Dovolenka pre dôchodcov s podporou štátu: Využite ju a ušetrite

Seniory

thinkstockphotos.com

Pokiaľ ste už na dôchodku, určite sa tešíte na zaslúžený oddych. Relax a pohodu si môžete užiť v najvyhľadávanejších slovenských destináciách za zvýhodnenú cenu. Dôchodcovia totiž môžu využiť dotáciu od štátu vo výške 50€ určenú na rôzne pobyty.

Kto má nárok na dotáciu?

Čerpanie dotácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na podporu tohto typu rekondičných aktivít je zabezpečovaný prostredníctvom KOZ SR.

Pobyt so štátnou účelovou dotáciou môže využiť poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Podmienkou je, že nesmie vykonávať činnosť z ktorej vyplýva nárok na príjem zo závislej činnosti, príjem z podnikania alebo samostatnej zárobkovej činnosti. Senior teda nemôže byť zamestnaný ani inak zárobkovo činný. Zároveň musí mať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Pobyt je možné absolvovať raz do roka.

Potrebné je aj vypísané a podpisom potvrdené čestné vyhlásenie, ktoré je súčasťou dotačného poukazu a potvrdzuje sa ním splnenie podmienok pre čerpanie poukazu podľa §6 ods.1 písm. b) a ods. 5 zákon č. 554/2010 Z.z.


Mohlo by vás zaujať: Máte nad 55 rokov a chcete ísť lacno do Španielska? Prezradíme vám, ako!


Kde sa dá poukaz využiť?

Seniori si môžu užívať relax v rôznych kútoch Slovenska. Veľký výber pobytov pre seniorov ponúka napríklad hotelová spoločnosť SOREA. Odpočinúť si môžete aj pri thajskom peelingu nôh alebo rúk s kúpeľom. K dispozícií býva aj hotelový bazén, morský kúpeľ či fínska sauna. Využiť môžete aj výhodné zľavy vo Wellness Urania v Hoteli SOREA Urán, AQUA Relax centre v hoteli SOREA TITRIS aj na bowlingu v hoteli SOREA Hutník. Ponuka služieb samozrejme závisí od vybavenia hotela, v ktorom budete ubytovaný.

Pobyt môžete prežiť v hotelovom zámku v Topoľčiankach, v hoteloch SOREA na Štrbskom plese, Liptovskom Jáne, Tatranskej Lomnici, Demänovskej doline či v Starej Ľubovni. Výber je teda pomerne široký a relaxovať môžete v najvychytenejších Slovenských destináciách.

Koľko bude pobyt stáť?

Výška dotácie od štátu je 50€ a zvyšnú sumu si doplatíte sami. Suma, ktorú za pobyt celkovo zaplatíte sa priebežne pohybuje od 111€ do 252€. Cena závisí samozrejme od lokality a hotela, ktorý si vyberiete, ale aj od  termínu pobytu. V sezóne, teda v mesiacoch júl a august je cena pobytov zvyčajne vyššia. Tatranskú Lomnicu môžete napríklad v apríli obdivovať za cenu 176€ a v júli už za 240€. V Demänovskej doline sa ceny pohybujú od 137€ do 158€ za pobyt.


Mohlo by vás zaujať: First moment verzus last minute: Zistite, čo je pre vás výhodnejšie


Čo je zahrnuté v cene pobytu?

V cene pobytu je zahrnuté ubytovanie v dvojlôžkovej izbe na 6 nocí, 6 x raňajky, 5 x obed a 6 x večera. Raňajky bývajú vo forme bufetových stolov, na obed si môžete vybrať z 3 druhov jedál a večera je buď formou bufetu alebo je servírovaná, závisí od konkrétneho hotela.

Zaplatiť budete musieť daň za ubytovanie, ktorá sa pohybu od 0,75€ do 1,65€ za osobu na noc. V niektorých hoteloch si priplatíte aj za neobsadené lôžko v dvojlôžkovej izbe. S príplatkom musíte počítať aj v prípade, že chcete ubytovanie v jednolôžkovej či nadštandardne vybavenej izbe.

Môžete si zobrať vnúča aj psíka

Pobyt s vami môže absolvovať aj váš domáci štvornohý miláčik. Vo väčšine hotelov je možný aj pobyt so zvieratami, ale priplatíte si 7 – 13€ za noc.

Ak by ste na dovolenku chceli vziať aj svoje vnúča, samozrejme je to možné. Dieťa do 8 rokov v hoteloch SOREA napríklad dostane zľavu 100% a teda môže dovolenku s vami absolvovať zadarmo. Pri hoteli Zámok Topoľčianky platí táto ponuka pre deti do 10 rokov. Zľava platí pre dvojlôžkové izby s tým, že dieťa spí na prístelke alebo s vami na spoločnom lôžku.

Ak chcete využiť dovolenku s účelovou dotáciou štátu pre seniorov mali by ste si pobyt zarezervovať čo najskôr. Môžete si tak oddýchnuť na mieste, ktoré sa vám najviac páči alebo ktoré už dlho túžite navštíviť.


Kam sa chystáte na dovolenku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame