Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!

pivo

SITA

,,Sa napijem od teba,“ odpovedala v známej českej komédii Helenka Růžičková na otázku jej filmového manžela „dáš si pívo?“. A dobre urobila – v správnej miere má totiž pivo blahodarný účinok na naše zdravie.

Pohár tohto sladového nápoja obsahuje až 45% našej dennej odporúčanej dávky magnézia a 20% kalcia, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie nervov, svalov a kostí. A nezabúdajme ani na vysoký podiel vitamínov skupiny B, ktoré v bežnej strave len ťažko prijmeme v dostatočnom množstve. V pive je ho dostatok na to, aby sme mali bezproblémovú pleť, lesklé vlasy a pevné nechty. Ak k tomu ešte spomenieme uhľohydráty, ktoré nášmu telu dodávajú energiu a tak možno povedať, že práve pivo je ideálnou odmenou po náročnom dni. Jeho zloženie nás dokáže vzpružiť a dodať nám kopec výživných látok, ktoré by sme z iných potravín a nápojov len ťažko vyskladali.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Pohár zdravia denne

Viete prečo sa slaninka najlepšie zapíja práve pohárom piva? Lebo po takej cholesterovej nádielke si naše telo pýta pomoc zvonka. Pivo totiž cholesterol znižuje, čím prospieva nielen našim cievam, ale aj srdcu a celkovo krvnému obehu, vrátane znižovania vysokého krvného tlaku. Okrem toho si ním posilníte aj kosti a znížite riziko stareckej demencie. Pomôže vám aj prekonať stresujúce obdobia, či nespavosť. Samozrejme, že je dôležité držať sa pravidla – všetko s mierou. Okrem výživných látok obsahuje pivo aj alkohol, ktorý má na naše telo aj negatívne účinky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Pivný pupok neexistuje

Už niekoľko prieskumov tento mýtus dávno vyvrátilo. Samozrejme, že pivo tak ako všetky nápoje obsahuje isté množstvo kalórií, no možno vás prekvapí, že je menej kalorické ako mlieko, či jablkový džús! Malé pivo má totiž len 78 kcal, zatiaľ čo pohár mlieka má 136 kcal a džúsu 96. Takže vytŕčajúce bruško isto nemá na svedomí pohár chladenej desiatky, či dvanástky. Skôr sa treba zamerať na chipsy, chlebíky a slaninku!


Tiež by vás mohlo zaujať: Čas na čaj: Ktorý je pre vás ten pravý?


Recept na zdravie pre „pivo-negatív-typy“

Horkastá chuť piva nie je po vôli úplne každému. No kvasnice, ktoré ju majú na svedomí sú pre naše telo naozaj potrebné. Ak vám prekáža a nedokážete si pre ňu vychutnať pohár piva, vyskúšajte ochutené pivá alebo si ho jednoducho zmiešajte s chuťovo výrazným nealkom. Obľúbenou kombináciou je napríklad Radler – pivo zmiešané so Spritom, 7upom či inou citrónovou limonádou.

Zdroj: SITA, SITA, Pippa
Odporúčame