5+1 skvelých dôvodov, prečo používať sociálne siete aj po päťdesiatke: Buďte online!

Zrelá žena za notebookom

Vďaka sociálnym sieťam si aj vo vyššom veku môžete nájsť nových priateľov (Zdroj: GettyImages)

Sociálne siete rozhodne nie sú len pre mladých. Môžu byť skvelým pomocníkom aj v zrelom veku. Stačí trošku cviku a za chvíľu sa v nich budete cítiť ako ryba vo vode. Samozrejme, neraz sa z nich stáva dvojsečná zbraň, preto je dôležité naučiť sa ich používať rozumne.

1. Kontakt s rodinou či blízkymi

Aj vy asi máte v čerstvej pamäti niekoľkotýždňové obdobie karantény, počas ktorého sme sa nemohli osobne stretávať s milovanými. Moderné technológie nám však umožňujú ostať v kontakte s blízkymi, a to bez ohľadu na vzdialenosť. Na pripojenie nepotrebujete počítač. Stačí vám dotykový telefón s prístupom na internet.

Môžete si telefonovať cez Skype, Viber, Facebook či ďalšie aplikácie. Väčšina z nich ponúka aj možnosť videohovoru. A vy tak aspoň neprídete o možnosť sledovať, ako rastú vaše deti. Je to veľká pomoc najmä v prípade, že žijú v inej krajine a domov chodia naozaj len zriedkavo. Čo v súčasnej dobe nie je až také výnimočné, ako kedysi.

2. Hľadanie nových priateľov

Čím sme zrelší, tým sa nové priateľstvá budujú o niečo ťažšie. Veľa kamarátov sme získali v škole, v zamestnaní či v okolí nášho bydliska. Postupom času sa možnosti vytvárania nových známostí zužujú, a tak sa mnohí z nás chtiac-nechtiac dostávajú do sociálnej izolácie. Vďaka sociálnym sieťam si môžete nájsť nových priateľov.

Pri hľadaní nových kontaktov však nezabúdajte na opatrnosť. Dajte si čas. Najprv si píšte, spoznávajte sa a nenechajte sa ihneď vtlačiť do osobného stretnutia. Keď sa naň vyberiete, určite dajte vedieť blízkemu človeku, kde sa nachádzate. Pre istotu.


Mohlo by vás zaujať: Sociálne siete môžu byť nebezpečné: Tieto pravidlá by ste mali dodržiavať


3. Veľké plus v kariére

Zrelý vek a dlhoročné skúsenosti vám môžu otvoriť nové kariérne možnosti. Verte si, pretože určite máte čo ponúknuť! Dnešný svet praje online technológiám. Mnohí personalisti pri vyberaní vhodných kandidátov na pracovnú pozíciu hľadajú bližšie informácie o uchádzačoch aj na sociálnych sieťach. Chcete zmeniť prácu? Vyskúšajte napríklad LinkedIn, najobľúbenejšiu sieť určenú práve na budovanie profesionálnej siete či vyhľadávanie nových pracovných kontaktov.

4. Rozvíjanie koníčkov

Máte záľubu, ktorá je niečím nezvyčajná? Alebo si len túžite vymeniť skúsenosti s ďalšími priaznivcami vašej záľuby? Na Facebooku nájdete množstvo skupín rôznych zameraní, a tak si môže každý prísť na svoje. Na sociálnych sieťach môžete objaviť svoju „krvnú skupinu“, vzájomne sa podporiť a podeliť s nápadmi. Najlepšie sa cítime medzi ľuďmi, s ktorými nás niečo spája. Skupiny na sociálnych sietí sú na hľadanie takýchto kontaktov ako stvorené.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvá sociálnej siete, ktoré musíte poznať


5. Objavovanie nových záľub

Niekedy stačí správne nakopnutie či impulz, aby sme sa pohli z miesta. Sociálne siete môžu byť výborným miestom na hľadanie inšpirácie rôzneho druhu. Možno aj vďaka nim konečne nájdete v sebe odvahu maľovať, fotografovať či venovať sa činnosti, ktorá vás bude napĺňať. Napríklad na Pintereste nájdete množstvo nápadov, ako aj postupov, ktoré vám pomôžu vytvoriť niečo výnimočné a vy v sebe objavíte skrytý talent.

Extra tip: Je čas na zábavu!

Na internete nájdete naozaj kadečo. Vtipné videá, zaujímavé dokumenty, podcasty, ktorými si môžete spríjemniť čas pri upratovaní či varení. Na druhej strane, na sociálnych sieťach môžete ľahko stratiť pojem o čase, preto si skúste stanoviť denný časový limit, ktorý ste ochotní obetovať virtuálnemu svetu. Pamätajte: „Internet je dobrý sluha, ale zlý pán.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame