Domáca kozmetika je v trende: Pripravte si vlastný šampón či tekuté mydlo

Žena

thinkstockphotos.com

Nielen naše staré mamy si doma kedysi vyrábali prostriedky na pranie, umývanie a rôzne skrášľovacie kúry. Dnes sa vracia výroba vlastnej kozmetiky do domácností nie z dôvodu nutnosti, ale kvôli snahe o zdravšiu alternatívu množstva priemyselných výrobkov – kozmetiku bez konzervačných látok a rôznych chemických prísad za pár drobných.

Šumivá bomba do kúpeľa s olejom

Potrebujeme sypké prísady, všetky sa dajú bežne kúpiť v obchodoch s potravinami, a pevnú formičku alebo malý téglik s objemom približne 100ml na jednu bombu.

 • 50 g sódy bikarbóny
 • 25 g kyseliny citrónovej
 • 25 g kukuričného škrobu
 • 5 g oleja s prídavkom silice

Zmiešame sypké zložky, pridáme olej, na farebnú verziu pridáme aj trošku potravinárskeho farbiva. Do oleja pridáme 1-2 kvapky prírodnej silice (esenciálneho oleja) – pozor na dráždivé oleje ako škorica, zázvor, borovica, uprednostnite byliny a citrusy. Môžeme pridať suché kvetové lupene, lístky alebo mleté ovsené vločky, ktoré zjemňujú pokožku. Hmotu dobre premiešame a stláčaním v dlani modelujeme ako plastelínu. Ak dobre drží, natlačíme ju do formičky. V prípade, že sa rozdeľuje a drobí, pridáme trošku vody, stlačením v dlani otestujeme tvárnosť hmoty. Formičku vyklopíme a necháme kúpeľovú bombu vyschnúť. Môžeme sušiť aj v teplovzdušnej rúre na 50°C asi 20 minút.

Šumivá bomba po vhodení do kúpeľa vytvára jemné bublinky, ktoré prekrvujú pokožku, uvoľňuje do vody vyživujúce oleje a prísady a tiež pridané aromatické zložky. Účinky roztoku sódy bikarbóny na pokožku sa využívajú často pri detskom ekzéme a dermatitídach.


Mohlo by vás zaujímať: Tá naj kozmetika: Vyrobte si vlastný šampón, telové maslo či zubnú pastu


Tekuté mydlo

 • 1 obyčajné mydlo (jadrové, kokosové)
 • 800 ml vody
 • 20 kvapiek éterického oleja (citrón, pomaranč, mandarínka)

Mydlo najemno nastrúhame na kuchynskom strúhadle, vsypeme do prevarenej horúcej vody a necháme rozpustiť. Chladnutím sa mydlový roztok mení na gél. Ak je veľmi hustý, pridáme ešte vodu a zriedime na požadovanú konzistenciu. Do vychladnutej zmesi (menej ako 40°C) vmiešame silicu, premiešame a mydlo rozdelíme do vhodných menších nádob. Používame na umývanie rúk i celého tela.


Ako byť zdravá a krásna? A ako si vybrať správny výrobok pre svoje telo? Pomôže vám novinka Kozmetika, zdravie a krása.


Kokosový šampón

Domáci bio šampón vhodný pre všetky typy vlasov si pripravíte z týchto prísad:

 • 1 lyžička panenského kokosového oleja
 • 1 lyžička sódy bikarbóny
 • 5 lyžíc jablčného octu
 • 1 lyžica vody
 • 2 lyžice kukuričného škrobu na zahustenie – nemusí byť

V sklenenej kompótovej miske rozpustíme kokosový olej, ktorý má pri izbovej teplote tuhú konzistenciu, pomocou teplého vzduchu z fénu. Pridáme ostatné zložky, dobre prmiešame, sóda musí byť úplne rozpustená. Vlasy umývame ako pri použití bežného šampónu, dôkladne vymasírujeme pokožku hlavy a oplachujeme asi 3 minúty, pričom na záver použijeme studenú vodu. Šampón dodáva vlasom zároveň výživné látky a pri pravidelnom používaní ich ozdraví.


Mohlo by vás zaujímať: Kozmetika s obsahom konope: Pomôže pri rôznych kožných problémoch či lupinách


Suchý šampón

Bez umývania vlasov to nejde, ale občas sa pritrafí situácia, keď je potrebné vlasy rýchlo vylepšiť a upraviť do účesu. Na sporadické použitie postačí domáci suchý šampón, ktorý vďaka kukuričnému škrobu pohltí mastnotu a sóda bikarbóna navyše  odstráni z vlasov pachy. To sa môže hodiť po pobyte v zafajčených priestoroch.

Ako na to: v menšej nádobke zmiešame 3 lyžice jemného kukuričného škrobu s lyžicou sódy bikarbóny (jedlá sóda). Pomocou veľkého štetca nanášame ku korienkom vlasov práškový šampón, následne vlasy vyutierame do uteráka a zvyšky šampónu vyfúkame fénom. Tmavovlásky môžu polovicu dávky škrobu nahradiť práškovým kakaom bez cukru, ktoré vlasy zároveň krásne prevonia. Suchý šampón skladujeme v dobre uzavretej nádobke, aby nezvlhol.


Máte skúsenosti s výrobou domácej kozmetiky? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame