Radi spíte so svojimi domácimi maznáčikmi v jednej posteli? Toto na to vravia odborníci!

Spiaci ľudia a psy na posteli

Spoločný spánok s domácimi miláčikmi môže byť prospešný pre ľudí s depresiou alebo úzkosťou. (Zdroj: Freepik/wayhomestudio)

Spoločný spánok s domácimi maznáčikmi rozdeľuje ľudí na dva tábory. Niektorí si túlenie k svojmu psovi alebo mačke užívajú, iným sa protiví, keď im ich štvornohý miláčik skáče do postele.

Ako to vnímajú vaši zvierací priatelia

Doktorka Dana Varbleová, hlavná veterinárna lekárka Severoamerickej veterinárnej komunity, sa vyjadrila k otázke, či je pre vášho domáceho maznáčika vhodné, keď s vami spí.

„Všeobecne je pre zvieratá veľmi dobré, keď spia so svojimi ľuďmi,“ povedala. Práve to im pomáha vytvoriť si vyššiu úroveň dôvery a pevnejšie puto s človekom, ktorý je v ich živote. „Psy a mačky, ktorí majú tesnejšiu väzbu so svojimi pánikmi, získavajú ďalšie zdravotné výhody, vrátane zvýšeného množstva prospešných neurotransmiterov, ako je oxytocín a dopamín, teda takzvané hormóny šťastia,“ dodala.

Pozitívny aj negatívny vplyv

Takto to cítia vaše zvieratká, ale čo vy? Je pre vás dobré spať s domácim miláčikom? Väčšina odborníkov sa zhoduje v názore, že blízkosť zvierat počas spánku môže negatívne ovplyvniť jeho kvalitu. Zvieratá sa počas noci dvíhajú, chodia po posteli, šliapu po ľuďoch či vydávajú rušivé zvuky. Tým vás môžu vytrhnúť z hlbokého spánku. Tieto mikroprebudenia sa môžu diať aj bez vášho vedomia a sú spojené s uvoľňovaním stresového hormónu kortizolu, ktorý môže spánok ešte zhoršiť.

Psy obvykle vydržia spať celú noc, no mačky môžu byť v noci dosť aktívne. Niektoré zvieratá by ste však rozhodne nemali brať so sebou do postele. Patria k nim napríklad exotické zvieratá, ktoré majú veľmi špecifické požiadavky na zdravie a bezpečnosť, vrátane toho, že by mali byť v určitú dobu vo svojej klietke, koterci či teráriu.

Nedávne štúdie však ukázali, že spoločný spánok so zvieratami môže byť pre niekoho prospešný. „Ľuďom s depresiou alebo úzkosťou môže prospievať, keď majú v posteli svojho domáceho maznáčika, pretože ten je pre nich veľkým vankúšom, veľkou dekou a môžu mať pocit, že to prítulné, maznavé, chlpaté stvorenie znižuje ich úzkosť,“ uviedol doktor Raj Dasgupta, odborník na spánok z Juhokalifornskej univerzity.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, ČTK
Odporúčame