Dýchavicu netreba podceňovať: Môže byť znakom vážnych ochorení

Starší pán kašle.

Kašeľ a dýchavica môžu byť symptómami vážneho ochorenia (Zdroj: Freepik/freepik)

Stáva sa vám, že v poslednom čase pociťujete únavu aj pri bežnej fyzickej aktivite, prípadne sa zadýchate napríklad pri kráčaní po schodoch? Nejde len o zmenu počasia. Tieto symptómy môžu byť predzvesťou vážnych ochorení. Rozpoznajte ich ešte skôr, ako prepuknú plnou silou.

Dýchavicu by ľudia nemali ignorovať najmä preto, že môže ísť o znaky pľúcnej fibrózy. Ako pri veľkom množstve ochorení, aj tu je najdôležitejšia včasná diagnostika a liečba znižuje pravdepodobnosť trvalého poškodenia pľúc, preto je dobré vyhľadať lekára. 

Príznaky sú nenápadné

Suchý dráždivý kašeľ spolu so zhoršujúcou sa dýchavicou sa v tomto období vyskytujú pomerne často. Avšak je nutné brať ich vážne a vyhľadať lekára, v tomto prípade pneumológa. Ten urobí všetky potrebné diagnostické kroky vedúce k objasneniu príčiny týchto ťažkostí. U niektorých pacientov môžu byť dýchacie ťažkosti mierne, iných dýchavica obmedzuje pri každodenných činnostiach.

Progresívna pľúcna fibróza je postupná a nezvratná zmena pľúcneho tkaniva, ktorá vedie k trvalému poškodeniu pľúc. Medzi jej základné príznaky patrí dýchavica, neustupujúci kašeľ, únava a výrazne deformované (vyduté) nechtové lôžka na rukách a nohách. Najbežnejším typom je idiopatická pľúcna fibróza.

Príčina vzniku je neznáma

Príčina vzniku idiopatickej pľúcnej fibrózy je neznáma, no podľa odborníkov ju u ľudí s genetickou predispozíciou pravdepodobne spôsobuje kombinácia viacerých faktorov. Často sa objavuje ako komplikácia autoimunitných ochorení a ochorení spojivového tkaniva. V takých prípadoch by mal aj dozerajúci lekár myslieť na to, že ochorenie môže poškodiť pľúca.

Napríklad pri systémovej skleróze, takzvanej sklerodermii, sa odporúča kontrola pľúcnych funkcií aspoň raz ročne. Všeobecne platí, že v prípade chronického kašľa a postupného zhoršovania sa dýchavice a tolerancie námahy treba myslieť aj na túto alternatívu a požiadať o vyšetrenie u pneumológa.

Zbavte sa zlozvykov

Pokiaľ sa u vás dýchavičnosť nevyskytuje tak často, je dobré porozmýšľať pred návštevou lekára nad zmenou životného štýlu. Skúste sa aktívnejšie venovať pohybu. Pokiaľ patríte medzi fajčiarov, mali by ste zbaviť aj tohto zlozvyku. Vyskúšať môžete aj špeciálne dychové cvičenia alebo jogu.

Pomôcť môžu aj naparovacie techniky. Pokiaľ však problémy s dýchaním neprestávajú, neváhajte a ihneď kontaktujte svojho lekára. Aj keď nepôjde priamo o pneumológa, určite vás navedie tým správnym smerom a vy budete vedieť, že ste v dobrých rukách.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame