Dokonalá grilovačka pre vás i blízkych: Inšpirujte sa týmito tipmi

Grilovanie

thinkstockphotos.com

Vonku je čoraz príjemnejšie, príroda sa prebúdza a tak nastal čas vytiahnuť gril a pripraviť si nezabudnuteľný kulinársky zážitok s rodinou či priateľmi. Navodiť správnu atmosféru či pripraviť chutné jedlo môže byť niekedy namáhavé, nie však nemožné. Ak chcete na blízkych urobiť čo najlepší dojem, inšpirujte sa nasledujúcimi radami.

Stavte na jednoduchosť

Samotné mäso pripravené na grile má svoju špecifickú chuť, ktorá sa nedá ničím nahradiť. Dbajte na to, aby jeho kvalita bola čo najvyššia. Postačí, keď budete mať pri sebe soľ, mleté čierne korenie a čerstvé bylinky ako rozmarín či tymian. Skvelú prácu pri grilovaní odvedie aj jednoduchá domáca marináda z pár ingrediencií.

Vyberte vhodné mäso

Mäsu dodáva chuť najmä tuk. Pokiaľ však neobľubujete mastné časti, z bravčového či hovädzieho ich po grilovaní pokojne odrežte. Ak si vyberiete hovädzinu, dbajte na to, aby bola z dobytka paseného na tráve. Takéto mäso je zdravšie, obsahuje viac omega-3 mastných kyselín než z priemyselného chovu. V prípade kuraciny je najlepšie siahnuť po mäse z dvora alebo farmy, kde máte väčšiu istotu kvality. 


Mohlo by vás zaujímať: Zásady zdravej grilovačky: Držte sa ich a vášmu telu neublíži


Príprava začína doma

Pred grilovaním mäso naklepte tĺčikom. Skrátite čas grilovania a mäso bude jemnejšie, lepšie prepečené a lahodnejšie. Následne ho ponorte do domácej marinády podľa vlastnej chuti. Nebojte sa experimentovať.

Náš tip: Pomarančovo – medová marináda

Potrebujeme:

  • šťavu z jedného pomaranča
  • 1 sušenú čili papričku
  • 2 čajové lyžičky dijónskej alebo kremžskej horčice
  • 2 polievkové lyžice medu
  • 1 polievková lyžica olivového oleja
  • soľ
  • korenie

Postup: Všetky ingrediencie zmiešame. Ak práve po ruke nemáte pomaranč, môžete ho vynechať a zvýšiť množstvo ostatných ingrediencií, v závislosti od množstva mäsa. Táto marináda sa odporúča najmä pre kuracie mäso, ktoré do nej naložíte aspoň 10 – 20 minút pred grilovaním.

Vyvarujte sa veľkému plameňu

Na dobre preprečené mäso nepotrebujete obrovský oheň. Práve naopak, hrozí, že povrch bude spálený. Plamene by sa vôbec nemali dotknúť mäsa. Vyvarujete sa tak dymovej chuti.


Mohlo by vás zaujímať: Slanina! 9 chlapských receptov, ktoré musíte skúsiť!


Neprežeňte to s kvapalným palivom

Tekutina na rozpaľovanie pomerne nepríjemne zapácha a keďže ňou nechcete nainfikovať mäso, použite len minimálne množstvo. Nikdy neprilievajte palivo na uhlie, ktoré sa vám nepodarilo zapáliť. Namiesto toho ho pomocou kliešťov jemne premiešajte, aby sa k nemu dostal kyslík.

Predhrejte gril

Rovnako, ako pri kuchynskej rúre, aj gril potrebuje čas na predhriatie. Väčšinou to zaberie 15 – 45 minút, kým je uhlie pripravené a dostatočne teplé, aby teplo dokázalo prepiecť mäso. Preto sa nikam neponáhľajte a užívajte si chvíle strávené s blízkymi.

Myslite na čistotu

Možno to znie ako samozrejmosť, no uistite sa, že po dlhom zimnom spánku nezostali na vašom grile zvyšky prihorených jedál alebo iných nečistôt. Mohli by znehodnotiť chuť pripravovaného jedla.


Radi grilujete? Ktoré zásady sa pri grilovačke snažíte dodržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame