Čo zasadiť do tmavých kútov záhrady? Tieto druhy rastlín milujú tieň a zmenia váš pozemok na nepoznanie!

Dicentra alebo srdcovka má taktiež veľmi rada tienisté prostredie (Zdroj: Freepik/a_sergio)

Existuje celý rad trvaliek, ktoré sú ideálne pre tmavšie kúty záhrady. Bude sa im dariť v kropenatom tieni a budú také bujné, že by ste to možno ani nečakali. A pozor, vôbec nepôjde o kvety s fádnymi farbami! Nájdete ich v rôznych odtieňoch fialovej, ružovej či marhuľovej farby.

Nádherná chochlačka hrá farbami

Patrí do čeľade makovitých a je možné ju zasadiť v rôznych farebných prevedeniach. Darí sa jej vo vlhkých, tienistých podmienkach. Ide o chochlačku (Corydalis) ktorej môže byť viacero druhov. Dorastá nie vyššie ako 20 cm a tvorí trsy približne rovnakej veľkosti. Potrebuje pôdu bohatú na živiny a priestor na rast.

Chochlačka má viacero farieb, medzi nimi aj fialovú (Zdroj: Freepik/LND studio)

Tiarella vás očarí 

V podobnom duchu, ale s trochu pompéznejším olistením, rastie aj Dicentra, ktorej jej taktiež viacero druhov. Hovorí sa jej aj srdcovka a môže mať buď sýto ružovo-červené kvety, alebo fialovo-ružové kvetmi. Podobne sa v tieni darí aj penovkám s názvom Tiarella. Najvýraznejším je druh „Pink Skyrocket“.

Tiarella „Pink Sky Rocket“ v záhrade pôsobí až rozprávkovo (Zdroj: Freepik/gnepphoto20)

Všetky tieto rastliny však na leto odkvitajú, preto si do záhrady zasaďte aj niečo zelené, prípadne trvácnejšie aj počas leta.

Paprade sa hodia všade

Tieň a paprade – to išlo vždy dokopy. Zaobstarať si môžete medenočervené, resp. bronzové paprade Dryopteris erythrosora s trojuholníkovými listami. Tie rastú pomalšie a veľmi sa nerozširujú, no jedinou ich chybou je to, že nie sú až také odolné.

Plne odolný je však papraďovec štetinatý, latinsky Polystichum setiferum s čipkovanou ružicou jemne delených listov. Ide o jeden z najkrajších pôvodných papraďorastov, ktorá v záhone dokáže doplniť čokoľvek.

Na náprstník si dajte pozor

Digitalis purpurea, známy aj ako náprstník červený, vydrží dlho a kvitne dokonca aj priamo v auguste. Náprstníkov existuje taktiež veľa druhov. Pozor však na jednu vec – sú jedovaté, preto sa neodporúča vysádzať ich do záhrady, v ktorej sa pohybujú malé deti alebo domáce zvieratá, pretože by im mohli veľmi uškodiť.

Náprstník červený je jedovatá, no nádherná bylina vhodná do tieňa (Zdroj: Freepik/zierik)

V tieni sa darí aj hluchavke

O niečo menej svetla znesie aj hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum). Spoznáte ju podľa postriebrených listov. Od leta budú jej svetlé, cukrovo-ružové kvety lákať včely. Je to popínavá rastlina, ktorá sa ľahko rozšíri a je nenáročná na typ pôdy. Nebude jej vadiť dokonca ani trochu sucho, vďaka čomu je veľmi užitočná napríklad na potlačenie buriny.

K jazierku je ideálny kuklík

Ak je vaša pôda o niečo vlhkejšia a máte na záhrade napríklad menšiu vodnú plochu alebo jazierko, zvodný kuklík potočný (Geum rivale) je ideálnou rastlinou, ktorá môže skrášliť jeho okolie. Kuklík má krásne medeno-ružové kvety na červenohnedých stonkách, ktoré kvitnú od konca jari do konca leta. Nemá však rád príliš hlboký tieň, preto je skôr ideálny do polotieňa.

Kuklík sa hodí do zamokrenejšej pôdy (Zdroj: Freepik/lillitve)


Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame