo preskúmané, navyše, seriózny výskum bude k dispozícii najskôr až o pár rokov.

Žiť sa s ňou nedá

Ketogénna diéta by rozhodne nemala byť dlhodobým riešením. Nedá sa na nej ostať natrvalo. Ide len o záložnú formu metabolizmu. Prináša niekoľko rizík, napr.: deficit vitamínov, minerálov a vlákniny, ďalej strata svalov a spomalenie metabolizmu, preťažovanie obličiek, odvápňovanie kostí. Treba podotknúť, že nedostatok vlákniny má neblahý vplyv na tráviaci systém a môže spôsobiť nepríjemný stav – zápchu.

Ďalšie informácie a najnovšie prístupy k riešeniu tejto závažnej poruchy trávenia prináša nová kniha Dr. Bukovského „Zachráňte svoje črevo!“, ktorá vyšla v septembri.

Vláknina v strave okrem iného aj podporuje rast dobrých baktérií, podporuje črevnú hygienu a vyprázdňovanie stolice. Ak si chcete zachovať zdravé hrubé črevo, ktoré plní dôležité funkcie pri trávení potravy, radšej sa vyhnite ketogénnej diéte.

„Ak celú mikrobiálnu komunitu v hrubom čreve tvoria optimálne druhy baktérií v primeranom počte, zvyčajne je všetko v poriadku. Ak sa však vplyvom zlej stravy, častého jedenia, stresu, alkoholu, niektorých liekov, spánkového deficitu alebo podivných praktík ako napríklad črevné sprchy a rôzne preháňacie, či „detoxikačné“ kúry naruší niečo z tej krehkej a zložitej harmónie medzi sliznicou, ochranným hlienom, baktériami, bielymi krvinkami a črevným nervovým systémom, máme problém. Veľký alebo menší. Aj ten malý problém, napríklad nejaké zanedbané dlhodobé nafukovanie, môže nakoniec skončiť dramaticky, napríklad polypmi a rakovinou,“ varuje  Dr. Bukovský.

Človek s ketogénnou diétou môže ľahko schudnúť, ale žiť sa s ňou nedá. Zrátané a podčiarknuté. Ketóza k chudnutiu jednoducho nie je nevyhnutná…

Riešte tráviace problémy! Hoci diagnostika a liečba patria do rúk lekára, pomôcť si môžete úpravou stravovania a svojho spôsobu života. Spoľahlivé a overené informácie prináša Ambulancia klinickej výživy na svojej stránke  www.encyklopedia.akv.sk, ktorá vám môže pomôcť riešiť existujúce zdravotné problémy!

Zdroj: Pixabay.com, Pixabay.com, PR článok
Odporúčame