Ako premeniť zarastenú záhradu na skutočný klenot exteriéru vašej domácnosti?

žena upravujúca kríky v záhrade

S týmito radami bude vaša záhrada vyzerať ako z katalógu (Zdroj: Shutterstock/Serhii Bobyk)

Po zime a skorej jari ste vošli do vašej záhrady a zažili ste šok? Krtkovia vám spravili niekoľko neželaných krtincov, stromy zhodili niekoľko svojich vetiev a mnohé časti záhrady sú tak zarastené, že ani nevidíte pokiaľ siaha tráva. Hotová spúšť. Kde začať a ako opäť získať záhradu, v ktorej budete s radosťou grilovať a tráviť voľný čas?

Tráve stačí skutočne chvíľa nepozornosti, ktorú využije na to, aby sa vo veľkom rozrástla. Na chvíľu všetko vyzerá v poriadku, pekne pokosené, onedlho vás nepríjemne prekvapí, ako vaša záhrada vyzerá. Opätovné čistenie, upratovanie a dekorovanie záhrady nie je rýchly proces. Je potrebné nájsť si niekoľko hodín, ktoré budete ochotní v nej stráviť.

Ste pripravení dať svoju sputnutú záhradu do poriadku? Poďme na to!

1. Premyslite si, čo všetko chcete zmeniť

Ako sme už vyššie spomínali, práca v záhrade vyžaduje veľa času a úsilia. Nedá sa všetko stihnúť v jeden deň. Preto si premyslite, čo všetko záhrada vyžaduje na to, aby bola opäť atraktívnou záhradou. Každá je iná a vyžaduje si inú starostlivosť. Premyslite si tiež, či máte potrebné nástroje a záhradné vybavenie. Ak chcete sadiť, nezabudnite si pripraviť rozpočet pre nové rastliny, poprípade iné sadeničky.

2. Odstráňte odpad ležiaci na zemi

Úplne najskôr sa prejdite po záhrade a odstráňte z nej všetko, čo v nej nemá byť. Zdvihnite zo zeme odpad, ktorý tam nemá čo robiť. Môže ísť o zvyšky napadaného lístia, ktoré sa nestihlo rozložiť, polámané konáre, staré popraskané kvetináče či dokonca rôzne mikroténové vrecúška, ktoré sem doniesol vietor.

3. Ostrihajte stromy a kríky

Keď je zem čistá, prišiel čas na to, aby ste ostrihali neskrotné kríky, ktorých konáre môžu zavadzať alebo sú skrátka príliš dlhé. Zoberte si preto do rúk nožnice na živý plot alebo iné porasty,  kvalitný krovinorez a všetky kríky, vrátane ich okolia, ostrihajte. Vďaka krovinorezu zároveň pokosíte aj miesta, kam sa s bežnou kosačkou nedostanete.

4. Odstráňte odumreté rastliny

Prezrite si ešte raz všetky stromy, kríky a už posadené rastliny. Možno zistíte, že niektorá vami posadená flóra cez zimu uhynula, dostala chorobu alebo ju napadli škodcovia. V takom prípade je ich potrebné čo najrýchlejšie ošetriť postrekmi, prípadne odumreté či napadnuté rastliny odstrániť, aby sa pliaga nešírila.

5. Pokoste trávnik

Ak vám už na zemi nič neprekáža a po ceste po záhrade nenarážate do prerastených konárov, môžete vziať záhradnú kosačku a celý trávnik pokosiť. Kosiť by ste mali priebežne, podľa toho, ako rýchlo rastie vaša tráva. Ak máte čas, túto aktivitu môžete robiť aspoň raz za týždeň. Ak vaša tráva rastie pomaly, stačí kosiť raz za dva týždne.

kosenie trávnika
Váš trávnik by ste mali kosiť podľa rýchlosti rastu trávy (Zdroj: Shutterstock/fotosparrow)

6. Zasaďte to, čo vám v záhrade chýba

Ak ste museli odstrániť veľa rastlín, nezúfajte. Stanovte si rozpočet a kúpte nové. Nájdite si extra čas a zapojte do sadenia celú rodinu. Posaďte jednoročné rastliny, ale aj trvalky. Môžete si vybrať akékoľvek rastliny chcete. Čím viac druhov budete mať, tým živšie a krajšie bude záhrada vyzerať.

Ak ste pri kosení narazili na vysušené miesta v trávniku, kúpte si aj trávové semeno a posypte ním odtrávnenú plochu. Do pár dní by vám mala vyrásť prvá tráva. Nezabudnite najmä na to, že takúto mladú trávu by ste nemali kosiť, inak by vám nemusela vyrásť.

7. Nevzdávajte to!

Vyššie spomenuté body sa vám nepodarí dosiahnuť v priebehu pár dní. Vyžadujú čas. Ak vaša záhrada nevyzerá podľa vašich predstáv, čo vás demotivuje, skúste si ju predstaviť takú, akú ju budete mať, keď vám vaše úsilie vydrží. Tým, že do práce zapojíte celú rodinu, tak vám na jednej strane práca ubehne rýchlejšie a viac toho stihnete, na druhej strane budete tráviť čas s blízkymi.

Ak doma nemáte potrebné vybavenie, nemusíte zúfať. Skúste vyhľadávať zľavové kupóny a možno natrafíte na kupón, ktorý sa vám bude zrovna hodiť. Možno získate zľavu na nákup alebo dopravu záhradnej techniky zadarmo.

Zdroj: PR článok
Odporúčame