V dnešnej hektickej dobe, kedy sa počíta každá ušetrená minúta, je dôležité vedieť využiť svoj čas efektívne. Rozplánujte si povinnosti okolo domácnosti tak, aby ste sa nemuseli stresovať a zaoberať činnosťami, ktoré vás oberú o čas a občas aj o peniaze. Jednou z nich je aj príprava jedál – ak si zakladáte na poctivej domácej strave, určite to poznáte. Nemusíte upustiť zo svojich nárokov na to, aby ste všetko zvládali. Stačí niekoľko zásad, ktoré vám zjednodušia a zefektívnia život.
Kontrola zásob
Základom úspechu je mať prehľad. Ako správna gazdiná si vždy pred veľkým nákupom prejdite všetky miesta, ktoré slúžia na skladovanie potravín. Majte prehľad o tom, čo ukrýva vaša chladnička, špajza, pivnica či potravinová skriňa. Iba tak sa môžete vyhnúť tomu, že nakúpite nezmyselné množstvo potravín, ktoré nemáte šancu spotrebovať.
Našou radou je, aby ste si priebežne spisovali nákupný zoznam – vo chvíli, kedy niečo zo základných potravín miniete, zapíšte si to na papierik alebo do poznámok v mobile. Keď príde čas nákupov, budete to mať o čosi jednoduchšie.

Plánujte!
To, že nie je nič horšie než ísť na nákup hladný už určite viete. Vedeli ste, že ísť do obchodu nepripravený je takmer to isté? Šťastie praje pripraveným, preto sa nebojte plánovať. Overeným tipom je, ak si raz týždenne zostavíte aspoň približné menu hlavných jedál, ktoré sa chystáte variť. Budete mať omnoho väčší prehľad toho, čo potrebujete dokúpiť a nestane sa vám, že by ste mali prebytok, ktorý nestihnete spotrebovať.
Navyše, tento spôsob vám šetrí nielen čas a peniaze, ale vás odbremení od každodennej dilemy o tom, čo máte zasa variť. Plán jedál nemusí byť striktný, pretože sa môže stať, že daný deň na naplánované jedlo nebudete mať chuť. Nebojte sa pracovať s takými surovinami, z ktorých môžete vykúzliť aj viac alternatív.
Šetrite čas a peniaze
Nárazovými nákupmi v pravidelných intervaloch šetríte nielen čas, ale aj peniaze. Ak sa vyhnete chodeniu do potravín každý deň kvôli čerstvému pečivu, minimalizujete riziko toho, že do nákupného košíka prihodíte čosi navyše.
Možno vás prekvapí, aká suma sa z takýchto „nevinných nákupov“ môže za mesiac nazbierať. Okrem toho, plánovanými nákupmi sa vyhnete stresu a zlepšíte si svoj time managment v domácnosti. Ušetrený čas môžete využiť efektívnejšie a venovať ho niečomu, čo má zmysel.
Zdieľať na