Skvelý tip na výlet: O týchto slovenských hradoch ste možno ešte nepočuli

Zborovský hrad

hrady.sk

Naša prekrásna krajina je mimoriadne bohatá nie len na prírodné, ale aj kultúrne krásy. Azda najvýznamnejšími sú slovenské hrady. Kto by nepoznal Devín, Bratislavský, Trenčiansky či Spišský hrad? Vedzte, že ich u nás nájdete ešte oveľa viac. Na našom území ich je vyše stovky. A jeden z nich sa nachádza možno len kúsok od vás a ani o tom netušíte.

Blatnica: Poklad v srdci hôr

Blatnický hrad

Hory a hlboké lesy boli vždy dokonalým prostredím pre stavbu hradu. Predovšetkým na vrcholoch. Na jednom z nich – Plešivci v Malej Fatre, v nadmorskej výške 658 metrov leží aj zrúcanina hradu Blatnica. Nachádza sa nad rovnomennou dedinkou a dostanete sa k nemu zo známej Gaderskej doliny. Počiatky hradu siahajú približne od roku 1300 a odvtedy si prešiel rukami mnohých majiteľov. Azda najznámejším bol Imrich Thököly. Hrad absolvoval poslednú opravu v roku 1744 a od roku 1790 žiaľ chátra. Zub času sa na jeho múroch dosť podpísal, hlavne na jeho strednej časti. Stále sa však môžete poprechádzať pomedzi pomerne zachovalé hradby, baštu či strieľne.


Všetko o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


Branč: Záhorie je nielen kyslá kapusta

Hrad Branč

Nájdete tu aj jeden pomerne neznámy hrad. Je ním hrad Branč, nachádzajúci sa medzi Myjavou a Senicou. Hrad bol vybudovaný pred rokom 1317 a slúžil ako hraničná pevnosť. Vďaka tejto úlohe mal aj značnú rozlohu, rozprestieral sa na ploche až 160 x 90 metrov. Jedným z majiteľov bol istú dobu aj Matúš Čák Trenčiansky. Hrad chátra od konca 17. storočia, kedy ho zachvátil požiar. Napriek tomu sú jeho múry zakonzervované a aj keď ich veľa neostalo, hrad ponúka čosi iné. Neopakovateľné výhľady na Myjavskú pahorkatinu, Malé a Biele Karpaty.

Brekov: Strážca východu

Hrad Brekov

Určite viete, kde leží mesto Humenné. Len 6 kilometrov od neho sa nachádza ďalší z pomerne neznámych hradov – Brekov. Jeho história začína v roku 1307 a pokračuje pohnutým osudom neustálych občianskych vojen a dobývania. Najvýznamnejšiu úlohu zohral hrad v roku 1473, keď sa v jeho blízkosti stretli uhorské a poľské kráľovské vojská. Posledné úpravy hradu prebehli v roku 1644, no napriek tomu je pomerne zachovalý. Predovšetkým jeho centrálna časť a palác vzbudzujú údiv ešte aj dnes.


Mohlo by vás zaujímať: Romantika za dverami: Spoznajte čaro českých hradov a zámkov túto jeseň aj vy


Liptovský hrad: Pol tisícročia zabudnutý

Pozostatky Liptovského hradu

Liptov je bezpochyby jednou z najkrajších oblastí Slovenska. Nachádza sa na ňom aj rovnomenný hrad. Liptovský hrad, o ktorom málokto vie, leží v Chočských vrchoch a ponúka krásne výhľady do okolia. Je to predovšetkým vďaka jeho nadmorskej výške, s 1013 metrami je najvyššie položeným hradom na celom Slovensku. Jeho počiatky sa datujú od roku 1262. Šlo o výhradne vojenský hrad, nemal dokonca ani cestu umožňujúcu vjazd vozom. Jeho osud bol pomerne krátky, už v roku 1471 bolo nariadené jeho zbúranie. Pozostatky hradieb vzbudili záujem archeológov až o vyše 500 rokov neskôr, v roku 1975. Dnes si jeho zvyšky môžete ísť pozrieť z blízkej dedinky Kalameny, známej prírodným termálnym prameňom.

Varín: Starší brat Strečna

Hrad Varín

Hrad Strečno pozná azda každý. V jeho blízkosti ste si pravdepodobne všimli nedostupnú zrúcaninu iného hradu. Jeho meno je Starý hrad alebo hrad Varín. Slúžil ako strážny hrad nad riekou Váh a bol postavený pred rokom 1300. Neskôr jeho úlohu prevzal známejší hrad Strečno, no Starý hrad slúžil svojim majiteľom naďalej. Chátra až od 18. storočia, kedy ho opustila posledná stála vojenská posádka. Dostanete sa naň pohodlne z obce Nezbedská Lúčka.


Mohlo by vás zaujímať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Teplica: Neznámy hrad v Štiavnických vrchoch

Ruiny hradu Teplica

V blízkosti dedinky Sklené Teplice sa nachádzajú posledné náznaky zvyškov hradu Teplica. Naozaj ide už len o jemné kontúry hradu, ktoré časom príroda pohltí úplne. Hrad sa prvýkrát spomína v 13. storočí a pravdepodobne bol opustený už krátko po roku 1600. Niektoré z múrov boli rozobraté a použité na stavbu kostola v Sklených Tepliciach.

Zborov: Keď sa búranie nepodarí

Hrad Zborov

Severovýchod Slovenska je neobvyklým miestom pre výskyt hradov, no napriek tomu ich pár nájdete aj tu. Jedným z nich je hrad Zborov. Bol postavený už okolo roku 1200. Pomerne zaujímavý je jeho zánik. V roku 1684 bolo po dobytí hradu nariadené jeho zbúranie. Keď sa však dostanete pod hrad, nebudete mať pocit, že tento pôvodný zámer vyšiel podľa predstáv. Hrad sa totiž aj dnes môže pýšiť majestátnymi a vysokými múrmi, z ktorých sú úchvatné výhľady do širokého okolia.


Mohlo by vás zaujímať: Objavte kus slovenskej histórie: Poštová cesta Magna Via priblíži krásu našej krajiny


Uhrovec: Zachovalý a neznámy

Hrad Uhrovec

Takým je hrad Uhrovec. Leží uprostred neznámych Nitrických vrchov a dostanete sa naň najjednoduchšie z dedinky Uhrovské Podhradie. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a slúžil naozaj dlho. Bol podpálený až v roku 1848. Dovtedy bol istú dobu väzením. Zaujímavý je však mimoriadne zachovalý stav hradu. Jeho neprístupná a odľahlá poloha ho ochránila aj pred nájazdom nepriateľských vojsk, ktoré sa zamerali na významnejšie postavené hrady.

Parič: Hrad na nížine

Pozostatky hradu Parič

V blízkosti mesta Trebišov, v nadmorskej výške len 105 metrov nad morom, sa nachádza hrad Parič. Jeho história siaha až do polovice 13. storočia a jeho majiteľmi boli mnohí známi panovníci. Za všetkých menujme napríklad Žigmunda Luxemburského. V súčasnosti sa z hradu zachovala len časť opevnenia a hradnej priekopy, jeho návštevu si ale doprajete možno nenazdajky. Nachádza sa totiž v areáli zámockého parku, ktorý je sám o sebe dostatočne atraktívny.


Mohlo by vás zaujímať: Náš tip na víkend: Toto všetko môžete vidieť v Trenčíne


Tematín: Hrad na Považí trochu inak

Hrad Tematín

Hrady na Považí sa vždy viažu k blízkej rieke Váh. Je tu však jedna výnimka. Je ňou hrad Tematín, ukrytý hlboko v horách, ďaleko od akejkoľvek civilizácie. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1270 a dlhú dobu bol vlastníkom samotný Matúš Čák Trenčiansky. Napriek tomu, že bol hrad po povstaní v roku 1710 zbúraný, dodnes má pomerne zachovalé hradby. Tie sú čiastočne zakonzervované a ide o atraktívny turistický cieľ vďaka prekrásnemu výhľadu do okolia.


Mohlo by vás zaujímať: Nádych stredoveku u našich českých susedov: Tieto miesta sa oplatí vidieť!


Toto bol len zlomok všetkých hradov, ktoré u nás doma máme. Počuli ste napríklad o Sučianskom hrade, hrade Ostrý Kameň, Košeca, Hajnáčke, Korlátke alebo hrade Revište? Pravdepodobne nie. Aspoň vidíte, že na Slovensku je stále čo objavovať. Stačí si na to len nájsť čas a chuť a o všetko ostatné sa postará bohatá história našej krajiny.


Ktoré zo spomínaných hradov ste už navštívili? Podeľte sa o svoje zážitky s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: hrady.sk, wikipedia.org, hrady.sk, David
Odporúčame