Túžite po fungujúcom vzťahu aj po rokoch? Robte každý deň týchto 7 vedí a bude prekvitať!

Šťastný párik seniorov

Aj úplnými maličkosťami výrazne zlepšíte kvalitu vášho vzťahu (Zdroj: GettyImages)

Plný smetný kôš, neumytý riad vo výlevke a podobne. Často sú príčinou malicherných hádok, ktoré urobia vo vzťahu poriadne dusno. Na druhej strane, práve drobnosti môžu pomôcť zlepšiť kvalitu vzťahu. Ukážeme vám niekoľko tipov na drobnosti, ktoré môžete robiť každý deň.

Pochváľte

Pokiaľ žijete vo vzťahu nejaký ten rok, určite dôverne poznáte všetky nedostatky vašej polovičky. Miesto toho, aby ste sa pustili do otvorenej kritiky a pripomenuli druhému človeku jeho najnovšie zlyhanie, skúste sa zhlboka nadýchnuť. Vytvoríte si tým priestor na inú reakciu.

„Moja manželka sa za dvadsať rokov nenaučila dobre parkovať. Často sa kvôli tomu hádame, pretože vždy, keď prídem domov, musím jej auto preparkovať,“ tvrdí Štefan. „Minule som ju pochválil, že bola umyť auto. Ja na to stále zabúdam. Keď som jej dal kompliment, celá sa rozžiarila,“ dodáva spokojný muž.


Mohlo by vás zaujať: Keď rozhovor v manželstve viazne: Ako zlepšiť komunikáciu v dlhoročnom vzťahu?


Prejavte náklonnosť

Postupom času vášeň zo vzťahu postupne vyprchá. Aby vzťah fungoval tak, ako má, je dôležité občas rozdúchať iskierku vášne. Určite sa nemusíte milovať každý deň, keď na to nemáte chuť. Objímte sa, pred odchodom si dajte pusu. Zaberie vám to len pár sekúnd času, no výsledok stojí za to. Aj takýmito drobnými prejavmi náklonnosti môžete dať svojmu partnerovi či partnerke najavo záujem.

Dajte si čas

Prišla vaša polovička domov so zlou náladou? Neberte to osobne. Radšej sa nepúšťajte do siahodlhých debát, ani sa nesnažte zistiť, čo mu sadlo na nos. Skúste nechať druhému človeku čas, kým sa sám rozhodne otvoriť. Zatiaľ sa venujte sami sebe. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť.

Počúvajte

Vidíte, že sa váš partner či partnerka chce s vami porozprávať? Aby ste vedeli zo spoločného rozhovoru vyťažiť maximum, vypnite televízor a odložte telefón. Naučiť sa pozorne počúvať vyžaduje tréning, ale toto úsilie čoskoro prinesie svoje plody. Väčšina z nás nechce a nevie počúvať, len dychtivo čakáme, kým sa dostaneme k slovu. Takto sa ľahko môže stať, že človeka, s ktorým žijeme pod jednou strechou, prakticky nepoznáme. Urobte si preto priestor na otvorený rozhovor.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo dlhodobo šťastných manželstiev: 5 pravidiel može zlepšiť aj váš vzťah!


Dávajte len vyžiadané rady

Aj vy posielate nevyžiadanú poštu rovno do spamu? Ak áno, spomeňte si na to, keď sa niekomu chystáte dať nevyžiadanú radu. Takéto rady len zriedkakedy padnú na úrodnú pôdu. Nechajte vašu polovičku, nech robí, čo uzná za potrebné. Možno to nedopadne dobre, no na druhej strane druhý človek tým získa potrebnú skúsenosť. Svojmu partnerovi či partnerke poraďte až vtedy, keď požiada o radu.

Odpúšťajte

Čo bolo v minulosti, viac nevyťahujete na povrch. V každodennom živote skúste druhému človeku odpustiť drobné prehrešky, a to aj vtedy, keď vás vedia poriadne vytočiť. „Sľúbil si mi, že vysypeš smeti! Ako si to mohol urobiť?!“ Po takejto spŕške slov sa partner bude cítiť poriadne ponížený. Ak aj vy občas prižmúrite očko nad nedodržanými drobnými sľubmi, partner si to určite zapamätá váš prístup. Vzájomná láska a úcta je oveľa dôležitejšia než vysypané odpadky.

Urobte niečo „len tak“

Mnohokrát pri konaní drobných skutkov lásky (ne)vedome očakávame nejakú protihodnotu. „Môj manžel miluje koláče. Pečiem pravidelne, aby som mu urobila radosť. Všimla som si však, že od neho čakám nejakú odmenu. Chcem, aby urobil niečo okolo domu, alebo išiel so mnou na návštevu k príbuzným. Vždy sa urazím na to, že mi nevie vopred čítať myšlienky a tak nesplní, čo od neho očakávam,“ priznáva Martina. Všetci máme sklony k takémuto správaniu. Preto ak sa rozhodnete potešiť druhého človeka, urobte to naozaj nezištne. Len vtedy to má skutočný zmysel.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame