Prvá pomoc pre suché a popraskané ruky: Tieto domáce krémy sú hotové zlato v tube!

Žena používa krém na ruky

Krémy pomôžu k hydratácii a krajšiemu vzhľadu vašich rúk (Foto: GettyImages)

Koža chráni naše telo pred poškodením a plní veľa iných dôležitých funkcií. Niekedy sa však na nej podpíšu rôzne vplyvy a rýchlo sa tak mení na suchú, popraskanú a drsnú. Pokožka na rukách je obzvlášť namáhaná každodennými činnosťami, najmä umývaním a čistením. Preto si vyžaduje dôkladnú starostlivosť. S našimi tipmi na vyživujúce krémy to zvládnete aj v pohodlí domova.

Suchá a popraskaná pokožka

Tieto prejavy sú znakom toho, že epiderma, čiže horná vrstva kože, trpí nedostatkom hydratácie a lipidov. Medzi najväčších nepriateľov, ktoré z nej odvádzajú prirodzenú vlhkosť, možno zaradiť:
– časté umývanie rúk
– dezinfekčné prípravky na báze alkoholu
– chemické čistiace prostriedky
– dlhý pobyt v chlórovanej vode
– horúci kúpeľ alebo sprcha
– suchý chladný vzduch (vrátane klimatizácie)
– prekúrené miestnosti
– stres
– starnutie
– hormonálne zmeny


Mohlo by vás zaujať: Záchrana pre suché ruky a popraskané pery: Prinášame 5 domácich receptov + extra tipy


Pomôže krém aj ochrana rúk

Pri domácich prácach chráňte svoje ruky. Chemické čistiace prípravky veľmi vysušujú pokožku. Skôr než začnete umývať riad, čistiť podlahy či pracovať v záhradke, nasaďte si pracovné rukavice.

Ruky hydratujte vhodným krémom viackrát denne. Masírujte ho do pokožky podľa potreby a raz za čas si doprajte dôkladnú regeneráciu. Pred spaním naneste na ruky váš obľúbený krém v hrubej vrstve a zabaľte ich do bavlnených rukavíc či ponožiek. Ráno vás príjemne prekvapí ich jemnosť.

Výživné krémy na ruky si viete pripraviť aj doma. Postup je jednoduchý a ingrediencie možno nájdete u seba v kuchyni či kúpeľni:

Liečivý nechtíkový krém

Potrebujete: 500 g bravčovej masti alebo kvalitného rastlinného tuku, 2 šálky sušených alebo čerstvých kvetov nechtíka lekárskeho.

Postup: V hrnci opatrne rozpustite masť, pridajte kvety, premiešajte a odstavte. Nádobu zakryte a odložte cez noc na chladné miesto. Na druhý deň zmes prihrejte tak, aby nedošlo k varu. Odstavte a prefiltrujte cez gázu alebo jemné sitko. Nalejte do čistej nádoby, uzavrite a skladujte na chladnom mieste. Ak chcete, aby nechtíková masť zostala hladká, pridajte do ešte teplej zmesi trochu oleja.

Voňavý maslový krém

Potrebujete: 2 diely kokosového oleja, po 1 diele bambuckého a kakaového masla, niekoľko kvapiek esenciálneho oleja – napríklad harmančekový, pomarančový alebo jazmínový.

Postup: Maslo pomaly rozpustite vo vodnom kúpeli. Pridajte kokosový olej, odstavte a nechajte vychladnúť. Potom pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja, nalejte do nádobky na krém a počkajte, kým zmes stuhne.


Mohlo by vás zaujať: Popraskaná a suchá pokožka? Spoznajte 10 možných príčin a odstráňte ich


Výživný medovo-mandľový krém

Potrebujete: 60 g medu, 120 g lanolínu a 60 ml mandľového oleja.

Postup: Med rozpustite vo vodnom kúpeli a pridajte lanolín. Nechajte vychladnúť a prilejte mandľový olej. Hotový krém uchovávajte v miske.

Vyhladzujúci glycerínový krém

Potrebujete: 1 fľašu glycerolu, ružovú vodu a pitnú vodu.

Postup: Stačí spolu zmiešať všetky prísady. Pamätajte však, že glycerínu musí byť viac než vody. Inak by bol krém príliš tekutý. Pri nanesení a masírovaní pokožky rúk môžete mať spočiatku lepkavý pocit. Postupne sa stratí a ruky budú skvele hydratované. Ružová voda má navyše protizápalové účinky a spolu s glycerínom dokážu zázraky aj s popraskanými pätami.

Jemný krém s včelím voskom

Potrebujete: 3 šálky včelieho vosku, 2-3 kvapky glycerínu, 4 ČL mandľového oleja, 5-6 kvapiek jojobového oleja, 2 PL olivového oleja, 2 kapsuly lecitínu a 3 kapsuly vitamínu E.

Postup: Krém môžete pripraviť dvojako. Ak nemáte veľa času, rozmixujte spolu všetky zložky. Pomalším postupom však získate krémovejšiu konzistenciu. Mandľový olej rozmiešajte s glycerínom a ohrievajte vo vodnom kúpeli. Postupne pridávajte včelí vosk. Keď sa rozpustí, prilejte zvyšné oleje a ostatné prísady.

Vyrobte si aj domáce šampóny či inú kozmetiku: Objavte skvelé a ľahké návody

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame