Dovolenku ešte stihnete: Ktoré miesta na Slovensku sa oplatí navštíviť?

Oravský hrad

thinkstockphotos.com

Za zaslúženým relaxom a nezabudnuteľnými zážitkami nemusíte cestovať do zahraničia. Príjemná dovolenka sa dá prežiť aj bez dlhého cestovania. Výhodou je, že vám neraz stačí len víkend, hoci aj po letných prázdninách. Ktoré miesta na Slovensku sa oplatí navštíviť?

Čarovné hrady a zámky

Bojnický zámok sa preslávil najmä Festivalom duchov a strašidiel

Na Slovensku sa nachádza niekoľko desiatok hradov a zámkov a každý z nich má niečo do seba. Hrad Červený Kameň leží v obci Častá a určite sa ho oplatí navštíviť aj kvôli podujatiam, ktoré sa tam pravidelne konajú. Na svoje si príde každý, pretože akcie sú naozaj rôznorodé. Zažiť môžete nočné prehliadky, ktoré vás zavedú do dávnej minulosti, burzu starožitností, festival zabudnutých remesiel, ale aj koncerty komornej hudby.  

Za návštevu určite stojí aj Oravský hrad, ktorý pre svojich návštevníkov takisto pripravil bohatý program. Aj tu môžete prežiť rôzne tematické nočné prehliadky, rytierske dni alebo sa dozvedieť viac o povestiach a legendách Oravského hradu.

Pri hradoch a zámkoch treba určite spomenúť aj Bojnický zámok, ktorý sa preslávil najmä Festivalom duchov a strašidiel. Čo tak stráviť dovolenku cestovaním s cieľom navštíviť čo najviac hradov a zámkov?


Mohlo by vás zaujať: Skvelý tip na výlet: O týchto slovenských hradoch ste možno ešte nepočuli


Objavte krásu slovenských jaskýň

Dobšinská ľadová jaskyňa

Aj keď je Slovensko malá krajina, nájde sa tu mnoho sprístupnených a upravených jaskýň, ktoré nám môžu iné krajiny len ticho závidieť. Ak sa teda vyberiete na dovolenku do Nízkych Tatier a zatúlate sa do Demänovskej doliny nezabudnite navštíviť aj Demänovskú ľadovú jaskyňu. Táto jaskyňa je druhá najväčšia na Slovensku, prvou je Dobšinská ľadová jaskyňa. Prehliadka Demänovskej jaskyne trvá asi 45 minút počas ktorých prejdete asi 850 m a pokocháte sa ľadovými kvapľami a vodopádmi. Táto návšteva bude príjemným spestrením pobytu v Nízkych Tatrách nielen počas horúcich letných dní.

Možno viete a možno nie, že súčasťou už spomínaného Bojnického zámku je aj Bojnická hradná jaskyňa. Jaskyňa vznikla vďaka zrážkovej vode, ktorá prenikala puklinami, rozrušovala travertín a vytvorila tak kruhovú jaskyňu. V Bojnickej hradnej jaskyni nájdete aj 2 jazierka ktoré majú hĺbku 8 a  12 metrov. Pri výlete na Bojnický zámok teda určite navštívte aj podzemie s jaskyňou.

Z ďalších jaskýň ktoré sa oplatí navštíviť ešte spomenieme zopár najznámejších ako je Jaskyňa Driny, Dobšinská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa alebo Ochtinská aragonitová jaskyňa.


Mohlo by vás zaujať: Romantika za dverami: Spoznajte čaro českých hradov a zámkov túto jeseň aj vy


Relax v kúpeľoch

Naša krajina je bohatá aj na termálne a liečivé pramene. Ak si chcete užiť dokonalý relax a ničnerobenie, mali by ste zavítať do niektorého kúpeľného mesta. Ako prvé vám pravdepodobne napadnú Piešťany. Čakajú vás tam liečebné pobyty zamerané na nervové ochorenia, ochorenia pohybového ústrojenstva, reumatické ochorenia a poruchy látkovej výmeny. Hotely v Piešťanoch samozrejme ponúkajú aj rôzne welness pobyty, počas ktorých sa príjemne zrelaxujete.

Rovnako obľúbené sú aj Turčianske Teplice, kde môžete rovnako ako v Piešťanoch absolvovať liečebný alebo wellness pobyt. Môže vám pomôcť pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom, liečia sa tu ochorenia močových ciest, obličiek aj neurologické ochorenia. Popri procedúrach sa určite oplatí podniknúť aj výlet do okolia, pretože tu objavíte krásnu prírodu, ktorá bude mať blahodárny vplyv hlavne na vašu psychiku.

Za oddychom a liečivou vodou sa môžete vybrať aj do Rajeckých Teplíc kde sa liečia nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva aj choroby z povolania. V kúpeľoch v Kováčovej vás čaká okrem liečebných procedúr aj krásny výhľad na Nízke Tatry, Veľkú Fatru či Slovenské Rudohorie. Príjemným bonusom preto určite bude výlet do hôr a spoznávanie krás okolia.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka trochu inak: Vypnite pri dojení kráv či okopávaní záhrady


Vysoké Tatry

Ostrý Roháč (2088 m n. m.)

Veľmi obľúbené sú aj Vysoké Tatry, ktoré ponúkajú bohaté možnosti na turistiku a kochanie sa prírodou. Navštíviť môžete Štrbské pleso, Skalnaté pleso alebo si dopriať prekrásny výhľad z Lomníckeho štítu, ktorého výška je úctihodných 2634 m.n. m. Výstup je možné realizovať pešo, alebo kabínkovou lanovkou. Ak vás omrzí túlanie sa po horách, relax si môžete dopriať v niektorom blízkom aquaparku. Medzi veľmi obľúbené patrí Aqacity Poprad, alebo Bešeňová v Liptovskom Mikuláši.

Možnosti, kde môžete stráviť príjemný oddych na Slovensku je skutočne veľa. Využite teda príjemné letné dni na spoznávanie našej malebnej krajiny, ktorá je rovnako zaujímavá ako zahraničie.


Ktoré slovenské miesta by ste ešte odporučili navštíviť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame