Dokážu vás esencie z kvetov vyliečiť?

kvety

photl.com

Výťažky z divo rastúcich rastlín vraj pomáhajú liečiť choroby duše i tela. Ich účinky nie sú vedecky dokázané, no napriek tomu im veria tisíce ľudí. O čo vlastne pri Bachovej kvetovej terapii ide?

„Prvý krát som sa o „Bachovkách“ dočítala na internete. Práve som prechádzala zložitým obdobím a chytala som sa každej slamky. Kúpila som si jednu sadu kvapiek a mám pocit, že pomohli mne aj môjmu synovi. Ale možno si to iba nahováram,“ takto sa v diskusiách na tému Bachovej terapie vyjadruje väčšina ľudí. Skúsili, niečo sa zlepšilo…ale je to kvapkami alebo ide len o placebo efekt?

Zázrak doktora Bacha

Za všetkým stojí britský lekár, Dr. Edward Bach, ktorý žil na začiatku 20. storočia a venoval sa aj liečiteľstvu a homeopatii. Keď začal mať vážne zdravotné problémy, na ktoré bola klasická medicína krátka, pustil sa do hľadania alternatívneho spôsobu liečby v prírode. Napriek tomu, že mu diagnostikovali rakovinu a podľa lekárov mal pred sebou len pár mesiacov života, Bach nakoniec žil ešte ďalších 19 rokov. Tento čas venoval tvorbe systému liečenia pomocou kvetových esencií.  

Psychická pohoda = menej chorôb

Bach bol presvedčený, že mnohé choroby sú spôsobené psychickými problémami človeka, ktoré je možné napraviť a harmonizovať práve esenciami z kvetov. Podľa jeho teórie kvetové esencie dokážu svojimi energetickými vibráciami v človeku uvoľniť zablokovanú energiu a potláčané a nespracované emócie, pocity a strachy, ktoré stoja za našimi vnútornými problémami. Kvetinové esencie teda neliečia samotnú neduh, ale navodzujú v osobnosti človeka harmóniu a tým ho robia schopnejším čeliť negatívnym vplyvom okolia, predchádzať chorobám i bojovať s tými, ktoré už prepukli. Cieľom Bachovej terapie je harmonický rozvoj osobnosti, vyrovnanosť a sebapoznanie. Toľko teória.

Chcete ich vyskúšať?

Ak si chcete účinky kvetovej terapie vyskúšať, stačí kliknúť na internet. Nájdete na ňom množstvo obchodov, ponúkajúcich Bachove esencie. Systém sa skladá z 38 esencií kvetov, rozdelených do 7 skupín, z ktorých každá zodpovedá určitej skupine základných vnútorných konfliktov – napr. na zmiernenie pocitov strachu, vrátenie stratenej chuti do života, lepšie spoznanie svojej mysle, vrátenie životnej radosti a nádeje. V rámci každej skupiny sú potom jednotlivé kvety priradené špecifickému psychickému stavu alebo emócii, napr. stavy úzkosti, nedostatok energie, melanchólia, extrémna prísnosť na seba samého, neschopnosť pustiť si ľudí „ k telu“, prehnaná dominancia a podobne.

Sebapozorovanie pomôže

Keďže do jedných kvapiek by sa malo miešať maximálne sedem esencií, musíte sa pred samotným výberom začať zaoberať tým, v akom psychickom rozpoložení sa nachádzate, aké emócie prežívate, ako reagujete na svoje okolie a rôzne podnety, čo by ste na sebe chceli zmeniť, kde vidíte problémy. Často je už takéto sebapozorovanie a utriedenie si myšlienok určitou formou vnútornej psychoterapie…a to ste ešte nezačali nič užívať. Ak sa však nedokážete rozhodnúť a zdá sa vám, že by ste potrebovali z každej esencie trochu, môžete si nechať poradiť konzultantom. Ten vám namixuje presne takú kombináciu, ktorá je pre vás najvhodnejšia. Na jednu fľaštičku si potom pripravte približne 10-20 Eur.

Naozaj to funguje?

Ako tvrdia samotný výrobcovia, Bachove kvapky sú určené pre ľudí, ktorí prežívajú ťažké životné obdobie, podliehajú nevysvetliteľnej únave, necítia sa dobre, ale sú bez konkrétnej lekárskej diagnózy alebo chcú lepšie spoznať sami seba a porozumieť svojim pocitom. Nesľubujú zázračné vyliečenie všetkých neduhov, prezentujú ich skôr ako doplnkovú liečbu k zdravotným i psychickým problémom a otvorene priznávajú, že ich účinky nie sú vedecky overené (hoci prebehlo pár pokusov, väčšinou však s nízkou vypovedacou hodnotou). Dôkazom ich účinku ostávajú teda iba tvrdenia ľudí, ktorým kvapky pomohli a možno aj fakt, že takmer osemdesiat rokov po smrti Dr.Bacha sa jeho systému stále darí a počet výrobcov esencií stúpa.

Základom je viera

Keďže esencie nemajú žiadne vedľajšie účinky a kontraindikácie, môžete si ich bez obáv vyskúšať sami a na základe efektu sa rozhodnúť, či v kvetovej terapii pokračovať alebo nie. V tomto smere sa možno stotožníte s názorom Kataríny, ktorá kvapky vyskúšala a o svoje skúsenosti sa podelila v internetovej diskusii:  „Nebrala by som ich ako jedinú formu riešenia problému, ale skôr ako podporný prostriedok, ktorý tým, čo veria v jeho účinok, môže priniesť zlepšenie. Ja ich užívam, keď som pod tlakom alebo v strese a skutočne sa po nich cítim lepšie. A je mi jedno, či je to kvapkami alebo mojím podvedomím.“

Zdroj: photl.com, Viktória
Odporúčame