Nie ste zaočkovaný proti chrípke? Zvážte to, ak ste chronický pacient alebo osoba staršia ako 59 rokov

očkovanie seniorky

Očkovanie proti chrípke sa odporúča najmä chronickým pacientom a starším (Zdroj: Freepik/freepik)

Proti chrípke by sa mali každoročne zaočkovať najmä chronickí pacienti a ľudia starší ako 59 rokov. Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Očkovanie odporúčame najmä osobám s chronickými ochoreniami, u ktorých ochorenie na chrípku zvyčajne vedie k zhoršeniu ich základného ochorenia a osobám, u ktorých existuje vysoké riziko výskytu komplikácií po ochorení chrípkou,“ priblížili odborníci.

Komu sa očkovanie odporúča

Medzi osoby s chronickým farmakologicky riešeným stavom možno zaradiť ľudí s ochorením dýchacieho systému, srdca a ciev, obličiek a pečene, ľudí s metabolickými ochoreniami, vrátane cukrovky. Tiež osoby s nedostatočnosťou imunitného systému, s poruchou funkcie priedušiek a pľúc.

Očkovanie sa odporúča aj ľuďom, ktorí sú v kontakte s rizikovými osobami a tiež zamestnancom kritickej infraštruktúry, teda napríklad policajtom či hasičom. ÚVZ radí nechať sa zaočkovať proti chrípke aj tehotným ženám či deťom od šiestich mesiacov do troch rokov.

„V tejto vekovej skupine má chrípka ťažký priebeh a je spojená s vysokým podielom vážnych komplikácií,“ dodal úrad.

Nie len pre chorých

ÚVZ pripomína, že očkovanie proti chrípke má význam aj u zdravých ľudí. Nielenže znižuje riziko nakazenia sa chrípkou, ale zároveň chráni pred hospitalizáciou alebo komplikáciami chrípkového ochorenia ako bronchitída či pneumónia.

„Zaočkovaný mladý a zdravý človek chráni svoje zdravie, pomáha znižovať riziko nákazy pre ľudí vo svojom okolí a zachováva si práceschopnosť,“ skonštatoval úrad.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame